Tetszett a cikk?

Amíg nem kóstoltunk házilag készített fagylaltot, addig nem is tudjuk, milyen az igazi jeges finomság.

„Itt van, megjött Bagaméri, ki a fagylaltját maga méri” - kinek ne csengene ismerősen ez a mondat? Jómagam például az elátkozott fagylaltostól ihletve határoztam el, hogy egyszer nekem is lesz visszapillantó tükrös, fagylaltos-biciklis pultom, és saját készítésű, jéghideg nyalánksággal édesítem kicsik s nagyok napjait. Természetesen gombóc alakú gombócokkal, amelyeken nem húzzák végig a fagyis kanalat, hogy megskalpolva csúfoskodjanak a tölcsér tetején. S persze, tőlem minden magányosan kóricáló, vágyakozó pillantású gyerek ingyen fagyit kapott volna.

Aztán egyszer csak azon kaptam magam, hogy felnőttem, a fagylaltos kocsi meg sehol. Viszont  a házi készítésű fagylalt megvalósításáról nem mondtam le. Úgyhogy bevittem Bagamérit a konyhába. S bátran javaslom mindenkinek, jöjjön utána! Kezdők se riadozzanak, próbálkozásaikat biztos siker koronázza majd. Egy alapból rengeteg fajta variációt készíthetünk, a lehetőségeknek csak a kreativitásunk szabhat határt. A deres-jeges nyalánkságnak több, könnyen elkészíthető fajtája is létezik, amelyek között az alapanyagok aránya és összetétele különböző állagú, de egyformán ellenállhatatlan végeredményt eredményez.

Egy mai Bagaméri. Ne spóroljunk
A parfé alapja a tejszínhab. Ehhez édesítőszert, ízlés szerint csokoládét vagy gyümölcsöt keverünk. Érdemes különböző tetszetős formába önteni, és úgy 5-6 órára mélyhűtőbe tenni. A fagyasztás után parfétortaként, szeletelve is tálalhatjuk különböző díszítéssel.

A szörbet nem tartalmaz sem tejet, sem tejszínt (ebből kifolyólag tejérzékenyek is fogyaszthatják). Alapanyagát a friss gyümölcs, ízesítők és a tojásfehérje keményre vert habja adja. A gyümölcsöt pépesítjük, majd hozzáadjuk a cukrot, a recept szerinti ízesítőket és beleforgatjuk a tojásfehérje habját. A parfé és a szörbet elkészítésének tulajdonképpen a minőségi hozzávalókon kívül más fortélya nincs is.

A legnagyobb népszerűségnek örvendő fagylaltnak két alapreceptje között választhatunk. Az első recept 3 adag sűrű tejszín vagy tejszínhab, 1 adag tej keverékéhez adja  a cukrot és az ízlés szerinti ízesítőanyagot. A második alap pedig  2 adag sűrű tejszínből, 1 adag tejből és 4 db tojássárgájából készül. A felsorolt alapanyagokat összekeverjük és lassú tűzön felfőzzük, majd hozzáadjuk az édesítőszert s az ízesítőt, ami ízlés szerint lehet csokoládé, gyümölcs stb. 

Bármelyik fajta jeges-deres finomságot is válasszuk , akkor lesz igazán finom és egyedi, ha csakis minőségi és friss alapanyagokat használunk. Érdemesebb a zsírosabb alapanyagokat választani, mert ettől lesz a fagylaltunk igazán lágy és krémes. (,,Egy Bagaméri nem alkuszik!’’)

A fagylaltot  elkészíthetjük lábosban vagy  tálban is, ilyenkor fogyasztás előtt félóránként legalább kétszer-háromszor keverjük át mixerrel (majd tegyük ismét a mélyhűtőbe), hogy megakadályozzuk az apró jégkristályok kialakulását. Ha gyakrabban készítünk fagylaltot, akkor mindenképpen érdemes beszerezni egy fagylaltkészítő gépet. A fagylaltgépben készített fagyi lágyabb állagú lesz, mert a gépi keveréssel több levegő kerül az anyagba, másfelől pedig sokkal egyszerűbb a fagylalt elkészítése – nem kell többször felverni, habosítani, csak beleönteni a már elkészített fagylaltalapot.

A fagylaltgép tartályát lehetőleg előző este egy éjszakára tegyük mélyhűtőbe – nagyon fontos, hogy a jégakku fagyos, belső fala kissé zúzmarás legyen. Arra is feltétlenül ügyeljünk, hogy az alapanyagok is hidegek legyenek – ha főzni kell a fagylalt alapját, vagy felolvasztani a csokoládét, minden esetben hűtsük le. Mielőtt a fagylaltmasszát beleöntjük a gép tartályába, indítsuk el a keverőlapátot, mert különben a tartály oldalával a fagylalt elsőként érintkező rétege gyorsan odafagyhat. Természetesen a fagylaltgépben a parfé és a szörbet is könnyebben eléri a kívánt hőmérsékletet és állagot.

