szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A gazdasági növekedés lassulása nem fog soká tartani Európában, vélekedett pénteken az euróövezeti pénzügyminiszterek tanácsának elnöke, Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök és pénzügyminiszter, a miniszterek nizzai tanácskozásán.

„Nem hiszem, hogy elhúzódó recesszióba kerülünk” – jelentette ki, de azt is elismerte, hogy „a növekedés sokkal jobban lelassult, mint akár csak néhány hónapja is gondoltuk volna”. Junckert pénteken újabb két évre megválasztották a csoport elnökévé.

Az értekezleten a német pénzügyminiszter, Peer Steinbrück arról beszélt, hogy Európában nincs szükség afféle mentő- és gazdaságösztönző akciókra, amilyenekkel az amerikai kormány kísérletezik az idén, például 100 milliárd dollárnyi adó visszatérítésével a lakosságnak. „Ellenzem európai ösztönző program gondolatát, és Németországban sem tanácsos ilyet kezdeményezni. Semmi értelme pénzt pocsékolni, minden ország önmagáért felelős” – hangoztatta a német pénzügyminiszter.

Az Európai Bizottság szerdán 1,3 százalékra rontotta az euróövezet idei gazdasági növekedésére szóló előrejelzését a tavasszal jósolt 1,7 százalékról, egész EU-beli átlagos növekedésre szólót 1,4 százalékra vitte le 2,0 százalékról. Estére az összes EU-tagország pénzügyminisztere és központibank-elnöke is csatlakozik az értekezlethez.

Eközben az EU statisztikai hivatalában bejelentették, hogy a második negyedévi visszaesés után a mostani harmadik negyedév már rosszul is kezdődött az euróövezetben: a júliusban 0,3 százalékkal csökkent az ipari termelés, és 1,7 százalékkal kisebb volt, mint tavaly júliusban.

Az euróövezetben májusban kezdett csökkeni az ipari termelés havi összehasonlításban: akkor 1,9 százalékkal, júniusban 0,2 százalékkal fogyatkozott meg a termelés értéke változatlan áron. Az egy évvel korábbihoz képest áprilisban még 4,0 százalékkal több volt az ipari termelés, de májusban 0,4 százalékkal, júniusban már 0,8 százalékkal kevesebb.

Az egész EU-ban az ipari termelés júniusban szintén 0,3 százalékkal, előtte júniusban 0,2 százalékkal, májusban 1,9 százalékkal csökkent. Az egy évvel korábbitól júliusban 1,3 százalékkal, előtte júniusban 0,5 százalékkal, májusban 0,2 százalékkal maradt el, miután áprilisban még 3,9 százalékkal meghaladta azt.

A szintén pénteken megjelent magyar adatokat az EU statisztikai hivatalának becslése még nem tartalmazta. Az euróövezet GDP-je az első negyedévben 0,7 százalékkal nőtt, a másodikban 0,2 százalékkal csökkent az előző negyedhez képest. Éves összehasonlításban 2,1 százalékról 1,4 százalékra lassult a növekedés. Az egész EU-ban az első negyedévi, átlagosan 0,6 százalékos GDP-növekedést 0,1 százalékos visszaesés követte. Éves összehasonlításban a növekedés az első negyedévi 2,3 százalékról 1,6 százalékra lassult a második negyedben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

"Rohan a recesszió felé" a brit gazdaság

"Rohan a recesszió felé" a brit gazdaság, és ha a Bank of England nem enyhít gyorsan a pénzügypolitikán, százezrek veszíthetik el állásukat – mondta hétfőn megjelent sajtónyilatkozatában a brit jegybank monetáris tanácsának egyik tagja. Az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság recesszióját, vagy legalábbis növekedésének meredek visszaesését egyre több független nagy londoni elemző ház is jósolja.

MTI Gazdaság

Recesszió szélén a balti kistigrisek

Észtország és Lettország gazdasága az idei év első negyedében már-már zsugorodott, így talán recesszióra is számíthatnak ezen balti államok -véli az egyik vezető nyugati nemzetközi makrogazdasági elemző központ, a Capital Economics.

MTI Gazdaság

Recesszió előtt az euróövezet, de Kelet-Európa nem

A "recesszió szélére" került az euróövezet, amelynek második negyedévi kibocsátása már valószínűleg csökkent, ezt azonban a kelet-európai exportőr gazdaságok jó eséllyel még nem szenvedik meg. Ez áll az egyik vezető londoni befektetési ház hétvégi elemzésében. Mások sorra jeleztek növekvő recessziós veszélyt a világ többi gazdasági erőcentrumára is.