szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az állami újraelosztás mértékének erőteljes mérséklése, a vállalkozási szféra jövedelemfelhalmozó képességének erősítése, valamint a munkabér terheinek jelentős csökkentése révén lennének ellensúlyozhatók valamelyest a rendkívül kedvezőtlen külső gazdasági feltételek Magyarországon - mondta Petschnig Mária Zita, aki szerint a fellendülés kezdetét 2009 második felére datáló hazai hangok túlságosan derűlátók.

A Pénzügykutató Zrt. tudományos főmunkatársa szerint a gazdaság összkeresletének élénkítését nem a fogyasztás, hanem a foglalkoztatás bővítésével lenne célszerű előmozdítani. A kutató szerint ezért az szja csökkentése nem tűnik jó megoldásnak, ehelyett inkább a járulékcsökkentés kecsegtet biztató eredményekkel.
   
A járulékcsökkentés persze nem eredményezheti a tervezett államháztartási hiány túllépését - hangsúlyozta Petschnig Mária Zita, aki szerint a kieső adóbevételeket rövid távon a kiadási keretek vártánál alacsonyabb, akár 2 százalék körüli inflációhoz való igazítása kompenzálhatja. A kutató úgy vélte, hosszú távon elkerülhetetlenül hozzá kell nyúlni a nagy ellátórendszerekhez, így az egészségügyhöz, a nyugdíjrendszerhez, a szociális hálóhoz, az oktatáshoz és a közigazgatáshoz. Gesztusértékű lenne a parlament létszámának és a képviselők fizetésének csökkentése, a pártfinanszírozás rendbetétele is - tette hozzá.
   
A szakember szerint mindeközben látni kell, hogy - úgy tűnik rövid- és hosszú távon egyaránt - Magyarország szempontjából nagyon kedvezőtlenek a külső gazdasági feltételek. Ha egyszer majd a globális recesszió fellendülésbe vált, Európa akkor is a legutolsók között lesz - húzta alá. Ennek oka a kontinens versenyképességbeli lemaradása mellett az Európai Központi Bank túlságosan is konzervatív monetáris politikája, mely valószínűleg egyből megszorítással válaszolna egy növekedést kísérő inflációs nyomásra, valamint a Növekedési és Stabilitási paktum, mely szigorú fiskális politikát követelne meg. A kilábalást az is gátolja, hogy az Európai Unió mindeddig nem mutatott erőteljes és egységes fellépést a válság megoldásában - tette hozzá.
    
Az is hiú ábránd maradhat, hogy Kína fogja kihúzni Európát a kátyúból - vélekedett Petschnig Mária Zita, aki szerint az amerikai külpolitika is elfordulni látszik az öreg kontinenstől.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Adót csökkentenének a fideszes városok, de nem nagyon tudnak

Miközben az országos politikában sokszor elhangzik, hogy a gazdasági válság ellen az adócsökkentés lehet jó gyógyír, helyi szinten, a településeken – párthovatartozás nélkül – nem nagyon van mozgástér ilyen gazdaságpolitikai lépésre - írja a Napi Gazdaság.

MTI Gazdaság

A kormány egy hónapon belül tehet lépéseket a válság kezelésére

A következő egy hónapban saját hatáskörben intézkedhet a kormány a 150-200 milliárd forintos kiadáscsökkentés tételeinek többségéről; a foglalkoztatási, az adó- és az önkormányzati rendszer megújításához a Reformszövetségtől vár segítséget - tudta meg az MTI kormányzati forrásokból.

Lengyel László Vélemény

Lengyel László: útmutató válságkezelésre

Az újabb nacionalista hullám taraja már a balti és a balkáni országok partjait mossa. Tüntetés Rigában, Vilniusban és Szófiában, aggodalom a társadalmi robbanástól Romániában. Európa tragédiája, hogy a mintaországok, a „balti tigrisek”, a balkáni feltörekvők, sőt, az euróövezetből Írország és Spanyolország kerültek leginkább veszélybe. A válság kezelése azonban nem pusztán gazdasági/pénzügyi technika, hanem társadalmi/erkölcsi dialógus is.