szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Mintegy ötszáz vagyonosodási vizsgálatot fejezett be az APEH Dél-alföldi Regionális Igazgatósága augusztus végéig, az ellenőrzések 71 százaléka megállapítással zárult, a feltárt adóhiány megközelítette a 3 milliárd forintot – tájékoztatott Németh Gabriella, az igazgatóság közleményben.

A közlemény szerint az ellenőrzések 80-90 százalékában az adózók eltitkolni kívánt jövedelmüket oly módon próbálják igazolni, hogy kiadásaik fedezeteként más személy által nyújtott kölcsönt jelölnek meg. Az APEH ellenőrzési tapasztalatai szerint ezeknek a kölcsönügyleteknek a jelentős része a valóságban nem történt meg, tényleges jogügylet nem áll a háttérben, az utólag kreált megállapodás célja az adójogi következmények kijátszása. Olyan kirívó eset is előfordult, hogy a szerződésben szereplő partner nem is ismerte az adósát, vagy nem létező, illetve cselekvőképtelen személy "nyújtott" kölcsönt, de hivatkozott az adózó olyan személy segítségére is, aki a kölcsönügylet időpontjában már elhunyt.
 
A közlemény kitér arra is, hogy az adózóknak és a kölcsönszerződést esetleg szívességből aláíró másik félnek is fel kell mérnie a jogügylet, illetve a vizsgálat során tett nyilatkozatának súlyát és következményeit. A körülmények tisztázása érdekében ugyanis az adóhatóságnak széles körű eljárási lehetőségei, kötelességei vannak. A revízió megvizsgálja a kölcsönt nyújtó fél bevallásait is, és amennyiben azok nem támasztják alá a szerződésben szereplő adatokat, az érintett személlyel szemben haladéktalanul ellenőrzést rendel el az adóhatóság.

Az esetlegesen feltárt szabálytalanságok adó-, s akár büntetőjogi következményekkel is járhatnak. Bűncselekmény - többek között okirat hamisítás - alapos gyanúja esetén ugyanis az adóhatóság köteles büntető feljelentést tenni - áll a közleményben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Vállalkozás

Vagyonosodási vizsgálat: tippek önellenőrzéshez

Egy vagyonosodási vizsgálatra való felkészülés során a magánszemélynek ugyanúgy, mint az adóhatóságnak, ismereteket kell szereznie önmagáról és a vizsgálat módszereiről. El kell készítenie egy felkészülési és önvizsgálati védekezési programot. Ez két részből: az adózói stratégiából és az adózói eljárás során követendő taktika meghatározásából. Hogy néz ki ez a gyakorlatban?

Szabó Zsuzsanna Gazdaság

Mindenkit fenyeget az APEH-becslés, ha nincsenek meg régi papírjai

A vagyonosodási vizsgálatok során az adózónak gyakran az elévülési idő előtti időszakról is számot kell adnia. A 2001. előtti időszakról azonban még a bankszámlákra vonatkozó igazolásokat is nagyon nehéz beszerezni, a készpénzes vagy bemutatóra szóló betétek igazolása meg szinte lehetetlen. Ki gondolta volna, hogy erre egyszer még szükség lesz?

hvg.hu Vállalkozás

Vagyonosodási vizsgálat: bírság nélkül is végződhet?

Ahogy az adóellenőrzés nem titkolt célja az eltitkolt bevételek feltárása -, úgy az adózóknak is van ilyen megfogalmazható ellenőrzési célja: a megállapítás nélküli, vagy ha ez nem lehetséges, akkor az elviselhető mértékű megállapítással záruló eljárás.

MTI Vállalkozás

Keller: az APEH körültekintő a vagyonosodási vizsgálatoknál

Az adóhatóság körültekintően, a törvényeket maximálisan betartva végzi a vagyonosodási vizsgálatokat, a hivatalt nem bizonytalanítja el egy kérdésbe burkolt támadás - reagált Keller László, a Pénzügyminisztérium államtitkára Bárándy Gergely szocialista országgyűlési képviselő pénzügyminiszterhez írt levelére.

hvg.hu Itthon

Árgus szemekkel figyelnék a köztisztviselők vagyonosodását

Átírná a köztisztviselőkre és más, jelentősebb állami források felett rendelkező alkalmazottakra vonatkozó vagyonbevallási szabályokat a kormány. A tervek szerint a vagyonosodási vizsgálatoknál ugyan az az eljárás vonatkozna a köztisztviselőkre is, mint amit az APEH másokra is alkalmaz – mondta el a hvg.hu-nak Draskovics Tibor miniszter. A tervezet októberben kerülne a parlament elé.