szerző:
K.G.
Tetszett a cikk?

A népiesen petrezsilomnak vagy petrezselemnek is becézett szerény zöld levelűt nap mint nap használja bármely háziasszony. Háztartásaink egyik legelterjedtebb és méltánytalanul lebecsült fűszernövénye. De mire jó, ha nem a levesbe szórjuk, vagy az újkrumplira forgatjuk?

A petrezselyemnek két típusa ismert. Az egyik a gyökérpetrezselyem, amely erős, húsos karógyökeret fejleszt, zöld levelei ennek is felhasználhatók ételízesítésre, de most a másik típus: a metélőpetrezselyem az érdekes. Ennek a gyökerei jelentéktelenek, annál értékesebb viszont a „lombja”, amit folyamatos szedés mellett is állandóan fejleszt a növény.

A petrezselymet magunk is megtermelhetjük, hiszen egy virágládában is elvan, így még a kényelmes városlakók is bármikor frissen szedhetik. Ha még sincs kedvünk gazdálkodni, vagy folyton a zöldségeshez szaladgálni petrezselyemért, akkor könnyen tartósíthatjuk a növényt. Szárítva, összemorzsolva, üvegben eltéve sokáig használható, bár sokat veszít értékeiből. Ezért érdemesebb az apróra vágott petrezselymet sóval rétegezve üvegekbe tölteni, és fűszersóként használni. A leghálásabb módszer azonban a petrezselyem lefagyasztása, így ugyanis hiánytalanul megőrzi zamatát, frissességét. A jégkockatartót félig-kétharmadig megtömjük a finomra vágott petrezselyemmel és vizet engedünk rá.

Gy.Zs.

A mélyhűtőben tároljuk és használatkor a szükséges mennyiségű kockát a majdnem készételhez adjuk. Mire az étel elkészül, a petrezselyem-kocka felolvad és átadja ízeit.

A petrezselyem aprítására is többféle módszer ajánlott: van, aki ollóval vágja apróra a csomóba fogott növényt; van, aki vágódeszkán késsel aprít, más nemcsak a leveket, hanem a szárat is felvágja. Ha levesbe kerül, akkor a cérnával átkötözött petrezselycsomót egészben is beledobhatjuk a fazékba. Ráérünk tálalás előtt kihalászni, így az étel megőrzi az ízeit.

Fontos tanács, hogy a petrezselymet csak a főzés utolsó perceiben adjuk az ételhez, mert akkor marad meg friss zamata, érvényesül legjobban az olaj, karotin, C- és E-vitamin tartalma.

A petrezselyem a vajkeverékek és szószok ideális alapanyaga, és a grillezés elmaradhatatlan hozzávalója is. Nagyon jól érzi magát a különböző pácokban. Egy ilyen variáció a vörös húsokhoz ajánlott, olívaolajból, citromléből, apróra vágott hagymakarikából, babérlevélből, kakukkfűből, tört borsból és néhány szál petrezselyemből készített pác. S azért ne feledkezzünk el a már említett, a nyár hírnökének is tekintett, mindenki által kedvelt petrezselymes újburgonyáról sem.

Receptek

Petrezselyemmártás
Hozzávalók: 5 dkg vaj, 2 dl tejföl, 1 púpozott evőkanál liszt, 2 csokor petrezselyem, só, pár csepp citromlé
Elkészítése: A vajon 1-2 percig sütjük az egyik csokor, apróra vágott petrezselymet. Kevés vízzel felengedjük, sóval, citromlével ízesítjük, és a tejföl meg a liszt keverékével besűrítjük. Közvetlenül tálalás előtt keverjük közé a másik csokor összevagdalt petrezselymet, de ezzel már nem főzzük. Nagyon jól illik grillezett, de párolt húsokhoz is.

Petrezselymes roquefortkrém
Hozzávalók: 10 dkg márványsajt, 10 dkg vaj, 5 dkg dió ledarálva, 10-12 szál petrezselyem apróra vágva.
Elkészítése: A szobahőmérsékletű kenhető vajat alaposan kikeverjük, majd beledolgozzuk az elmorzsolt márványsajtot. Végül hozzáadjuk a darált diót és a felaprított petrezselymet. Alufóliába tekerve hengert formálunk a krémből és rövid ideig a hűtőben pihentetjük. Tálalás előtt kis korongokat szelünk belőle és pirítóssal kínáljuk. Paradicsomot szelhetünk mellé, amit szintén megszórhatunk petrezselyemlevelekkel. Egy pohár sörrel tökéletes nyári vacsora.

Petrezselymes hal
Hozzávalók: 80 dkg tőkehal, 1 evőkanál olaj, 5 dkg vaj, só, 1 gerezd fokhagyma, 2 csokor petrezselyem, pár csepp citromlé, só.
Elkészítése: A halat tenyérnyi szeletekre vágjuk és akkora megolajozott alufóliára fektetjük, hogy a fóliába végül lazán be is tudjuk csomagolni. A szeleteket megkenjük a fokhagymaprésen átnyomott fokhagymával, enyhén sózzuk, meglocsoljuk az olvasztott vajjal és a citromlével, végül a finomra vágott petrezselymet is rászórjuk. Becsomagoljuk a halszeleteket, szélüket jól lezárva, de helyet hagyva a bugyorban a benne képződő gőznek. Forró sütőben 20 percig sütjük. Miután elkészült párolt zöldséggel, salátával tálaljuk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!