szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Növekvő társadalmi elégedetlenség és értetlenség kíséri a kormány egészségügyi átalakító programját - derül ki a Századvég-Forsense friss felméréséből, amelyet a hétfői Magyar Hírlap közöl.

A közvélemény-kutató 2007 júniusában 971 fős országos adatfelvételében vizsgálta az egészségügy helyzetével és az ellátórendszer átalakításával kapcsolatos társadalmi véleményeket; egy százfokú skálán 35 pont az ágazat jelenlegi helyzetére vonatkozó átlagos értékítélet - írja a lap.

A válaszadók 68 százaléka szerint drágulna az ellátás a több-biztosítós modellben, s csak 12 százalékuk szerint csökkennének a költségek; az MSZP-szavazók is a többség véleményét osztják: 60 százalékuk szerint a profitorientált (több-biztosítós) modell drágább lenne.

A Népszabadság hétfői információi szerint egyébként már csak két koncepció versenyez a biztosítói modellváltásról szóló koalíciós vitában. Az egyik a miniszterelnök kompromisszumos, a regionális egészségpénztárak átalakítására vonatkozó javaslata, a másik pedig a most megszűnő Államreform Bizottságé (ÁRB).

Jellemzőjük, hogy mindkettő azonos arányban osztaná meg az állam és a magánszféra között a biztosítási piacot, de mindezt eltérő módszerekkel és intézményekkel valósítaná meg. A lap birtokába került ÁBR-javaslat - szemben a miniszterelnök hét, regionális hatáskörű biztosítójával szemben - öt országos szolgáltatásszervezőt engedne a piacra - olvasható a lapban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vélemény

Egészségügy: előbb vágtak aztán mérnek?

Kovácsy Zsombort, az orvos, jogász, egészségügyi szakmenedzsert 2007 január 20.-án nevezte ki a miniszterelnök az Egészségbiztosítási Felügyelet élére, azzal, hogy az új hatóság vegye kezébe a biztosítottak jogvédelmét, az egészségbiztosítási rendszer felügyeletét, és gondoskodjon a minőségfejlesztés összehangolásáról. A főigazgatót faggattuk.