szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Oroszország és az Egyesült Államok gazdasági tárgyalásokat kezd elsősorban a kereskedelem és a beruházások kérdéseiről.

A bejelentés szerint erről Moszkvában állapodott meg csütörtökön késő este Andrej Gyenyiszov orosz külügyminiszter-helyettes Reubern Jefferey-vel, a gazdasági kérdésekben illetékes amerikai külügyi államtitkárral. A tervek szerint a megbeszélések az illetékes minisztériumok és az üzleti körök képviselőinek részvételével, tavasszal kezdődnek Washingtonban.

A bejelentésre egy olyan időpontban került sor, amikor a két ország között több külpolitikai és katonai kérdésben - így elsősorban Koszovó és az amerikai rakétapajzs tervezett kelet-európai telepítésének ügyében - is ellentétek vannak. A kétoldalú gazdasági kapcsolatokban azonban fellendülés figyelhető meg, noha Oroszország első számú kereskedelmi partnere az Európai Unió.

Az orosz-amerikai kereskedelem volumene 2006. első 10 hónapjában orosz hivatalos adatok szerint 14,2 milliárd dollárt tett ki. Ezzel azonban az Egyesült Államok messze nem az első helyen áll Oroszország kereskedelmi partnerei között, hiszen ugyanebben az időszakban a forgalom csak Németországgal 41, Kínával 30 milliárdot ért el.

Moszkvai amerikai források szerint néhány évig már folyt ilyen párbeszéd, de lassan elhalt, amikor geopolitikai ellentétek jelentek meg, most azonban mindkét kormány enged saját vezető üzleti köreinek, amelyek a kapcsolatok normalizálását és a gazdasági kapcsolatok fejlődését akarják.

Értesülések szerint a két ország pénteken további megállapodást ír alá az amerikai atomerőművekhez szükséges orosz nukleáris fűtőanyag szállításainak jelentős növeléséről.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Gorbacsov: válság-közeli állapotban az orosz-amerikai viszony

Mihail Gorbacsov volt szovjet elnök szerint az orosz-amerikai kapcsolatok válság közeli állapotba jutottak, és ezért az Egyesült Államokat terheli a felelősség, mert a Szovjetunió összeomlása után rosszul sáfárkodott a világ egyetlen szuperhatalmaként rá háruló szereppel.