szerző:
Haulitus Anikó
Tetszett a cikk?

Gombócból sokunknál csak a szilvás az igazi. S mi tagadás a szilvapálinkát sem vetjük meg. A szilva nagyon értékes és sokoldalúan felhasználható gyümölcs, pár hétig még frissen is élvezhetjük, de ízeit télre is üvegbe zárhatjuk.

 

Magyarországon rengeteg szilva terem, a becslések szerint minden negyedik gyümölcsöt termő fa szilvafa. A legrégebbi, legjobb fajtákat termő vidékek a nevükben is őrzik a gyümölcs nevét, gondoljunk csak Szilvás, Szilvásvárad, Vasszilvágy település neveire. A magyar vidéken talán leginkább a szilvalekvár készítése számít igazán hagyományosnak és ennek az igazi szilvás helyeken megbecsült mesterei is vannak. Az ilyen hagyományőrző – például noszvaji vagy békési - lekvárfőző helyeken kuktáskodás helyett legfeljebb kavarók lehetünk, hiszen az igazi szilvalekvár elkészítése szinte teljes 24 órát igénybe vehet, megdolgoztatva ezzel a legedzettebb karizmokat is a hatalmas üstökben rotyogó szilvalekvár felett.

A leggyakrabban a szilva süteményekbe, édességekbe kerül. Érdemes mindig a héjával lefelé helyezni a tésztára, így nem áztatja el a süteményt, vagy darált mákba, zsemlemorzsába, fahéjas porcukorba forgatni, ami nemcsak ízesebbé teheti, hanem felszívja a szilva bőséges levét.

A szilva ízét nemcsak az édességekben élvezhetjük. Készülhet belőle selymes krémleves, és húsok mellé kiváló mártást kanyarinthatunk belőle,   savanyúságként pedig egészen egyedi ízekkel ajándékoz meg.

Tippek, tanácsok:

-          Fűszerként kiválóan harmonizál a szilvával a fahéj, a szegfűszeg, a vanília, a szerecsendió és a rózsabors, valamint az ánizs is.

-          Érdemes tudni, melyik étel készítéséhez milyen szilvafajtát válasszunk. Természetesen, mint minden gyümölcs, nyersen fogyasztva a legtáplálóbb, erre a zöld húsú fajták a legalkalmasabbak. A vöröses belsejű, zamatosabb, ízesebb fajták édességekhez, leveshez az igazi, savanyúsághoz is választhatjuk ezt a fajtát, vagy a zöldes húsút. Lekvárhoz az apróbb szemű, puha fajta, szára mellett már kicsit ráncos fajta a legjobb választás.

-          A szilva nagyon hamar szétfő, így ügyeljünk arra, hogy a még megfelelő állagban kapjuk le a tűzről a fazekat.

De bármilyen céllal is válasszunk szilvát, érdemes tudni, hogy a szilva utóérő gyümölcs, így vásárlás vagy szedés után két- három napon belül fogyasszuk el vagy dolgozzuk fel, fagyasszuk le, a mélyhűtést nagyszerűen bírja. Tartósításának egyik másik népszerű, igencsak elterjedt fajtája az aszalás.

Egész évben érdemes rendszeresen fogyasztani, mivel rendkívül magas a rosttartalma, a héja cellulózt tartalmaz, ami megmozgatja a bélrendszert, ebből kifolyólag is régóta az egyik legismertebb hashajtó, béltisztító. Magas az A-, B-, C-vitamin tartalma, és bőséggel találhatóak benne ásványi anyagok is, mint a cink, kalcium, magnézium, de magas a flavonoid és antioxidáns tartalma is, és az egyik legjobb vértisztító gyümölcsként is számon tartják. Nagyon magas a víz-, és alacsony a cukortartalma, így diétázóknak is bátran adhatjuk.

A szilva sokat emlegetett hamvassága nem más, mint maga a természet gondossága – ez tulajdonképpen egy viaszréteg, ami megvédi a szilvát a kiszáradástól, biztosítja, hogy a szilva minél tovább magába zárhassa zamatát, frissességét.

Receptek

 

Aréna2000

KÓTYAGOS SZILVÁS PITE

A tésztához:

28 dkg puha vaj

55 dkg finomliszt

28 dkg barnacukor

1 csomag sütőpor

1 csipet só

1 citrom finomra reszelt héja

2 egész tojás

3 teáskanál vaníliaesszencia

 

Szilvás töltelék

50 dkg magozott, félbevágott szilva

7 evőkanál barnacukor

6 dl félédes vörösbor

2 rúd fahéj

7-8 darab szegfűszeg

Csipet frissen őrölt szerecsendió

 

Elkészítés:

A szilvás töltelék hozzávalóit tegyük egy lábasba, majd lassú tűzön addig főzzük, időnként megkeverve, amíg gyöngyözni kezd. Ezután kis lángon főzzük puhára.

A tészta hozzávalóit tegyük egy nagyobb tálba, gyúrjuk alaposan, egynemű masszává, majd válasszuk kétfelé – 4/4 és ¼ arányban. A tészta nagyobb részével béleljünk ki egy kikent vagy sütőpapírral kibélelt tepsit. Úgy, hogy a szélén legyen egy kis pereme.

A szilvás tölteléket szűrjük le, hagyjuk kicsöpögni, és botmixerrel mixeljük simára, krémesre.

A szilvás krémet egyenletesen oszlassuk el a tepsibe terített tésztán.

A maradék tésztát nyújtsuk ki vékonyra, vágjunk belőle csíkokat és rácsosan fedjük be a pitét.

180 fokos előmelegített sütőben süssük kb. 30-35 percig.

A sütőből kivéve meglocsolhatjuk a leszűrt boros lével. Csokiöntettel, vagy vaníliafagylalttal tálalva is szuper.

 

  

Aréna2000

FOKHAGYMÁVAL TÖLTÖTT SZILVA

1 kg nagyobb szemű, magváló szilva

20 dkg fokhagyma, megtisztítva, gerezdekre szerve

3,5 dl vörösborecet

40 dkg cukor

2 egész rúd fahéj

1 evőkanál koriander

1 citrom, karikákra vágva

2 liter víz

Elkészítés:

A szilvát megmossuk, és a szára felőli oldalon késsel egy kis vágást ejtünk . Itt nyomjuk ki a magot. A mag helyére befektetünk egy gerezd fokhagymát. A megtöltött szilvákat sterilizált üvegekbe töltjük.

A többi hozzávalót összeforraljuk és ráöntjük a szilvára. Minden üvegbe 1-2 citromkarikát teszünk. Lezárjuk, pár percre fejre fordítjuk, majd 24 órára száraz dunsztba tesszük. Utábna mehet a kamra polcára, feltéve, ha megálljuk, hogy ne nyissuk ki mindjárt a vasárnapi rántott húshoz, sült csirkéhez.

 

  

 

 

 

 

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!