szerző:
Tóth Sándor
Tetszett a cikk?

Miközben Lyonban a 2011-es Bocuse d’Or versenyen az észak-európai konyhát ünnepelik, délen az év első nagy gasztronómiai eseményén, a Madrid Fusión-on a szakácskirály, Ferran Adrià bejelentette, utoljára vesz részt séfként szakmai fórumon.

Nem volt teljesen érzelemmentes a fogadtatás, amikor a katalánok büszkesége nyilvánosságra hozta döntését: a jövőben, mint az El Bulli Alapítvány elnöke szerepel. Ezzel gyakorlatilag lezárult az a 25 éves periódus, mely ötször is a három Michelin-csillagos egekbe emelte a csöndes földközi-tengerparti öbölből a rosasi éttermet. Mint emlékezetes, egy évvel korábban ugyanez a  fórum volt a helyszíne Adrià sok találgatásra alkalmat adó bejelentésének az El Bulli megszűnésével, illetve szüneteltetésével és átalakításával kapcsolatban. A konyha Salvador Dalijának – már ezt az elnevezést is ráillesztették –, egy esztendő alatt igazából kiforrt az elképzelése: a transzformáció iránya az elBulli Foundation létrehozásáig vezetett, mely saját tőkéjű magánalapítvány, meglehetősen tőkeerős támogatókkal. Ennek első nagy lépése volt a telekommunikációt biztosító spanyol multinacionális Telefonica nevű cég megnyerése (a világ ötödik legnagyobb telekommunikációs társasága). Hogy még kik sorakoznak fel az Adriá-fivérek, Ferran és Albert, valamint a Juli Soler (az El Bulli társtulajdonosa – a szerk. megjegyzése) által jegyzett alapítvány mögé, az a jövő titka, de sejteni lehet, hogy elég nagy az érdeklődés.

El País

A Madrid Fusión közönsége megismerhette a környezet humánus, smart grid (intelligens hálózat) technológiájú gasztronómiai tudásközpont részletes terveit. A Cap de Creus (Girona) természetvédelmi park futurisztikus és hagyományos – ez a jelenlegi El Bulli étterme – épületegységeket összekapcsoló új látványosságának tervezője a mai katalán építészet világszerte ismert mestere, Enric Ruiz-Geli, a Cloud 9 Stúdió vezetőépítésze (lásd előző cikkünket: Milyen lesz a világ legjobb étterme?). Lehet, hogy egyes részeiben visszafogottabb látványtervet mutatott be, mint az előreláthatólag várható volt. Bizonyára meg kellett találnia az „elvárt” harmóniát, átmenetet a már adott és felépülő tervelemek között. Az új építmények láthatóan beolvadnak a sziklás tengerpart, az öböl természetes zöld környezetébe. Természetes kővel borítottak, zöld tetős például a könyvtár, az El Bulli archívum épülete. A különlegesen futurisztikus formákat a különböző energiatároló- és ellátó egységekben jeleníti meg az építész, vannak közöttük olyanok is, amelyek óriási fokhagymára hasonlítanak.

El País

Libertad para crear, vagyis szabadság az alkotáshoz – hirdeti Ferran Adriá alapítványának egyik szlogenje. Ez a mesternek, és a törzscsapatát alkotó séfeknek is megadatik az új kreatív központban, ahol a deklarált szándék  szerint egyetemes, a gasztronómiában globálisan hasznosítható eljárások, receptúrák születnek majd. Az elBulli Fundation (az elnevezés angol!) alapító elnöke videó összeállításban (El porqué de la transformación) mutatta be azokat a lépéseket, melyek az alapítvány létrehozásáig elvezettek: a hat hónapos nyitva tartás, a 350 négyzetméteres konyha létrehozása, a konyhán dolgozó 12 szakács létszámának 45-re emelése, a barcelonai konyhai alkotó műhelyének létrehozása, a déli nyitva tartás és az étlap megszüntetése a nagyobb alkotói szabadság és kreativitás jegyében, az új konyhai eljárásokról, ételekről könyvek írása. Ferran Adriá most is valami olyat készül véghez vinni  a gasztronómia történetében, amit eddig még senki sem tett.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gasztro

El Bulli: amiből csak egy van a világon

Az északkelet-spanyolországi Roses mellett, egy eldugott kis öbölben található a világ egyik legjobb étterme: a három Michelin-csillagos El Bulli. Amit a világ egyik leginnovatívabb séfjeként, a molekuláris konyha nagymestereként számon tartott Ferran Adria neve fémjelez.