szerző:
Krisztina O'Brien
Tetszett a cikk?

Mit eszik a világ a 21. században? Erre volt kíváncsi az angol Oxfam jótékonysági alapítvány, amikor nemzetközi támogatással felmérést végzett a világ 17 országában. Úgy tűnik, a tészta mindenhol kedvenc.

Hogy mit eszik századunkban a világ? Első hallásra kissé értelmetlennek és irrelevánsnak tűnik ez a kérdés, hiszen a különböző kultúrák, az egyes országok gasztronómiája, de még kisebb népcsoportok étkezési szokásai sem kategorizálhatók, pláne nem versenyeztethetők. Ám a válasz ennek ellenére fontos.

Az Oxfam szerint (is) a föld népességének nagyobb hányada, nem úgy étkezik manapság, mint ahogy akár csak évekkel ezelőtt is tette. Ennek pedig kevésbé a globalizálódás az oka, inkább az egyre nagyobb elszegényedés, és a növekvő élelmiszer árak. A 98 országot felölelő alapítvány szerint a világ kétharmadának (66 százalék) komoly gondot okoz, hogy mit eszik a család, a fele (55 százalék) pedig nem a megszokott módon étkezik, mégpedig gazdasági okokból. Két ötöde az embereknek (39 százalék) úgy gondolja, az étel ma sokkal drágább mint azelőtt, 43 százalék aggódik az egészséges étkezés és az étele tápanyagértéke miatt.

Megyeri Zsuzsa

Az Oxfam szerint minden 7. ember éhezik, pedig a világon van elég élelmiszer ahhoz, hogy mindenki jóllakhasson. A probléma az elosztással van, ezért az a kormányoknak, a globális élelmiszercégekkel karöltve kell szabályokat létrehoznia, amelyek biztosítják, hogy az embereknek a jövőben (is) mindenhol legyen mit az asztalra tennie. No, de nézzük az eredményeket.

A különböző helyi és nemzeti ételféleségek, étkezési szokások dacára 17 országból 9-ben a tészta került az első helyre. A  hús, a rizs, a pizza és a baromfi (érdekes, hogy a csirkehúst a felmérés nem tekinti klasszikus értelemben vett húsnak, külön kategorizálja – a szerk.) követi a rangsorban. A 6. helyet a tengeri ételek kapták, a 7. a zöldségeké. A 8. a kínai, a 9. még több olasz, a 10. pedig a mexikói ételeké. A felmérés persze kritizálható, (ahogy azt a szakértők meg is teszik), már azért is,hogy ételféleségeket vagy konyhát osztályoz-e, vagy, hogy helyi ételek miként vetekedhetnek a nyugati világ gyorsbüféivel.

A válasz képlékeny. Ugyanis a felmérésből az derül ki, hogy a szegényebb országokban, és a nyugati világban – ahol az étkezés választás kérdése – is az a tendencia, hogy nem a helyi ételek a lakosság kedvencei, hanem más népek konyhája. A felmérésben résztvevő Brazília például legjobban a lasagnát szereti, Hollandia pedig a kínai kajákat és a pizzát. A táblázat ugyanakkor azt is mutatja, hogy néhány ország, akkor is a saját konyháját favorizálja, ha a gyakori ételféleség nem valami kulináris finomság, hanem szükségszerű hozzávalókból tevődik össze. Ezekben az országokban az étkezés nem választás, hanem létfenntartás kérdése, és az infrastruktúra hiánya miatt még nem terjedtek el a gyorsbüfék. A végső összesítésben a KFC csak a 107. lett, a McDonalds pedig 113. Lehet, hogy ez azt is mutatja, hogy a hamburger nem, de a pizza viszont annál inkább megoldás lehet a „globális étkeztetésre”?

A három legnépszerűbb étel országonként

Ausztráliacsokoládétésztasteak
Brazílialasagnarizottótészta
Németországtésztapizzatészta
Ghánafufu *rizsbanku *
Guatemalacsirkepizzakínai konyha
Indiaindiairizsbiryani (rizottó)
Kenyaugali *értékelhetetlen válaszugali és zöldségek
Mexikómexikói konyhakínai konyhamole *
Hollandiatésztakínaipizza
Pakisztánzöldségekhúscsirke biryani (rizottó)
Fülöp-szigetekcsirkehúsfilippínó konyha *zöldségek
Oroszországhúsféleségekburgonyasaláta
Dél-Afrikatésztapizzasteak
Spanyolországpaella (spanyol rizottó)tésztarizs
Tanzániabanán és hús *rizses húsrizs és bab
Nagy-Brittaniasteaktésztacsirkehús
USApizzasteakcsirkehús

*Banku: főtt kukoricából erjesztett tészta és manióka tészta.
*Fufu: sűrű massza, amelyet azáltal nyernek, hogy magas keményítőtartalmú gyökérzöldségeket forró vízben áztatnak, és habarcs állagúvá vernek.
*A filippínó konyha lényege a sózott sült hal, a rizs a longganasia(filippínó kolbász), a sinigang (savanyú hús leves), a puchero (marha vagy banán vagy paradicsommártással).
*Mole: Mexikóban igen elterjedt elnevezés, a szószokra használják, az országban használatos 20 leggyakoribb fűszer bármelyike adhatja az alapízt (a legismertebb a csilis csokoládés mole).  
*Ugali: főtt kukoricalisztet vízzel kása állagúra, vagy a tésztához hasonló sűrűségűre kevernek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!