szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Robert Fico szlovák kormányfő legkiemelkedőbb vívmánya, hogy nem valósította meg a 2006-os választási kampányban hangoztatott radikálisabb reformellenes elképzeléseit – áll a Financial Times szerdán közölt szlovák mellékletében, amelyben a szlovák külügyminiszter "normálisnak", de javítandónak nevezte a Magyarországhoz fűződő viszonyt.

A londoni gazdasági-politikai napilap éves országelemzése szerint a robbanásszerűen fejlődő szlovák gazdaság miatt Ficó magas támogatottsága mg úgy is megmaradhat, ha csak kisebb változtatásokat hajt végre – mint például az egészségügyi ellátásért fizetendő, igen népszerűtlen díj eltörlése –, miközben nem fordítja vissza jobbközép elődjének reformjait.

A miniszterelnök ugyanakkor nem titkolja ellenszenvét a nagy áruházláncok és pénzügyi intézmények iránt, és azt sem, hogy "jó adag állami ellenőrzést" tart kívánatosnak a gazdaságban. Az elemzés szerint Fico "büszkén mondta" a Financial Timesnak, hogy "ez a kormány semmit nem privatizált".

A lap szerint Szlovákia egy évtizede még Európa peremén volt, és "az a veszély fenyegette, hogy leesik a térképről". Az ország azonban, amely tavaly csatlakozott a schengeni övezethez, jövő januártól – szomszédait megelőzve – az euróövezetnek is tagja lesz, ami jelzi, hogy "végleg befogadták a világ egyik legexkluzívabb klubjába".

A sikert még meglepőbbé teszi, hogy e folyamat végső szakaszát "a szenvedélyesen balos populista" Fico vezetése alatt sikerült teljesíteni – áll a Financial Times szerdai Szlovákia-mellékletében.

A szlovák külpolitikáról a lap megállapítja, hogy Fico koalíciója Ján Slota "idegengyűlölő, magyarellenes nacionalista pártjával" feszültté tette a viszonyt Magyarországgal, amelynek politikusai "szlovákellenes érzelmek szításával válaszolnak". Ján Kubis szlovák külügyminiszter úgy fogalmazott a Financial Timesnak, hogy a Magyarországgal fenntartott kapcsolatok "alapvetően normálisak, de jobbnak kellene lenniük".

A brit lap szerint miközben a szomszédos országok félve figyelik Oroszország erejének növekedését, Szlovákiát viszonylag kevéssé aggasztja a függés az orosz olaj- és gázszállításoktól. Kubis azt mondta a Financial Timesnak, hogy a szlovák kormány "nagyon megbízható partnernek" tekinti az orosz felet, és nincs "semmiféle oroszfóbiája".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Árfékező testület létrehozására készül a szlovák kormány

Robert Fico kormányában teljes az egyetértés: megengedhetetlen, hogy január elsejétől az euró bevezetése miatt elszabaduljanak az árak Szlovákiában, ezért gyorsított eljárásban az árak megfékezését szolgáló törvényt akarnak alkotni, és még ősszel elfogadni.

MTI Gazdaság

Szlovákia: változatlan alapkamat

A szlovák központi bank kedden változatlanul a 4,25 százalékos szinten hagyta az irányadó kamatot, amely már 14. hónapja ezen a szinten van. A döntés megfelelt a piaci várakozásoknak, mivel a szlovák központi bank a kamatszintet az euró bevezetése előtt igyekszik az eurózónában érvényes kölcsönfelvételi lehetőséghez igazítani.

MTI Gazdaság

Megvan a szlovák korona végső átváltási árfolyama

Az Európai Unió pénzügyminiszterei kedden egyetértésre jutottak abban, hogy 1 euró = 30,126 szlovák korona paritáson határozzák meg a szlovák fizetőeszköz euróra való átváltásának árfolyamát - közölték Brüsszelben.

MTI Gazdaság

Szlovákia már gőzerővel nyomja saját euróit

Szlovákia már most gőzerővel készül az euró jövő januári bevezetésére: a tervek szerint december közepéig a közép-szlovákiai Kremnica (Körmöcbánya) 14. században alapított pénzverdéjében 500 millió euró- és eurócent érmét nyomnak.

MTI Gazdaság

Tovább gyorsult Szlovákiában az infláció

Szlovákiában júniusban átlagosan 0,4 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak, és 4,3 százalékkal voltak magasabbak, mint tavaly júniusban, jelentették a szlovák statisztikai hivatalban szerdán, EU-szabvány szerint számolva. Az elemzők csak 4,2 százalékos tizenkét havi inflációt jósoltak.