szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kilenc biztosítási alkusz cég tevékenységi engedélyét visszavonta és törölte a biztosításközvetítői nyilvántartásból a felügyelet, mivel nem rendelkeznek az év eleje óta kötelező, emelt összegű szakmai felelősségbiztosítással, illetve vagyoni biztosítékkal - tette közzé a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) szerdán.

A független biztosításközvetítőknek 2005. január elseje óta káreseményenként legalább 250 millió forint, évente pedig együttesen legalább 375 millió forint összegű, az Európai Unió egész területére kiterjedő érvényű felelősségbiztosítással vagy 375 millió forint összegű vagyoni biztosítékkal kell rendelkezniük. A felügyelet határozata szerint a kilenc brókercég, köztük hat budapesti társaság, a TOP MAKLER, az Assecura Due, a SZEVERA, az AN Hungária, a Corporate Insurance Broker és a Független Biztosítási Alkusz és Tanácsadó Kft., valamint a kistarcsai Diamont Jet, a monori V and K 2003, és a karancslapujtői Olimposz kft. nem igazolta az előírt felelősségbiztosítás vagy vagyoni biztosíték meglétét.

A PSZÁF 2005. január elseje óta számos alkuszcég tevékenységi engedélyét három hónapra felfüggesztette s felszólította őket, hogy legkésőbb 2005. június 30-ig igazolják a biztosítás, illetve a vagyoni biztosíték meglétét - mondta  az MTI-nek Binder István, a PSZÁF szóvivője. Közülük végül kilenc társaságtól nem érkezett be a kért dokumentum, ezért azok működési engedélyét - az ügyfelek védelme érdekében - visszavonta a felügyelet. Ha ugyanis rossz döntés vagy feledékenység miatt - például egy nagy összegű ipari biztosítás esetén ügyfele számára nem megfelelő vagy nem minden kockázatra kiterjedő biztosítást köt, esetleg elfelejti befizetni a biztosítás díját -, úgy a vétlen ügyfél helyett az alkuszcég felelősségbiztosítása terhére rendezik a kárt.

Ha a kilenc alkuszcég közül valamelyik ismét piacra kívánna lépni, újra kell indítania az engedélyezési eljárást - mondta Binder. Teljesítenie kell a működéshez szükséges, a biztosítási törvényben előírt személyi és tárgyi feltételeket, be kell mutatnia a biztosításról vagy vagyoni biztosítékról szóló igazolást, s kérelmét a felügyelet engedélyezési osztálya 90 napon belül elbírálja.

A jövőben a felügyelet közvetlenül a biztosító társaságoktól szerez majd tudomást arról, ha  valamely alkusz felmondja felelősségbiztosítását, illetve a ha biztosító társaság nem vállalná tovább a brókercég biztosítását - mondta a PSZÁF szóvivője.
  
Az idén január elseje előtt elegendő volt, ha egy biztosításközvetítő 50 millió forint összegű felelősségbiztosítással rendelkezik. Az összeget a biztosításközvetítőkről szóló EU-direktíva alapján emelték át a jogszabályalkotók a magyar biztosítási törvénybe. A nagy alkuszcégek már évek óta rendelkeznek magas összegű felelősségbiztosítással - több céget   anyavállalata biztosít külföldön -, ugyanakkor elemzők már jó előre jelezték, a megemelt biztosítási összeg piactisztulást idézhet elő, mivel lesznek cégek, amelyek nem tudnak majd biztosítást kötni.

Az alkuszok szakmai szövetsége, a Független Biztosítási Alkuszok Szövetsége (FRAMSZ) közel 100 tagot számlál, rajtuk kívül azonban még közel 200 kisebb-nagyobb cég tevékenykedik a piacon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Milliós PSZÁF-bírság takarékszövetkezeti vezetőknek

Fejenként milliós nagyságrendű büntetést kell fizetnie két takarékszövetkezet, a Nyírségi és a Háromkő Takarékszövetkezet négy vezetőjének a jogszabályok súlyos megsértése miatt - tette közzé a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) pénteken.

Gazdaság

Egymilliós PSZÁF-bírság az ING Magánnyugdíjpénztárnak

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete azért súlytotta bírsággal a magánpénztárat, mert megtévesztő hirdetést tett közzé saját illetve a vetélytárs pénztárak befektetési teljesítményéről – írja a Napi Gazdaság pénteki száma.

MTI Gazdaság

Százmilliós PSZÁF-büntetés a Picknek

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) a Pick Szeged Rt. két, egyenként 32,845 százalék szavazati joggal rendelkező tulajdonosa, Brazsák József és Csarodai József összehangolt magatartását állapította meg, és a két magánszemélyt külön-külön 50 millió forint pénzbírság megfizetésére kötelezte.

Hét nap

KEVESEBB PSZÁF-BÍRSÁG

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) által kiszabott pénzbüntetések összege három éve csökken, tavaly a...