szerző:
Haulitus Anikó - Kovács Gábor
Tetszett a cikk?

Sör, kenyér, élesztő, fűszerek. Mi lesz belőle?

Arról, hogy mi volt előbb, a sör vagy a kenyér, komoly történelmi viták folytathatók. Tény, hogy gyűjtögető életmódot folytató őseink egyszer csak rájöttek, hogy a tűz használatával könnyebben fogyaszthatóvá tehetik a természetben található magvakat. Majd eljutottak odáig is, hogy a magvakat összetörve, vízzel összegyúrva újabb táplálékhoz juthatnak. Hogy ez a vizes pép elébb erjedt-e sörré, vagy a napon felejtve sült kőkorszaki kenyérré, nem tudjuk. Csak azt, hogy a sör és a kenyér az emberiség történetének legrégebbi és igen fontos  felfedezései.

Arról már konkrét tudomásunk van – rajzok, hieroglifák, régészeti leletek alapján –, hogy a babilóniaiak és az egyiptomiak mindkettőt ismerték. Az ókori sör különlegességét az adta, hogy a mediterranumban előbb úgynevezett sörkenyeret sütöttek, majd azt erjesztették alkoholos itallá. A szűrés technológiája még nem lehetett tökéletes, mert mint egy fennmaradt – egyebek mellett a Sörtéka című kiadványban is szereplő – ábra is bizonyítja, azért hogy a sörben maradó kenyérdarabkák ne zavarják az ivás élvezetét, hosszú, feltehetően növényi, szívószálat használtak eleink.

Manapság a sör és a kenyér teljesen különböző eljárásokkal készül, és a régen volt „technológiára” csak a folyékony kenyér elnevezés emlékeztet. A fogalom viszont új értelmet is nyerhet. Nem kell hozzá más, mint sör, kenyér, élesztő, néhány fűszer, és kenyérsütőgép nélkül, bármilyen hagyományos sütőben elkészíthető a 21. század sörkenyere.

Recept

Sörmámoros cipók

Aréna 2000 kiadó

500 g teljes kiőrlésű búzaliszt
0,5 l világos sör
400 g rozsliszt
1 evőkanál só
2 teáskanál őrölt koriander
2 teáskanál őrölt kömény
100 g apróra vágott, pirított füstölt szalonna
1 nagyobb fej vöröshagyma, apróra vágva, megpirítva a szalonnazsíron
30 g élesztő
1 evőkanál cukor
1,5 dl langyos tej

A teljes kiőrlésű búzalisztet keverjük simára a sörrel és hagyjuk 10-12 órát állni. A legpraktikusabb, ha este bekeverjük, éjszakára magára hagyjuk a tésztát, azaz a tulajdonképpeni kovászt. A langyos tejbe tegyük bele a cukrot és az élesztőt, futassuk fel. Amíg felfut az élesztő, addig az apróra vágott füstölt szalonnát pirítsuk meg egy serpenyőben. Szűrőlapáttal szedjük ki, s a szalonnazsíron pirítsuk meg az apróra vágott vöröshagymát is.

A rozslisztet öntsük egy nagyobb tálba, adjuk hozzá a sót, a koriandert, a köményt, majd a langyos tejben felfuttatott élesztőt és a sörös-lisztes keveréket, a jó kis kovászunkat. Kézi mixerrel, dagasztókarral dolgozzuk simára – a tészta akkor jó, ha már hólyagos és elválik a tál falától. Takarjuk le egy tiszta konyharuhával, tegyük meleg, huzatmentes helyre kelni. Hagyjuk körülbelül másfélszeresére, duplájára nőni – ez kb. 45 percet vesz igénybe. Ha a tészta megkelt, akkor nyújtsuk ki, szórjuk rá a pirított szalonna-  s hagymadarabkákat, csavarjuk fel és jól gyúrjuk át. Osszuk először két nagyobb cipóra, majd ezekből formázzunk 5-6 kisebb, ovális cipót. A cipókat tegyük rögtön sütőpapírral bélelt sütőlapra, a tetejükön ejtsünk késsel 2-3 vágást, takarjuk le tiszta konyharuhával és így hagyjuk kb. fél órát kelni.

Azért fontos rögtön sütőlapra helyezni a cipókat, mert ha megkeltek és mozgatjuk, összeesnek. A sütőt melegítsük elő 220 fokra. Tegyük be e cipókat, és süssük 10 percig. Ezután a hőmérsékletet vegyük vissza 200 fokra, és süssük a cipókat további 30 percig. Kb. 10 percenként kenegessük meg a tetejüket sörrel. A sütési idő leteltével hagyjuk langyosra hűlni a cipókat. Frissen a legfinomabb – kívül ropogós héjú, belül tömör, de foszlós. A legfinomabb vajjal, sajttal, paprikával, paradicsommal, kolbásszal. A cipó tésztáját kedvünk szerint fűszerezhetjük még őrölt fekete borssal, apróra metélt snidlinggel, zöldhagymával, medvehagymával vagy a már készen kapható házi kenyér fűszerkeverékkel is.

És hogy milyen ital illik hozzá a leginkább? Hát természetesen a folyékony kenyér, a sör.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Mondjuk le a fehér kenyérről?

Nagyobb a szívroham kockázata azoknál a nőknél, akik sok magas glikémiás indexű, gyorsan felszívódó szénhidrátot, például fehér kenyeret vagy cukros ételt esznek - közölték hétfőn megjelent tanulmányukban olasz kutatók.