szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A globális pénzügyi válság következtében novemberben meredeken, 37,5 százalékkal csökkentek Kínában a külföldi befektetések a múlt év azonos időszakához képest.

A kínai kereskedelmi minisztérium adatai szerint a múlt hónapban 5,3 milliárd dollárt (mintegy 4 milliárd euró) tettek ki a külföldi befektetések. Főként az ország déli részének exporttól függő iparágaiban estek a befektetések, és az itt dolgozók körében nagy méretű a létszámleépítés.

Visszaesnek ugyanakkor várhatóan Kína külföldi repülőgép-beszerzései is. A kínai légügyi felügyelet (CAAC) arra szólította fel a kínai légitársaságokat, hogy halasszák el repülőgép-beszerzéseiket. Ez érzékenyen érintheti a kínai piacra erőteljesen építő, Airbus-t gyártó európai EADS konszernt és amerikai konkurensét, a Boeinget is. A CAAC közölte, hogy 2010 előtt új repülőgépek forgalomba helyezéséhez nem fog hozzájárulni, viszont támogatni fogja az iparág konszolidálódását szolgáló átalakításokat, szövetségek létrehozását.

A legnagyobb kínai légitársaságok, az Air China, a China Eastern és a China Southern veszteséggel zárták az év harmadik negyedévét.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Kína aggódik az USA válságkezelése miatt

Peking az amerikai gazdaság stabilizálását, Washington a kínai fizetőeszköz reformjának folytatását kérte a kínai fővárosban csütörtökön kezdődött kétoldalú Gazdasági Stratégia Párbeszéd (SED) első napján.

MTI Gazdaság

A gazdasági válság hatására csökkent a kínai energiafelhasználás

A gazdasági válság hatására a kínai energiafogyasztás októberben 269,85 milliárd kilowattórára csökkent, és ez 3,7 százalékos visszaesést jelent az előző év hasonló időszakához képest. Ilyen irányú változásra 1999 óta nem volt példa – jelentette be a China Electricity Council (CEC).

MTI Gazdaság

Uniós dömpingvám acélipari termékekre, Kína méltatlankodik

A kínai Csiahszing (Jiaxing) város acélipari vállalatait tömörítő szövetség hétfőn nyilatkozatban méltatlankodott amiatt, hogy az Európai Bizottság e hónap elején kilátásba helyezte a Kínából származó, acélból készült rögzítő anyagok - csavarok, szegecsek, alátétek - akár 87 százalékos dömpingvámjának bevezetését.

MTI Gazdaság

Tíz lépés a kínai gazdaság élénkítésére

A kínai kormány tíz pontban határozta meg a hazai fogyasztás élénkítéséhez szükséges lépéseket. Az intézkedések pénzügyi alapja a hét végén bejelentett, két évre közel 600 milliárd dolláros költségkeret, a gazdaságpolitika szintjén pedig az aktív költségvetési és a mérsékelten enyhítő pénzügypolitika, amelyet a kínai kormány követni óhajt.