szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A cseh állam már kifizette a japán Nomura bankháznak azt a 3,6 milliárd koronát, amelyben a felek a prágai IPB bank (Beruházási és Postabank) miatti vita peren kívüli lezárásakor egyeztek meg, közölte szerdán Zuzana Chocholová, a cseh pénzügyminisztérium szóvivője.

A szükséges összeget a tárca az állami költségvetésből szerezte meg, és július folyamán átutalta a Nomura számlájára. - Olyan tételekhez nyúltunk hozzá, amelyekre az év végéig teljes egészükben nem lesz szükség - jegyezte meg a szóvivő.

Csehország számára ez a második legnagyobb összeg, amelyet egy elveszített nemzetközi döntőbírósági per után fizetnie kell. A legnagyobb összeget az amerikai Ronald Lauder vezette CME társaság zsebelte be, amely a kilencvenes években segítette a Nova kereskedelmi televízió indulását. A CME-nek a cseh állam tízmilliárd koronás kártérítést volt köteles fizetni, mert a bíróság szerint nem védte meg a társaság beruházásait.

A cseh államnak és a Nomurának a prágai IPB bank 2000-ben történt csődjével kapcsolatban több vitája és pere is volt. Két nemzetközi döntőbírósági perben a cseh állam eredetileg 263 milliárd koronát követelt a Nomurától, míg a japán bankház 40 milliárd koronát a cseh államtól. Ugyanakkor a felek büntetőpereket is indítottak egymás ellen.

A Nomura a hollandiai Saluka leányvállalatán keresztül 1998-ban vette meg az IPB állami részvénycsomagját. Az IPB azonban 2000-ben csődbe ment. A kormány döntése alapján a bankot akkor állami felügyelet alá helyezték, majd eladták a belga kézben lévő CSOB-nek (Csehszlovák Kereskedelmi Bank).

Az ügyben először a Nomura fordult a nemzetközi döntőbírósághoz (London) azért, mert az IPB állami felügyelet alá helyezésével a banknak saját állítása szerint mintegy 40 milliárd koronás kára keletkezett. A bíróság ebben az esetben a Nomurának adott igazat. A kártérítés nagyságát azonban a bíróság nem állapította meg.

A vita másik nemzetközi döntőbírósági perében (Zürich) a cseh állam – utolsó változatban – 111 milliárd koronás kárpótlást kért a Nomurától azért, hogy az IPB bankot japán bank okozta problémák miatt állami felügyelet alá kellett helyezni.

A felek végül is peren kívül megegyeztek, s ennek alapján kellett a cseh államnak 3,6 milliárd koronát kifizetnie a Nomurának.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Csehországban júniusban 6,7 százalékos az éves infláció

Csehországban a fogyasztói árak júniusban 0,2 százalékkal emelkedtek az előző hónaphoz képest, elmaradva a 0,4 százalékos szakértői inflációs várakozástól. Éves szinten júniusban 6,7 százalékos volt az infláció, szemben a májusi 6,8 százalékkal.

MTI Gazdaság

A cseh vállalkozók egyharmada támogatja az adóreformokat

A csehországi vállalkozóknak nem egészen egyharmada véli úgy, hogy szükség lenne a jobbközép kormány által idén januárban bevezetett adóreformok folytatására – derült ki abból a felmérésből, amelyet a cseh Gazdasági Kamara készített a vállalkozók körében.

MTI Gazdaság

Elfogadták a cseh nyugdíjreform első szakaszát

A cseh képviselőház júniusi jóváhagyása után csütörtökön este a szenátus is igent mondott a törvényjavaslatra, amelynek életbe lépéséhez már csak az államfő aláírása szükséges. Ez azonban már csak formalitásnak tekinthető.