szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mind több részlet lát napvilágot – immár sokadik fordulóban – a bajba jutott devizahitelesek megsegítését célzó kormányzati tervekből. A kamattámogatás és a rögzített svájcifrank-árfolyam bevezetése mellett egy új lehetőség is szóba jöhetne: a hitelek inflációs indexálása. Ez utóbbi azonban egyelőre csak Szekeres Szabolcs közgazdász javaslata.

Április végére talán tényleg megszülethet a bajba jutott devizahiteleseket segítő kormányzati program. Legalábbis Gyuris Dániel, a Magyar Bankszövetség elnökségi tagja azt ígéri, hogy négy héten belül a kabinettel közösen kidolgozzák a megoldást. Az eddig már ismert részletek szerint öt évre szóló, két-három éves állami kamattámogatást vezetnének be, továbbá két előre meghatározott árfolyamhatárt állapítanának meg: az egyiket arra az esetre, ha a svájci frank erősödik meg látványosabban, míg a másikat arra, ha a forint.

Gyuris az elmúlt napokban már többször hangsúlyozta, hogy a bajba jutott adósok problémáját elsősorban a bankoknak és az ügyfeleknek kell egymás között megoldaniuk, az állam dolga az ehhez szükséges keretek megteremtése. A bankár szerint a fizetésképtelen adósok legnagyobb része nincs kilátástalan helyzetben; ha valaki jó áron el tudja adni a lakását, vissza tudja fizetni a tartozását, és egy olcsóbb lakásba költözhet. Ehhez azonban az kell, hogy ezek az adósok valóban jó áron adhassanak túl az ingatlanokon.

Bedőlt a frankhitel. Lesz végre megoldás?
Stiller Ákos

Ezt szem előtt tartva, a tervek szerint azok kapnának kedvezményes hitelt, akik a bajba jutott adósok ingatlanjait vásárolják meg valós piaci áron. A nehézségekkel küzdő, de kisebb-nagyobb zökkenőkkel még fizetni tudó devizaadósok segítésére pedig 200 forint alatt, valahol 190 forinton rögzítenék a svájci frank árfolyamát a törlesztőrészletek számításakor. Amikor a forint gyengülne, a hátralékért az állam kezességet vállalna, amit az erősebb hazai valuta időszakában ellentételezhetne az adós a számára jövedelmező árfolyam-különbözetből. A törlesztőrészlet azonban végig állandó maradna.

Mindezt Rogán Antal, az Országgyűlés Gazdasági Bizottságának elnöke mondta el a TV2 kedd reggeli műsorában, s szavaiból úgy tűnt, hogy a rögzített svájcifrank-árfolyamot már nyártól bevezethetnék. Arról azonban nem szabad elfeledkezni, hogy a devizaadósok jelentős része 160-170 forintos frankárfolyam mellett vette fel a hitelét. Jelenleg pedig 210 forint körül mozog az alpesi deviza értéke.

[[ Oldaltörés (Folytatás: Indexálás jöhet az árfolyamkockázat ellen) ]]

Egy közgazdászok és bankárok számára cseppet sem ismeretlen megoldásban egyelőre nem gondolkodtak a hazai szakértők, pedig külföldön már régóta alkalmazzák a törlesztések inflációs hatással indexált számítását. Ennek az a nagy előnye, hogy reálértékben előre kiszámíthatóvá teszi a hosszú lejáratú hitelek mindenkori törlesztőrészletének nagyságát, s megkíméli az ügyfeleket azoktól a kellemetlen meglepetésektől, amelyek a jelenlegi devizaadósokat érhették az elmúlt évek során – állítja Szekeres Szabolcs, Brüsszelben élő közgazdász.

