szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Dunakanyarban lévő települések energiaszükségletének felét a tetőkön elhelyezett napelemek fedezhetnék, s a melegvíz-igény döntő hányadát napkollektorokkal lehetne előállítani – állítják légifelvételek alapján az ELTE Környezet- és Tájföldrajzi Tanszékének szakemberei a napokban elkészült jelentésükben.

A vizsgálatba 17 települést vontak be, köztük Visegrádot és Dorogot. A szakemberek térinformatikai szoftver segítségével meghatározták a délkelet-dél-délnyugati fekvésű tetőfelületeket, melyek alkalmasak napkollektorok és napelemek telepítésére. A kapott eredményeket terepi bejárással pontosítják – mondta el az Esztergomi Környezetkultúra Egyesület kommunikációs munkatársa.

Szuhi Attila példaként említette, hogy Dömös 478 ingatlanának 30 százaléka alkalmas napenergia hasznosítására. Hat négyzetméternyi kollektor már elegendő egy háztartás használati-melegvíz szükségletének előállítására tavasztól őszig. Dömös e tekintetben tehát önellátó lehetne.

A kutatás nem vizsgálta a megvalósíthatóság közgazdasági vonatkozásait, azonban rámutatott, hogy „a hagyományos energiaforrások drágulása mellett, egyre rövidülnek a megtérülési idők, így a napenergia ilyen hasznosítása már nem várat magára sokáig”.

A felmérés az Esztergomi Környezetkultúra Egyesület „Megújuló energia-megújuló határvidék” programjában valósult meg, melyet az Európai Unió 39 millió forinttal támogat. Feltérképezik az Eurorégió megújuló energiaforrás potenciálját, összegyűjtik legjobban alkalmazható példákat, felépül egy ökoház és ökopark Esztergomban és szemléletformálási kampány indul. Partnereik az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a Szlovák Környezetvédelmi Ügynökség.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Németország a világ legfőbb napenergia-termelője

Miközben a németek milliói menekülnek szabadságra a nyirkos és sötét hazájukból a mediterrán napra, a világ napenergia-termelésének 55 százaléka azokból a napelem-panelekből származik, amelyeket hazájukban a Balti-tenger és a Fekete-erdő között állítottak fel.

euractiv.hu Tech

Interaktív európai napenergia-térképet indítottak

Az Európai Bizottság interaktív napenergia-térképet dolgozott ki, amelynek segítségével bármely európai földrajzi helyről megállapítható, hogy mennyi napenergia-lehetőséget rejt magában. A térkép jól szolgálhatja azt, hogy a tagországok energiaszükségletük egy részét új forrásokból szerezzék be.

MTI Tech

Versenyképessé válhat a napenergia ára

A napenergiából nyert villamosáram ára a maihoz képest kilowattóránként 15-20 eurócenttel, egyharmadára fog csökkenni 15-20 éven belül - állítja egy az Európai Unió megrendelésére készült tanulmány.

hvg.hu Tech

Olcsóbb a napenergia, mint a szén egy új fejlesztésnek köszönhetően

A Nanosolar nevű, 2002-ben alapított cég olyan áttörést ért el, amelynek felhasználásával a korábbi 3 dollárról 30 centre esett le egy wattnyi napenergia előállításának a költsége. Ezzel a világtörténelemben először lehetővé teszi, hogy a széntüzelésnél olcsóbban állítsunk elő napenergiát.