szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) fél és egy százalékpont között csökkenti világgazdasági előrejelzéseit néhány napon belül - mondta az IMF vezérigazgatója, Dominique Strauss-Kahn. Az Egyesült Államok és Európa gazdaságai 1-2 százalék közötti visszaesésre számíthatnak idén.

 - A helyzet nem javul - mondta az IMF vezetője a brit BBC-nek nyilatkozva. Az IMF legutóbbi előrejelzései sem voltak jók, de a néhány nap múlva megjelenő új előrejelzések "még rosszabbak", mármint pesszimistábbak lesznek.

Az IMF-vezér még nem tudja az új számokat a világgazdasági átlagra, illetve az Egyesült Államokra és az EU-ra, de "attól tartok, az előrejelzéseket legalább fél és egy százalék közötti mértékben csökkentjük".

Arra a kérdésre, vajon ez azt jelenti-e, hogy az IMF 1-2 százalék közötti visszaesésre számít az Egyesült Államokban és Európában, így felelt: - Efféle visszaesés várható az Egyesült Államokban és Európában.

A nagy felzárkózó gazdaságokban még lesz növekedés, de ezek is rosszabbul teljesítenek az eddig vártnál. - Kína, India, Brazília és más felzárkózó országok nagyon lassú növekedésre számíthatnak - mondta  Strauss-Kahn. - Mindent egybevetve, ez év első fele rossz lesz, a második félévben elképzelhető valamelyes javulás, de a kilábalás csak a jövő év elején kezdődhet. Két-három évnél előbb azonban nem térünk vissza a magas növekedési ütemekhez.

Úgy vélte, az IMF-nek van pénze mentőhálókra azoknak az országoknak a számára, amelyek jelenleg fordulnak hozzá. - De ha a válság folytatódik, és ez a legvalószínűbb, akkor mostantól fél év múlva több pénzre lesz szükségünk - mondta Strauss-Kahn.

Az Európai Bizottság a maga részéről már hétfőn elvégezte a gazdaságok időközi leértékelését az utolsó, novemberi előrejelzéseihez képest. A brüsszeli bizottság szerint az EU átlagosan 1,8 százalékos, az euróövezet átlagosan 1,9 százalékos GDP-csökkenésre számíthat igén. Novemberben 0,2 százalékos, illetve 0,1 százalékos növekedést jósoltak erre az évre. Magyarország számára a kilátást 1,6 százalékos visszaesésre rontotta 0,7 százalékos növekedésről.

Az Európai Bizottság abból indult ki, hogy idén világ átlagos GDP-növekedése az előrejelzések szerint 0,5 százalékra csökken a tavalyi 3,3 százalékról és a 2004-2007 közötti időszak kivételesen magas, 5 százalékos értékéről. A brüsszeli bizottság szerint is a második fél évtől kezdve fokozatos és mérsékelt globális növekedésre lehet számítani, azzal, hogy a globális GDP-növekedés jövőre várhatóan 2,75 százalék körül alakul.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Az IMF óva inti az osztrák bankokat

Megkongatta a vészharangot a Nemzetközi Valutalaalap (IMF) az osztrák bankok kelet-európai kintlévőségei fölött, egyidejűleg eltanácsolva a pénzintézeteket attól, hogy a veszteségek kockázata miatt eszközöket vonjanak ki a térségből - értesült az osztrák Der Standard.

MTI Gazdaság

IMF: Közép-Európa gyorsabban magához tér

Közép-Kelet-Európa feltörekvő gazdaságaiban a lassulás mély lesz, de a régió jobban és gyorsabban magára fog találni, mint Nyugat-Európa sok fejlettebb gazdasága - nyilatkozott Marek Belka, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) európai osztályának új vezetője.

MTI Gazdaság

Pichler: az IMF általános feltételekkel nyújt hitelt

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) minden országnak a szervezet általános hitelfeltételei szerint nyújt kölcsönt, a kamat tehát nem alku tárgya - mondta Pichler Ferenc, a Pénzügyminisztérium (PM) sajtófőnöke az MTI-nek szombaton.

MTI Gazdaság

Kedden jön az IMF vezérigazgatója

Magyarország teljesíti az IMF készenléti hitelkeretéről kötött megállapodás február 15-én esedékes első felülvizsgálatáig vállalt kötelezettségeit - hangsúlyozta Pichler Ferenc, a Pénzügyminisztérium sajtófőnöke azzal összefüggésben, hogy kedden Magyarországra látogat Dominique Strauss-Kahn, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója.

Vélemény

Szapáry Györgyöt faggattuk: mit akart itt az IMF feje?

Dominique Strauss-Kahn IMF-vezérigazgató budapesti tárgyalásait változatlanul sűrű homály fedi. Ultimátumot adott át? Megveregette a magyar vezetők vállát, mondván, „csak így tovább!”? Az egyik résztvevőtől Szapáry Györgytől próbáltunk valamit kihúzni. Ám jelzésértékű: a találkozó óta másról sincs szó, mint hogy a kormány az eddiginél szigorúbb megszorító intézkedésekre kényszerül.