szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Erősíti jelenlétét Kelet-Közép-Európában a lengyel Enterprise Investors kockázatitőke-befektetési csoport, Magyarországon is jelentős befektetéseket tervez. A befektetési társaság elsősorban a kiskereskedelemben, fogyasztási cikkek előállításában, pénzügyi szolgáltatásokban, a távközlésben, az informatikában, illetve a gyógyszeriparban tervez 20-60 millió euró közötti vállalat-felvásárlásokat.

A cég a közeljövőben Magyarországon kívül Lengyelországban, Romániában, Csehországban, Bulgáriában, Szlovákiában is a balti államokban tervez vásárlásokat, és vizsgálják az ukrajnai, illetve a horvátországi megjelenés lehetőségét is. Az Enterprise Investors nemrégiben Romániában vásárolta meg az építőiparban érdekelt dévai Macon részvénytársaságot, 35 millió euróért.

A társaság, korábbi tájékoztatása szerint, az általa kezelt, 658 millió euró tőkével létrehozott Lengyel Vállalati Alap VI.-ból 50-75 millió eurót kíván befektetni Magyarországon, és megfelelő finanszírozási célpontok esetén az 50-75 millió eurós befektetés akár meg is duplázódhat. Az Enterprise Investors főként közepes méretű vállalatok kivásárlását és fejlesztését akarja finanszírozni.

Magyarországon is az a fő szabály, hogy csak olyan cégbe fektetnek, amelynek az éves árbevétele eléri a 30 millió eurót. A legkisebb invesztíció 20 millió euró. A csoport által kezelt befektetési alapok eddig 878 millió eurót fektettek be 104 vállalatban: ebből 717 millió jutott lengyelországi, és 160 millió a térség nyolc vállalatára.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Szűcs Gergely Gazdaság

Magyarország vezet a kockázati tőke régiós piacán

A közép-európai új EU-tagországokat, Ausztriát és Görögországot is megelőzi Magyarország a GDP-arányos kockázati tőkebefektetések értékének tekintetében. Az elmúlt 15 évben ezek a tőkealapok 1,8 milliárd eurót fektettek hozzávetőleg 600 magyar cégbe.

hvg.hu Vállalkozás

Kockázati tőke: 100-ból egy valódi befektetés

Száz kockázati tőkét bevonni akaró vállalatból csak 2-3 esetben történik tényleges befektetés. A legtöbb meghiúsult ügylet oka többek között, hogy kevés a jól felkészült vállalat. Miből lesz optimális esetben befektetés?

hvg.hu Vállalkozás

Kockázati tőke: a jó tranzakcióhoz kevés a magas szorzó

A Deloitte legutóbbi közép-európai kockázati tőke bizalmi felmérése rámutat, hogy a Közép-Európára szakosodott kockázati tőke alapok befektetései a kiszálláskor az eddigieknél magasabb szorzószámokat értek el. A jövőben viszont nem elegendő alacsony szorzószámon venni és magasan eladni, értéknövelésre van szükség.

MTI Vállalkozás

Hat új kockázati tőkealapot vezetnek be 2007-2009 között

A magyar kockázati tőkepiac jelentős bővülés előtt áll, ám ahhoz, hogy a befektetési célt kereső tőke eljusson a kis- és középvállalkozásokhoz (kkv), a Start Tőkegarancia Pénzügyi Szolgáltató Zrt. szerint új, kifejezetten erre a szegmensre koncentráló kockázati tőkealapok gyors felfutására van szükség. A jvő évtől kezdve, évente 3 új kockázati tőkealapot vezetnek be, alaponként 36 millió forint értékben.