szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Már rövid távon agresszív euróövezeti kamatcsökkentési ciklus kezdetét jósolták pénteken londoni feltörekvő piaci elemzők, akik szerint ezt – jóllehet a kockázatvállalási hajlam ingatagsága miatt jó eséllyel csak késleltetve – Magyarországon és a térségi gazdaságokban is jelentős pénzügypolitikai enyhítés követi.

 A Goldman Sachs (GS) globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének pénteken kiadott, befektetők számára összeállított heti felzárkózó piaci előrejelzése szerint a ház elemzői 2009 közepéig most már összesen 0,75 százalékpontnyi kamatcsökkentést várnak az euróövezeti jegybank (EKB) részéről, amelynek alapkamata – a kéthetes refinanszírozási tendereken alkalmazott kamatminimum – ezzel 3,50 százalékra csökkenne.

A GS az első, negyed százalékpontos EKB-kamatcsökkentést már decemberre valószínűsíti. A ház szerint azok a tényezők, amelyek ezt lehetővé teszik - a gazdaság lassulása, a nyersanyagárak csökkenése és ebből eredően az alacsonyabb infláció - Közép-Európa gazdaságaiban is egyértelműen jelen vannak. Az azonban, hogy az EKB-kamatcsökkentéseknek pontosan milyen árfolyamhatásai lesznek a térségi befektetési konstrukciókra, több más változón is múlik. Az infláció Közép-Európában nagyon erősen függ a helyi fizetőeszközök árfolyamától, és mivel a várt euróövezeti kamatcsökkentésekkel együtt a globális kockázatvállalási hajlam is gyengül, az EKB enyhítéseiből nem következik egyenesen a helyi valuták jelentős erősödése, áll a Goldman Sachs elemzésében.

A GS kiemeli, hogy nyár közepe óta a forint is gyengül a dollár erősödése és a kockázatvállalási hajlam gyengülése nyomán, ami valószínűleg visszahúzó erőként hat a magyarországi pénzügypolitikai enyhítésre. Magyarország az elemzés szerint még mindig a térség egyik legérzékenyebb gazdasága a kockázatvállalási készség csökkenésére, ezért a Goldman Sachs londoni szakértői az idén már nem várnak kamatmódosítást az MNB részéről; az enyhítés kezdetét 2009 első negyedévére jósolják.

A ház érintetlenül hagyta a három- és hat havi távlatra érvényes, 8,50, illetve 8,00 százalékos MNB-alapkamatról szóló prognózisát. Az egy éves távlatra adott kamatelőrejelzését azonban - a várhatóan alacsonyabb külső kamatkörnyezetre és a visszaerősödő forintra tekintettel – egyteljes százalékponttal, az eddigi 7,50 százalékról 6,50 százalékra szállította le, vagyis a Goldman Sachs 12 hónapon belül immár két százalékpontos magyarországi kamatcsökkentésre számít. A GS elemzői megjegyzik, hogy új, 12 havi magyar kamatprognózisuk számottevően alacsonyabb a piac által árazottnál.

Agresszív – potenciálisan ennél is meredekebb – jövő évi magyarországi pénzügypolitikai enyhítést más londoni elemzők is jósolnak. Ralph Sueppel, a BlueCrest Capital Management londoni befektetési társaság globális feltörekvő piaci főközgazdásza a magyar jegybank Monetáris Tanácsának e hét eleji, a kamatszintet változatlanul hagyó ülése után azt mondta: a magyar pénzügypolitika elsődleges meghatározó tényezője az euróövezeti üzleti ciklus hanyatlása, és a pénzügyi szektorra nehezedő, növekvő nyomás. Ennek alapján Sueppel azt valószínűsítette, hogy az MNB-kamatcsökkentés még az idén elkezdődik, és mértéke a következő 12 hónapban akár 2-3 százalékpont is lehet.

Az igen rövid időn belül elkezdődő euróövezeti kamatcsökkentést is most már nagy valószínűséggel jósolják a londoni elemzői közösségen belül. A Barclays Capital, a Barclays bankcsoport londoni befektetési részlege pénteken kiadott előrejelzésében azt írta: elemzői a decemberi kezdetről szóló eddigi prognózisukat módosítva most már novemberre várják az EKB első kamatcsökkentését. A ház szerint azonban egy negyed százalékpontos csökkentés csak a júliusi, "váratlan és sokat bírált" ugyanilyen mértékű emelés visszafordítása lenne, ezért a Barclay Capital londoni elemzői novemberi EKB-enyhítés esetén még további, összesen fél százalékpontnyi csökkentést várnak, akár már márciusig, áll a pénteki elemzésben.

A Financial Times a héten, "vállalatvezetők és döntéshozók" véleményét idézve azt írta: a kontinentális Európa az amerikainál is mélyebb recesszió felé tart, mivel nincs meg a szükséges rugalmassága ahhoz, hogy reagálni tudjon a romló gazdasági helyzetre. A londoni üzleti napilap forrásai szerint ezért az európai befektetői és vállalatvezetői kör azt szeretné, ha az euróövezeti jegybank feladná az inflációra összpontosító pénzügypolitikáját, és az elhúzódó recesszió kivédésére koncentrálna.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Nyers: a pénzügyi válság tanulságai

A pénzügyi válság alapvető tanulsága, hogy a szabályozás és a felügyeleti rendszer nem volt elég hatékony ahhoz, hogy időben feltárja a felelőtlen kockázatvállalást; ezzel szembe kell nézni és megtenni a szükséges változtatásokat - nyilatkozta Nyers Rezső, a Magyar Bankszövetség főtitkára.

MTI Gazdaság

EKB: együtt kell működni a válság leküzdésében

Az európai kormányoknak együtt kell működniük a pénzügyi válság leküzdésében, közös választ kell adniuk a pénzpiaci zavarokra – jelentette ki pénteken az egyik francia rádióban Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke.

MTI Világ

London: "igen nagy csalódás" után Fed- és EKB-kamatcsökkentés?

"Igen nagy csalódás", hogy az amerikai képviselőház elvetette a rossz banki hitelportfoliók kivásárlására összeállított kormányzati csomagot - mondta hétfő este a brit miniszterelnök. A Londonban megjelent első gyorselemzések szerint súlyos amerikai recesszió fenyeget, ha a Kongresszus nem lép gyorsan valamit, és akár két napon belül Fed-, sőt euróövezeti kamatcsökkentés is következhet.

MTI Gazdaság

A válság a magyar gazdaságra is negatívan hat

A pénzügyi tárca szakállamtitkára szerint az amerikai bankok pénzügyi válsága direkt módon nem érinti a magyar gazdaságot, ám a romló nemzetközi likviditási helyzet negatív hatással lesz a reálgazdaságra, mivel a magyar bankok és vállalatok is csak nehezebben és drágábban jutnak hitelekhez, mint korábban.

MTI Gazdaság

Euróövezet: hét éves mélyponton az üzleti bizalom

Az euróövezet országaiban hét éves mélypontra csökkent az üzleti bizalom szeptemberben, bár a mutató jobb lett a vártnál. Ugyanakkor már az egymást követő második hónapban csökkent jelentősen az inflációs várakozás.