A hazai devizahitelek korábbi nagy vonzereje abban állt, hogy első látásra olcsóbbnak tűntek forint alapú társaiknál. Hiszen azt mindenki látta, hogy a svájci frank, illetve az euró alapkamata jóval alacsonyabb volt a forinténál, s a bankfiókokban bemutatott modellek szerint a törlesztési teher is egyenletesnek tűnt. A konstrukciók kifizethetőbb kezdeti részlettel jártak, ami különösen vonzóvá tette őket. A futamidő alatt bekövetkező árfolyamváltozással azonban nem számolt az ügyfél, s a hatására sem valószínű, hogy minden bank figyelmeztette az érdeklődőket. Szekeres Szabolcs szerint az inflációval indexált forinthitel már akkor sokat segíthetett volna, a még alacsonyabb kezdeti részlettel és a kiszámítható törlesztési teherrel.

A hitel tényleges költségét a reálkamatláb méri (ami durván az inflációs rátával csökkentett névleges kamatláb), de a kezdeti részlet csak a névleges kamatláb függvénye. Néhány esztendeje ezért voltak megfizethetőbbek (ha nem is feltétlenül olcsóbbak) a devizahitelek, mert a forinténál jóval alacsonyabb volt az euró és a svájci frank kamata.

Mit kínálna a legutóbbi koncepció szerint a Nemzeti Eszközkezelő Társaság (NET)?

A NET első pillérében a bankokat ösztönözné arra az állam, hogy a bajba jutott adósokkal igyekezzenek továbbra is kölcsönösen elfogadható, a hitelek átstrukturálására vonatkozó egyezségeket kötni. Ez a megoldás már korábban működött is. Második pillérként emlegették az állami garanciát, a korábban a törlesztés átütemezésével vagy fizetési moratóriummal kisegített adósok újabb nehézségeinek enyhítésére. Igaz, ezért díjat is szednének a pénzügyi intézményektől, ami részben finanszírozná a rendszert. A koncepció harmadik pillére szerint, ha az első két megoldás nem működik, akkor a helyi önkormányzat szerezhetné meg s adná bérbe az ingatlant a bajba került adósnak.

Az inflációs környezet azonban jelentősen meghatározza a későbbi törlesztő részletek nagyságának alakulását. Amikor magasabb a pénzromlás üteme, a hagyományos forinthitelek törlesztő részleteinek reálterhe csak csökkenhet az idő előre haladtával. A devizahitelek esetében pedig a folyamatosan emelkedő árfolyamkülönbözet módosíthat jelentősen a visszafizetendő összegek nagyságán. Hiszen, a devizahitel is egyfajta indexált konstrukció, csak ott az árindex szerepét a devizaárfolyam tölti be.

Nem csoda, hogy amikor a forintkamatok még jóval magasabbak voltak a jelenleginél, ellenállhatatlan lett a devizahitel. Ám, akik felvették, szinte valamennyien tudtukon kívül, jelentős reálkockázatot vállaltak. Hiszen a devizaárfolyam mint árindex már koránt sincs olyan szoros kapcsolatban a hitelfelvevők keresetével, mint a forint árindexe lett volna – magyarázza a közgazdász. Ezzel kiszámíthatatlanná vált az adósságszolgálati terhük. Persze, akadtak, akik egy ideig jól jártak, miután a svájci frank árfolyama hosszú ideig stagnált, annak ellenére, hogy a forint inflálódott.

Időközben a helyzet megváltozott, s a devizahitelesek egyre több veszteséget kénytelenek elkönyvelni. A devizahitelesek esetében Szekeres Szabolcs elméletileg három lehetőséget tart elképzelhetőnek. Egyrészt az adós megtarthatja devizahitelét, arra spekulálva, hogy viszonylag hamar visszafordul a kedvezőtlen árfolyamváltozás (ez kockázattal jár); másrészt megpróbálhatja hagyományos forinthitelből visszafizetni a devizatartozását, mentesülve minden további árfolyamkockázattól (ez magas kezdeti törlesztőrészlettel jár). Harmadrészt indexált forinthitelből fizeti vissza a devizahitelt, amellyel ugyancsak megszabadul a devizakockázattól. Ez esetben a törlesztőrészlet még az árfolyamveszteség elkönyvelése után sem lenne nagyobb, mit az, amit eredetileg vállalt a devizahitel-szerződés megkötésékor, és reáláron állandó. (Ez utóbbi, sokaknak kedvező megoldást még nem kínálja a magyar piacon senki.)

