szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az orosz Lukoil a hónap során teljes egészében leállította kőolajszállításait Németországba, miután árvitába keveredett a monopolhelyzetben lévő németországi exportőrrel, a Sunimex céggel.


 
Olajpiaci kereskedők tájékoztatása szerint februárban 520 ezer tonna kőolajnak kellett volna Németországba érkeznie a Barátság kőolajvezetéken, de ez nem történt meg. A csővezetéket üzemeltető társaság, az orosz Transneft exportütemezése szerint az első negyedévben 5,78 millió tonna kőolajat szállítana Németországba, ebből 1,75 milliót a Lukoiltól.
 
Hasonló eset már tavaly augusztusban is előfordult, amikor a Lukoil csökkentette olajszállításait Németországba, akkor is a Sunimex-szel támadt árvitája miatt.
 
Németország kőolajszükségletének egyötödét a Barátság kőolajvezetéken fedezi, és a szállításokat a Sunimex tartja kézben. A Szergej Kisilov orosz olajmágnás vezette társaság veszi meg a kőolajat az orosz vállalatoktól, majd továbbadja a BP, a Total, illetve a Shell németországi finomítóinak.
 
A Lukoil viszont a Sunimex kiiktatását szeretné, mert így átláthatóbbá válnának az ügyletek, és a közvetlen értékesítés révén több adó folyhatna be az orosz államkasszába.
 
Hasonló véleményen van a Transneft elnöke is, aki hétfőn a Vedomosti című lapnak nyilatkozva megkérdőjelezte a közvetítő cégek szükségességét.
 
A nemrégiben lezárult orosz-ukrán gázvitának is az egyik sarkalatos pontja volt az ukrán közvetítő, a RusUkrEnergo cég kiiktatása.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A Lukoil megveszi a Conoco kútjait Európában

Eldőlt, hogy az orosz LUKoil olajtársaság megvásárolja az amerikai Conoco olajtársaság benzinkútjait egész Európában, azaz utóbbi magyarországi Jet benzinkútjai is az orosz vállalat kezébe kerülnek és viselik a nevét majd.

MTI Gazdaság

A Lukoil megkétszerezi termelését

A legnagyobb orosz olajvállalat, a Lukolil, a 2015-ig meg akarja kétszerezni szénhidrogén-kitermelését, mégpedig emelkedő hazai földgázárakra számítva elsősorban a gázkitermelés növelése révén.

MTI Gazdaság

A Lukoil szívesen felvásárolná a Mol-t, és van 6 milliárd dollárja

A Lukoil Holdings, Oroszország második legnagyobb olajtársasága 9 milliárd dollárt különített el az Európai Unió térségében található cégek, köztük olajfinomítók, energiaelosztó és forgalmazó cégek megszerzésére – értesült a Financial Times a társaság meg nem nevezett vezetőjére hivatkozva.

MTI Gazdaság

Felvásárlásokra alapít vegyes vállalatot a Lukoil és a Gazprom

Külföldi és oroszországi felvásárlásokra tervez vegyes vállalatot alapítani az orosz energiaágazat két legnagyobbja: a vezető orosz olajcég, a Lukoil és a Gazprom gázmonopólium, olajipari egysége, a Gazpromneft révén. A Lukoil vezérigazgatója a Vesti 24 tv-adónak úgy nyilatkozott, hogy a vegyes vállalati szerződést rövidesen aláírják.