szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Barack Obama amerikai elnök a The Washington Postban csütörtökön közölt cikkében állt ki a gazdasági ösztönző csomag mellett, a pártos szembenállást félretéve gyors cselekvést kérve a kongresszustól.

Az amerikaiak sürgős, bátor és bölcs cselekvést várnak Washingtontól, olyat, amely segít kivezetni az országot a válságból, írta az elnök a liberális hangvételű újság véleményrovatában.

Mostanra mindenki számára világossá vált, hogy az ország olyan mély és súlyos gazdasági válságba jutott, amilyenre nem volt példa a 30-as évekbeli nagy depresszió óta; több millió munkahely szűnt meg az  utóbbi egy évben, az emberek aggódnak a jövő miatt, mutatott rá az alig több mint két hete hivatalba lépett Obama, elnökként első ízben írt újságcikkében.

Hangsúlyozta, minden egyes nappal, amennyivel később foghat hozzá a kormány a helyzet kezeléséhez, újabb amerikaiak veszítik el állásukat, megtakarításukat és házukat. "Ha semmit nem teszünk, ez a recesszió évekig elhúzódhat, a gazdaság további 5 millió munkahelyet veszít el, a munkanélküliség két számjegyűvé válik" - figyelmeztetett. Mint írta, tétlenség esetén a nemzet mélyebbre fog süllyedni a válságba, amelyet egy ponton túl már nem lehet megfordítani.

"Ezért kell sürgősen elfogadni a felépülési tervet, amely a kongresszus előtt van", írta az elnök, azt ígérve, hogy annak segítségével az elkövetkező 2 évben több mint 3 millió munkahelyet lehet majd teremteni vagy megőrizni és az amerikai dolgozók 95 százaléka azonnali adókönnyítést kap. A csomag fokozni fogja a vállalatok és magánszemélyek költekezését egyaránt, megerősíti a gazdaságot.

Obama arról írt, hogy az élénkítő program - amelyet az alsóház már elfogadott, a felsőház a héten szavaz róla - megalapozza Amerika hosszú távra szóló növekedését és előrelépést tesz lehetővé a megújítható energiaforrások, az egészségügy és az oktatás terén. Ez a stratégia olyan, amelyet példátlan átláthatóság és elszámoltathatóság mellett fognak végrehajtani, így az amerikaiak tudni fogják, mire költik adódollárjaikat, hangsúlyozta a cikkben.

Obama szerint az utóbbi napokban téves bírálatok érték a csomagot, olyanok, amelyek azokon a hibás nézeteken alapulnak, amelyek a jelenlegi válsághoz vezettek. Szerinte hibás azt képzelni, hogy kizárólag adócsökkentéssel megoldhatók a gondok, félmegoldásokkal és részleges intézkedésekkel kezelhető a válság, és elkerülhetőek az olyan hatalmas kihívások, mint az energiafüggetlenség elérése és az egészségügyi szolgáltatások árának csökkentése.

A gazdaság napról napra romlik, most van itt az ideje annak, hogy kilendítsék a gazdaságot a válságból, egyebek mellett az öregedő utak, hidak, gátak felújításával, korszerű elektronikus hálózat kiépítésével, az ország minden sarkát csatlakoztatva az információs szupersztrádára.

Amerika népe késlekedés nélküli cselekvést vár; türelmes, tisztában van azzal, hogy a felépülés évekig, nem hónapokig fog tartani, de azt nem tolerálja, hogy a régi pártos szembenállás akadályozza a cselekvést, miközben a gazdaság helyzete tovább romlik - szögezte le véleménycikkében az Egyesült Államok elnöke.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Karrier

A vártnál kevesebb állás szűnt meg az amerikai magánszektorban

Januárban kissé lassult az amerikai magánszektor munkahelyvesztése: az ADP munkaadói szolgálat adatai szerint 522 ezer álláshely szűnt meg az amerikai magánszektorban, a decemberi - felülvizsgált 659 ezer - után. Az elemzők 530 ezer munkahely elvesztését várták januárban.

Világ

Megmenti-e Obama Amerika gazdaságát?

A második világháború óta nem látott recesszió, legalább 11 millió munkanélküli, százmilliárdokat felemésztő bankválság és soha nem látott mértékű költségvetési deficit – ezzel a gazdasági örökséggel kell megbirkóznia az Egyesült Államok ma hivatalba lépő elnökének. Barack Obama gondosan előkészített válságtervvel költözik a Fehér Házba, a "változás embereként" ugyanakkor pontosan tudja, hogy a körülmények bármikor felülírhatják saját válságstratégiáját.

MTI Gazdaság

Kudarcok várhatnak az amerikai bankokra

Sok amerikai bank állapota egyre romlik, ahelyett, hogy javulna, és megmentésükre az Obama-adminisztrációnak nincs biztos módszere, legfeljebb próba-szerencse alapon történhetnek kísérletek, amelyek könnyen kudarccal járhatnak - írta a szerdai The Washington Post.