szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Csaknem a kétszeresére rontotta az euróövezeti recesszió idei mélységére adott előrejelzését az egyik vezető londoni gazdaságelemző ház, megjegyezve ugyanakkor, hogy továbbra is csekély a valutaunió felbomlásának veszélye.

Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző háza - februárra szóló, Londonban már pénteken hozzáférhetővé tett átfogó világgazdasági prognózisában azt írta: vásárlóerő-paritáson számolva a globális GDP-érték jövőre ugyan 0,2 százalékkal növekedni fog a 2008-ra becsült 3,3 százalékos bővülés után, a kereskedelmi feltételeket jobban tükröző piaci árfolyamok alapján azonban 0,9 százalékos világszintű gazdasági visszaesés várható 2009-ben, ami messze a legrosszabb globális teljesítmény lesz a II. világháború óta.

Az EIU londoni elemzői az előrejelzést mindkét módszerrel számolva meredeken rontották az előző havi prognózishoz képest, abban ugyanis vásárlóerő-paritáson mérve még 0,7 százalékos világgazdasági növekedés, piaci árfolyamokat figyelembe véve 0,2 százalékos globális GDP-csökkenés szerepelt.

A februárra kiadott új előrejelzés szerint az euróövezetben az idei év egészében 2,0 százalékos gazdasági visszaesés várható az előző EIU-prognózisban szereplő 1,2 százalékos GDP-mínusz helyett. A ház 2010-re is már csak 0,3 százalékos valutaunós növekedést jósol az eddig valószínűsített fél százalékos jövő évi plusz helyett.

Az EIU londoni szakértői a pénteki új elemzésben úgy fogalmaznak: az euróövezet - az Egyesült Államokkal és Nagy-Britanniával együtt - olyan súlyosságú pénzügyi válság szorításába került, amilyenre az 1930-as évek óta nem volt példa.

Az eddig megtett kormányzati támogató lépések elősegítik az amerikai Lehman Brothers bankházéhoz hasonló összeomlások elkerülését, de a mentőcsomagok a pénzügyi szektoron kívüli adósok hitelfelvételi kondícióinak erőteljes szigorodásán nem változtatnak, sőt még a magánszektor hitelpiaci hozzáférésének további romlását sem fogják megakadályozni, mivel a bankok egyelőre saját tőkehelyzetük rendezésére összpontosítanak, áll az EIU pénteki londoni elemzésében.

A ház szerint a pénzügyi válság különböző módokon érinti az egyes euróövezeti tagállamokat, de úgy tűnik, hogy a valutauniós országok gazdasági kilátásai kisebb mértékben különböznek, mint ahogy attól korábban tartani lehetett. Ezért "változatlanul igen csekély" az euróövezet felbomlásának kockázata, áll az EIU londoni jelentésében.

A nagy nemzetközi hitelminősítők mindazonáltal már megkezdték a gyengébb makrogazdasági megalapozottságúnak tartott eurótagállamok adósosztályzatainak rontását: csak az utóbbi egy hétben három euróövezeti gazdaság kapott alacsonyabb szuverén minősítést.

A Standard & Poor's a hét közepén Portugália besorolását rontotta egy fokozattal, a portugál gazdaság általános szerkezeti gyengeségeire hivatkozva, pár nappal korábban pedig Spanyolország hosszú futamú szuverén adóskockázati besorolását süllyesztette az addigi "AAA"-ról egy fokozattal "AA plusz"-ra.

Spanyolország az első olyan alapító euróövezeti tagállam, amelytől a lehető legmagasabb, "AAA" minősítést vonta meg valamely nagy nemzetközi hitelminősítő a pénzügyi válság kezdete óta.

Az S&P nemrég Írországot is figyelmeztette, hogy romolhat jelenleg még "AAA" besorolása. A hitelminősítő a múlt héten az elsőrendű adósi sáv alsó szélére, "A"-ról "A mínusz"-ra rontotta Görögország hosszú távú szuverén adóskockázati besorolását. Ha a görög osztályzat innen tovább romlik, azzal Görögország - a régebbi eurótagállamok közül elsőként - átkerülne a már csak megszorításokkal befektetőinek tekintett, közepes "BBB" sávba.

Az EIU pénteki előrejelzése szerint a kelet-európai térségben a balti köztársaságok szerepelnek a leggyengébben az idén: a három országra a cég együttes átlagban 4,6 százalékos GDP-visszaesést jósol 2009 egészére, és jövőre is csak zéró növekedést vár. A ház szerint a balti térségen belül Lettország a "legbetegebb", a lett gazdaság várhatóan 2011 előtt nem kezd növekedni.

A Fitch Ratings európai hitelminősítő által a felzárkózó térség szuverén adósi "forró pontjairól" Londonban tartott előző napi helyzetértékelésen Ed Parker, a cég feltörekvő európai szuverén minősítésekért felelős igazgatója szintén úgy fogalmazott, hogy a balti köztársaságok a hitelválság "legnagyobb térségi áldozatai". Kiemelte, hogy tavaly Lettország és Litvánia adósbesorolása is két fokozattal romlott a Fitch listáján.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Három évtizedes mélyponton a brit gazdaság

Három évtizede nem tapasztalt mélységű recesszióban van Nagy-Britannia - az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság - a pénteken közölt hivatalos adatok szerint. A súlyos helyzetben politikai vita kezdődött arról az ellenzéki kijelentésről, hogy London akár a Nemzetközi Valutaalap (IMF) segítségére is szorulhat.

MTI Gazdaság

Nagy-Britannia már hivatalosan is recesszióban van

Nagy-Britannia hazai összterméke a tavalyi utolsó negyedévben 1,5 százalékkal csökkent, és 1,8 százalékkal kisebb volt, mint egy évvel korábban, jelentették a brit statisztikai hivatalban pénteken előzetes becslésként. Az elemzők 1,3 százalékos visszaesést vártak a harmadik negyedhez képest, és 1,4 százalékos romlást 2007 utolsó negyedéhez viszonyítva.

MTI Gazdaság

Nagyot esik idén az EU gazdasága

Idén meredeken, 1,8 százalékkal csökken az Európai Unió gazdasága, az eurót használó országoké pedig 1,9 százalékkal átlagosan - derül ki az Európai Bizottság hétfőn Brüsszelben kiadott gazdasági előrejelzéséből.

MTI Itthon

Gyurcsány: az uniós prognózisnál nagyobb recesszióval számol a kormány

Szakértők azt ajánlották a kormánynak, hogy az Európai Unió és a Nemzetközi Valutalap 2009-2010-re vonatkozó előrejelzéseit vegye alapul, és azoknál óvatosabban számoljon - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök pénteken, azt követően, hogy világgazdasági folyamatokat elemző szakértőkkel egyeztetett a Parlamentben.

MTI Gazdaság

Nem minden kelet-európai országot dönt recesszióba a válság

Nem minden kelet-európai EU-tagországnak kell recesszióval számolnia a jelenlegi nehéz nemzetközi gazdasági helyzetben sem: Lengyelország, Csehország, Bulgária és Románia gazdasági növekedése nem lesz negatív az Európai Bizottság hétfőn kiadott gazdasági előrejelzése szerint.