szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Vajon tart már ott a sokat emlegetett hazai pezsgőforradalom, hogy egyre többen tudatosan válasszanak, és ne csak rutinból döntsenek vagy vakon találgassanak, milyen pezsgővel koccintsanak szilveszter éjjel (is)? Nemrég közel negyven hazai, tradicionális pezsgőt kóstoltunk. A furmintok végeztek az élen.

A Wineporn szervezésében idén másodjára lehetett végigkóstolni a hazai, tradicionális módszerrel készült – azaz palackban erjesztett és érlelt – pezsgők igen széles mezőnyét. „Ilyen téren egyedülállóak szeretnénk lenni” – fogalmazta meg Szokolai Máté, a Magyar Pezsgő Körkép szervezője. És valóban, egy híján negyven tételt vakon tesztelni kivételes lehetőség volt. Kellett hozzá, hogy a nagy neveken túl azok a borászok is beküldjék pezsgőiket, akik csak kis mennyiségben készítenek vagy helyesebben készítettnek pezsgőt, és így elvétve, sokszor csak a pincénél lehet találkozni a palackjaikkal.

Talán épp ez a színes mezőny az oka, hogy nehéz átlagot vonni ennyi hazai tradicionális pezsgőnél. A teszt legfontosabb tanulsága: ne is tegyük! A vakkóstoló kerekített összpontszámait nézve minden negyedik pezsgő, a beküldött tételek negyede szerepelt a lélektani határ, 14 pont felett a 20-as skálán. Lefordítva: ezekben a pezsgőkben lehet és érdemes élvezeti értéket keresni. Remek lenne, ha már legalább a mezőny fele jó élménynek számítana, de még nem tartunk ott. Épp ezért fontos a szervező instrukciója, hogy  kezeljük helyükön a hazai tradicionális pezsgőket, hiszen sok borászat esetében még 5-10 évnyi tapasztalatról sem beszélhetünk pezsgőkészítésben.

A hurráoptimizmus tehát korai, de pont ezért jár nagy taps azoknak, akik jól szerepeltek. Sőt, már olyan pezsgők is akadnak a mezőnyben, amelyekkel igenis villoghatunk a szilveszteri koccintásnál, vagy amikor egy külföldinek nem csak top borokat szeretnénk mutatni Magyarországról. A szőlőfajta egész biztosan ismerősen cseng majd a borkedvelőknek: ez a furmint.

boraszportal.hu

Furmint mindenek felett

A teszt legizgalmasabb következtetése, hogy a fehér élmezőnyében kizárólag furmint pezsgők szerepelnek. Tokajból érkezett a legtöbb, az abszolút első helyezett azonban egy somlói lett, a Kreinbacher Birtoké.

A csapat és champagne-i tanácsadójuk, Christian Forget azért döntött a szőlőfajta mellett, mert egy elegáns, kifinomult pezsgő elkészítéséhez tiszta és neutrális, ám cizellált alapborokra van szükség. „A furmint szőlőfajta tökéletes összhangot mutat a talajjal és nagyon szép arcát ismerhettük meg a pezsgőben is” – fogalmazta meg korábban a szaktanácsadó.

A fajta és terroir összhangja Tokajban is adott, ezen túl a hűvösebb fekvésű dűlők és a szüret időzítése, a sav és a cukor aránya is kulcsfontosságú a jó alapborhoz, hogy a pezsgő az érlelés alatt is megtartsa frissességét, könnyedségét.

Kreinbacher Prestige Brut 2011 Magnum – 16 pont

A magnum-hatás (a dupla palackban más fejlődési utat jár be a pezsgő) egy teljes ponttal emelte a mezőny fölé az év vége újdonságát. Elegáns, légies pezsgő összetett aromákkal; alma és ananász, majd még több déli gyümölcs, keksz, mogyoró. A legszebb benne a krémes textúra, elolvadnak a buborékai.

Szent Tamás Kishegy 2011 – 15 pont

Tiszta illatában alma, körte, virágok és grillázs. Kóstolva is az aromák rétegzettsége tetszik leginkább, selymes habzású.

Vissy 2013 – 14,5 pont

Tetszik a friss, gyümölcsös illat. Ízben szikár, lendületes pezsgő grapefruitos kesernyével.

Barta Öreg Király 2010 – 14,5 pont

Megfog, mint a Király dűlő csendes borai. Illatban inkább érlelési jegyek dominálnak, ízben kifejezetten élénk, vidám almás karakter és légiesség.

Királyudvar Henye 2010 – 14,5 pont

Komplex már illatában is, grapefruit és aszalt gyümölcsök, mellette tószt. Egyszerre élénk és telt, utóíze hosszú. Szikár és intenzív, épp ezért emlékezetes pezsgő.

A mezőny első negyedébe, a legjobbak mellé zárkózott fel a Pelle Brut Nature 2012 és a Kreinbacher Classic Brut, valamint a sok furmint között kivételként a Patrícius 2009 Extra Brutje, amely a hárslevelű aromáira épít. Zárkózik fel az élmezőnybe a  Sauska Extra Brut is, nagy jövőt jósolunk neki.

Messze még a rózsaszín álom

Az utóbbi évek egyik legerősebb trendje, hogy a champagne-ok között a rosék egyre népszerűbbek, a presztízs cuvée-k rosé változatai pedig olyan különleges karaktert, gazdagságot mutatnak, amivel a világversenyek (mint a CSWWC Pezsgő és Champagne Világbajnokság) és toplisták élén végeznek. A hazai mezőnyben még nincs ilyen előre törés, sőt, a kóstolósorban nagyon kevés az igazán jól elkészített, élvezetes rozé. Íme a legjobb három (kóstolói vélemények összegzése alapján, pontszám nélkül).

Taschner Pinot Noir Rosé 2012 – Lendületes, hűvös karakter, gyümölcsökkel teli.

Sauska Extra Brut Rosé – Légies, friss pezsgő krémes buborékokkal, kellemes aromákkal, egész jó hosszal.

Louis François & Co Rosé Brut Nature – Élénk pink szín, piros gyümölcsös és gyümölcstortás aromák, a nyerspezsgők szikárságával.

Korábbi cikkünk néhány fontos szemponttal segít a pezsgőválasztásban; mit keressünk a címkén, mi szól a tradicionális pezsgők mellett, és milyen stílusok közül választhatunk.

Buborékos, boldog újévet!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!