A fagylaltot és a parfét legjobb pár órával az elkészítés után kanalazni – ilyenkor már kellően szilárd és az ízek is összeérnek. A szörbet az elkészítés után rögtön tálalható. A kész fagyit egy-két órára bent hagyhatjuk a fagylaltgép tartályában, a hűtőszekrény normál hűtőterében.

Ha nagyobb adagot készítünk, vagy nem tálaljuk azonnal, akkor tetővel ellátott műanyag vagy fém edénybe adagolva mélyhűtőben tárolhatjuk – a fagylaltot akár egy hónapig is, a szörbet, a joghurtos és tojásos alapú finomságok pedig két-három hétig tarthatóak el. Ha a fagylalt felolvadt, akkor nem szabad újra fagyasztani! A jéghideg nyalánkságok nagyszerű kiegészítői a ropogós kekszek, ostyák, de ízlés szerint díszíthetjük macskanyelvvel,  apróra vágott mogyoróval, pisztáciával, csoki darával, gyümölccsel, nem szólva a tejszínhabról.

Ha valami igazi ínyencséget szeretnénk kipróbálni, akkor a sült fagylalt kísérletezésnek sem utolsó. A fagylaltot kőkemény habbá vert tojásfehérjével kell bevonni – a fagyi alá is jusson belőle - és 1-2 percre sütőbe tesszük. Ennyi idő alatt a hab megkérgesedik, így kívül forró és ropogós, belül hűs desszertet kapunk. A fagyiról hatástanulmányok,komoly kutatások állítják, hogy a jótékony hatással van az ember hangulatára, ugyanúgy aktiválja a boldogsághormonokat, mint a csoki evés. Így tudományos alapokon is engedhetünk a krémes, hideg csábításnak… S ha egyszer kipróbáltuk a házi fagylaltkészítést, ne csodálkozzunk, ha a szenvedélyünkké válik.

Receptek (Oldaltörés)


Túró Rudi fagylalt

25 dkg zsíros túró
10 dkg étcsokoládé
2 pohár natur joghurt
125 ml tejszín habbá verve
10 dkg porcukor
1 vaníliás cukor
1 citrom apróra reszelt héja
2 evőkanál citromlé

Színes kehely. Tobzódás
A tejszínhab kivételével az alapanyagokat turmixgépben vagy botmixerrel simára keverjük, majd belefogatjuk a tejszínhabot. Fagylaltgépbe öntjük és 25-30 percig keverjük. Az étcsokoládét felolvasztjuk, és amikor már  majdnem kihűlt, a feltálalt fagyalt tetejére csorgatjuk.

Citrus szörbet

6 személyre
250 ml víz
250 ml száraz fehérbor
200 g porcukor
125 ml narancslé
60 ml lime-lé
60 ml citromlé
2 tojásfehérje habja

Keverjük össze a cukrot, a bort és a vizet egy közepes lábosban. Folytonos keverés mellett addig melegítsük, amíg a cukor elolvad. Főzzük további 10 percig kis lángon. A kihűlt szirupba keverjük a leszűrt narancslevet és így öntsük egy formába. Fedjük le és tegyük mélyhűtőbe. Az így elkészült alapot és keményre vert tojásfehérje habját mixerrel dolgozzuk krémesre. Ismét tegyük a mélyhűtőbe, amíg megszilárdul, majd újra verjük fel a masszát mixerrel. Adagoljuk kelyhekbe, fedjük le és ismét tegyük mélyhűtőbe, amíg megszilárdul.

Somlói galuska parfé

10 dkg babapiskóta
Fél deci rum
10 dkg étcsokoládé
5 dl tejszín
3 evőkanál méz
2 evőkanál nagyon apróra vágott dió

A piskótát morzsoljuk össze. A csokoládé felét durva reszelőn reszeljük le. A mézet és rumot keverjük el. 4 dl tejszínt verjünk kemény habbá, majd óvatosan forgassuk bele a mézes rumot, a csokoládét, a piskótát és a dió felét. Fóliával bélelt formába (őzgerinc, alagút, de lehet egyszemélyes pudingformákba is) öntjük  és mélyhűtőben megfagyasztjuk. A csokoládé másik felét a tejszínben gőz fölött felolvasztjuk, és majdnem hideg állapotban öntjük a parfé tetejére. Szeletekre vágva ízlés szerint tejszínhabbal, csokoládészósszal megcsorgatva, dióval meghintve, rolettivel tálaljuk.

Haulitus Anikó

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!