Azt Szekeres is elismeri, hogy a fizetési nehézségekkel küzdő, netán fizetésképtelen adósok megsegítése elképzelhetetlen a kormány szociális intézkedései nélkül, amelyek újabb központi költségeket generálnak. Továbbá közismert, hogy nagyon költségesek, nagy értékvesztéssel járnak a kilakoltatások és az ingatlanok újraértékesítési folyamatai. Ezek az események további károkat okozhatnának a magyar gazdaságnak. Szekeres Szabolcs óva int attól, hogy az adófizetők pénzéből támogassák a devizaspekuláció veszteseit. Vagyis mindenképpen egy olyan megoldás kellene, amelyik lehetővé tenné, hogy a devizahitelesek saját erőforrásaik révén lábaljanak ki a jelenlegi helyzetükből. A szakember szerint ezt tenné lehetővé az indexált hitelezés.

Bevezetése után a devizahitelesek jelentős százaléka forintosítaná a hitelét, amelynek viselni tudná az adósságszolgálatát. Az ezek ellenére mégis bedőlt hitelek esetében a Nemzeti Eszközkezelő Társaság elővásárlási jogot kaphatna az érintett ingatlanokra, és eseti megítélés alapján közbenjárhatna ezeknek az eredeti tulajdonosokhoz való visszajuttatásában, új indexált hitel vagy lízingkonstrukció keretében. Az indexált hitelezést futamidő-meghosszabbítással ötvözve ezt még elérhetőbbé lehetne tenni.

Az indexált hitelezést végső soron maga a Nemzeti Eszközkezelő Társaság is végezhetné, esetleg lízing formában is. De jobb lenne, ha a kereskedelmi bankok is ajánlanák ezt a terméket. Hozzátartozhat ehhez az indexált államkötvény bevezetése is, ami piacot teremtene az ilyen forrásnak és megkönnyítené a bankoknak az eszköz-forrás párosítását. Mindehhez csupán kellő szabályozásra lenne szükség, és egyes esetekben garancianyújtásra – fejtette ki Szekeres Szabolcs.

H.É.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hírszerző Gazdaság

Frankrögzítés: Matolcsy szembe megy Lázárral

Matolcsy György csütörtökön cáfolta azt a több banki forrásból megerősített értesülést, miszerint a kormány a svájci frank törlesztési árfolyamának befagyasztását tervezi a frankhitelesek védelmében. Ezzel azonban egyúttal Lázár Jánost, a Fidesz frakcióvezetőjét is cáfolta, aki elismerte, hogy a devizahitelesek megsegítésében az árfolyam rögzítése az egyik lehetőség – írja a Hírszerző.

hvg.hu Gazdaság

Hírszerző.hu: fix frankárfolyammal védené Orbán a devizahiteleseket

A tervek szerint a svájci frankban eladósodott devizahitelesek törlesztőrészleténél figyelembe vett árfolyamot a ciklus végéig 190 forint környékén rögzítené az Orbán-kormány, hogy mentse a még fizetőképes hiteleseket az árfolyamkilengésektől - írja kedden banki forrásokra hivatkozva a Hirszerző.

Sebők János Vélemény

Sebők János: Az aládúcolt ország – amiről Orbán Viktor szólt, de nem beszélt

Az Országgyűlés tavaszi ülésszakának nyitónapján ismét a szokásos, indulatoktól fűtött politikai handabandázás folyt a parlamentben, holott tíz hónapi kormányzás után, s az egyre súlyosbodó pénzügyi-gazdasági-szociális válság közepette a miniszterelnöktől és az ellenzékétől is okkal vártunk volna konkrétumokat, fontos bejelentéseket, cselekvési programot, illetve javaslatokat.

MTI Itthon

Öt kérdést tett fel Orbánnak az MSZP

Az MSZP azt várja, hogy Orbán Viktor az adórendszer veszteseinek kárpótlásáról, a bajba jutott devizahitelesek megsegítéséről, az önkormányzatok helyzetéről és a munkahelyteremtés állásáról is beszámoljon hétfői évértékelő beszédében.