szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kereskedelmi szálláshelyek 2008 január-áprilisban összesen 64 milliárd forint bruttó árbevételt értek el, ez folyó áron 1,8 százalékos növekedés az előző év azonos időszakához képest – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

Az idén január-áprilisban a szállásdíjbevétel 35 milliárd forintot tett ki, 4,6 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. A külföldi vendégek száma 837 ezer volt, 9 százalékkal több, mint 2007 január-április között. A belföldi vendégek száma viszont 1 százalékkal csökkent, 964 ezer volt.

A külföldiek által eltöltött vendégéjszakák száma 2 százalékkal nőtt és meghaladta a 2,2 milliót, ugyanakkor a belföldiek által eltöltött vendégéjszakák száma 7 százalékkal, 2,1 millióra mérséklődött. A kettő eredőjeként a vendégéjszakák száma 3 százalékkal csökkent. A szobakihasználtság 41,3 százalék volt, 6 százalékponttal kisebb, mint egy évvel korábban. A szállodai szobák bruttó átlagára 14 ezer forint volt, az egy-, illetve ötcsillagos szállodák szobaárai között közel nyolcszoros a különbség.

A vizsgált időszakban 3,1 milliárd forint értékben váltottak be üdülési csekket, ebből származott a bevétel 4,8 százaléka. A belföldi szállásdíjnak negyedét fizették üdülési csekkel a vendégek. A 755 szálloda 81 százaléka fogadja el az üdülési csekket. A kereskedelmi szálláshelyek bruttó bevétele 2008 január-márciusban az előző év azonos időszakához képest folyó áron 3,2 százalékkal nőtt, 45 milliárd forintot tett ki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Extrém szállodák - extrém igények

A művészek és más kreatív hajlamú emberek szeretik, ha utazásaik során különleges szállodák még különlegesebb szobáiban térhetnek nyugovóra.

MTI Vállalkozás

A KPMG ötszázalékos áfát javasol a szállodai szolgáltatásoknál

Nem csökkenne a turizmusból származó közel 2 600 milliárd forintos összesített adó és járulékbevétel 2008-2013 között, ha a szállodai szolgáltatások jelenlegi 20 százalékos áfája öt százalékra csökkenne - mutatta ki a Magyar Szállodaszövetség (MSZSZ) pénteki tájékoztatóján Káli Zoltán, a KPMG menedzsere.