szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A lakosságot és a nagyon kis fogyasztókat ellátó úgynevezett egyetemes szolgáltatók közül három kérte a Magyar Energia Hivataltól (MEH), hogy a gáz árának növekedése miatt emelhesse az áram végfelhasználói árát, de kérelmüket visszavonták, illetve az eljárás felfüggesztését kérték; ugyanakkor a földgáz 2008 júliusától érvényesülő hatósági áráról szóló döntés ismeretében a kérdés várhatóan újra napirendre kerül.

A MEH közleménye szerint a négyből egy egyetemes szolgáltató nem kezdeményezett árfelülvizsgálatot. A hatályos jogszabály alapján az egyetemes szolgáltatásban a végfelhasználói árak több tényezőtől – a nagykereskedelmi beszerzés úgynevezett összehasonlító árától, a kapcsolt- és a megújuló alapú villamosenergia-termelés kötelező átvételi áraitól, az egyetemes szolgáltatók szabályozott árrésétől és a hatóságilag megállapított rendszerhasználati díjak nagyságától – függnek.

Az egyetemes szolgáltatóknak lehetőségük van arra, hogy a jogszabályban meghatározott feltételekkel érvényesítsék a földgáz hatósági árának emelkedését a villamos energia árában. Mivel a jogszabály szerint a hatósági gázár változás egynegyedének megfelelően emelkedik az előzőekben hivatkozott összehasonlító ár, az áprilisban történt 5,1 százalékos nagyfogyasztói gázáremelés kapcsán ez körülbelül 1,3 százalékos elismert költségnövekedést jelent. A végfelhasználói árak nagyságát meghatározó egyéb költségtételek változatlansága miatt ez, a megjelent híradásokkal ellentétben, a végfelhasználói árakban 1 százaléknál kisebb növekedést okozna - olvasható a MEH közleményében.

A közlés szerint jelenleg az egyetemes szolgáltatóknak az okozza a fő problémát, hogy a nagykereskedővel, azaz az MVM Trade Zrt.-vel kötött villamosenergia-vásárlási szerződéseik nincsenek összhangban a rendeletben foglalt előírásokkal. A tényleges beszerzési költségeik ugyanis magasabbak, mint a rendelet szerint érvényesíthető összehasonlító ár. A MEH ezért azt javasolta, hogy az ezzel kapcsolatos egyeztetések után térjenek vissza a kérdésre.

A közlemény hangsúlyozza: a Magyar Energia Hivatal addig is folyamatosan figyelemmel kíséri a villamosenergia-ellátás költségeit és az egyes iparági szereplők helyzetét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Erőművek hatósági áramára

A Fidesz választási kampányából kölcsönvett ötletét vitte keresztül a parlamenten Podolák György MSZP-s képviselő: a hatósági ár visszaállításával törnék le a villamos erőművek túlzott profitját. Az állam évek óta képtelen rávenni a cégeket, hogy a garantált nyereség fejében kockázatot is vállaljanak.

MTI Gazdaság

A GKM a piacnyitásig tartja fenn az áramár-kedvezményt

A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) csak a villamosenergia-piac teljes megnyitásáig akarja fenntartani a villamosenergia-ipari dolgozók kedvezményét az áram árában, és elfogadhatatlannak tartja azt, hogy ezt a "kiváltságot" a lakossággal fizettetik meg - áll a GKM csütörtöki közleményében. A teljes piacnyitás ezév július elsejével történik meg az Európai Unió előírásainak megfelelően.

MTI Gazdaság

GKM: 10 százalék alatti lakossági áramáremelés várható

A végső fázisban van a döntően a lakosságot villamos energiával ellátó egyetemes szolgáltatásról szóló rendelet megalkotása, amelyben kihirdetik az ilyen szolgáltatók árrését – mondta Felsmann Balázs, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium szakállamtitkára.

MTA Gazdaság

Áramárcsökkentést akarnak az ipari nagyfogyasztók

A Gyurcsány Ferenc érdekeltségébe tartozó, timföldgyártással foglalkozó Motim Zrt. is csatlakozott ahhoz a gazdasági és közlekedési tárcának írt szakmai állásfoglaláshoz, amely az áramárak csökkentésére szólítja fel a tárcát - írta hétfőn a Magyar Nemzet.

MTI Gazdaság

Lesz még áramár-emelés

A villamos energia árának további emelkedésére számít a német E.ON-csoport. A vállalat vezérigazgatója, Wulf Bernotat a Focus magazinban utalt arra, hogy "olyan világban élünk, amelyben folyamatosan növekszik a kereslet az energia iránt, miközben a kínálat nem növekszik ennek megfelelő ütemben". Emiatt az energia egyre szűkösebb, s egyre drágább lesz.