szerző:
T.S.
Tetszett a cikk?

Lehet, hogy a sört, amit jó árasítva iszik valaki, Ruandában kotyvasztották, teázáskor meg éppenséggel valami távoli árokparton kaszált gyomot forráz le. Az Interpol és az Europol csak az elmúlt 2 hónapban 2500 tonna hamis élelmiszer és 275 000 liter gagyi ital nyomára bukkant.

 Nem tudni, van-e valami titkos, közös, nemzetközi szervezete az élelmiszer- és italhamisítóknak, de úgy tűnik, e tekintetben már megvalósult a globális konszenzus. Így a hatóságok is a legjelentősebb nemzetközi rendőri erők összefogásával igyekeznek fellépni az egész világot behálózó hamisítók ellen. A legutóbbi kéthónapos akciójuk minden eddiginél nagyobb rekordfogással zárult.

Az Interpol február 16-án összegezte az Europollal közös élelmiszerbiztonsági akcióját, amely  Opson IV fedőnévvel futott, és 47 ország, köztük hazánk is részt vett benne. A négy kontinensre - Európára, Afrikára, Ázsiára és Amerikára - kiterjedő közös ellenőrzés során több mint 2.500 tonna hamis és illegálisan forgalmazott élelmiszert, (húst, vajat, mozzarellát, epret, tojást, étolajt ,szárított gyümölcsöt, kaviárt stb.) foglaltak le az üzletekben, piacokon, repülőtereken, kikötőkben és ipartelepeken.

Nem kaviár, csak annak látszik
Interpol

 

Csak néhány példa: Olaszországban 31 tonna tengergyümölcsét, amelyet nem fagyasztottak le, hanem különböző káros vegyi anyagokkal tartottak „ frissen”. A kirívó esetek között szerepel Egyiptom is, ahol 35 tonna hamis vajat és teának feltüntetett fűféleségeket vontak ki a forgalomból. Thaiföldön 85 tonna tisztázatlan eredetű, illegális hússzállítmányt minősítettek emberi fogyasztásra alkalmatlannak.

Ruandai házi sör...
Interpol

A szervezett bűnbandák a hamis italok előállításában is jeleskednek. Az átfogó akció során mintegy 275.000 liter hamis termék került hatósági zárlat alá. Nagy-Britanniában „márkás” vodkát főztek a lehető legrosszabb minőségű szeszből, a rajtaütéskor kereken 20.000 üveg volt előkészítve a lepárlóból kikerülő ital palackozására. Ugandában és Thaiföldön hamis whisky-t vontak ki a forgalomból, míg Ruandában egy olyan italüzleten ütöttek rajta a rendőrök, ahol neves sörmárkákkal felcímkézett üvegeket töltöttek fel valami sörszerű házi kotyvalékkal. Azt pedig végképp kevesen gondolnák, hogy Norvégiában éppenséggel az ásványvízeket hamisítják előszeretettel. Hogy a példákból Magyarország se maradjon ki, az Interpol bemutatott egy olyan átalakított autót, amellyel hamis alkoholt csempésztek be az országba.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!