szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nincs reális alapja annak, hogy a Moody's esetleg leminősítse Magyarországot - mondta egy reggeli televíziós műsorban Veres János. A pénzügyminiszter szerint az év közepén lehet kijelölni az euró bevezetésének céldátumát.

Az elmúlt két hétben bejelentett program, amelyet szakértőkkel, társadalmi partnerekkel egyeztet még a kormány, olyan makrogazdasági keretet teremthet, ami belátható időn belül az eurózónába vezeti Magyarországot - mondta Veres János közszolgálati televízió Nap-kelte című műsorában. Az euróbevezetés céldátumát az év közepén, szeptember végén lehet kijelölni - tette hozzá a pénzügyminiszter.

Az euró előszobájába, az ERM-2-be való belépéskor rögzített árfolyam, amelytől plusz-mínusz 15 százalékkal térhet el a forint, nem feltétlenül azonos azzal az árfolyammal, amely később az euró bevezetéskor lesz meghatározva - mondta a pénzügyminiszter. Az átmeneti időszak éppen arra szolgál, hogy kialakuljon az a piaci árfolyam, amelyen aztán csatlakozik az ország az euróövezethez - tette hozzá.

Mindehhez persze az kell, hogy a kormány programjához meg lehessen szerezni a parlamenti többséget - magyarázta a pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy a program biztosíthatja hosszabb távon is az államháztartás alacsony hiányát és a célon belül tartott inflációt.

A Reformszövetség által összeállított, radikálisabb adó- és járulékcsökkentéssel összekapcsolt kiadáscsökkentési program kérdése, hogy lehet-e hozzá parlamenti és társadalmi támogatást szerezni - vetette fel Veres János, aki pénzügyminiszterként a gazdaság és a társadalom területén a legmélyrehatóbb strukturális, szerkezeti reform híve. Ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy a kormány nyitott a Reformszövetség javaslatai iránt, ugyanakkor "a Reformszövetség kiadáscsökkentési javaslatai nem megalapozottak" - jelezte a pénzügyi tárca vezetője.

"Az eurócsatlakozás kapcsán, a jelenlegi világgazdasági válság miatt a magyar kormány határozott szándéka, hogy Brüsszelben felveti az euróhoz való csatlakozás szabályrendszerének rugalmasabb alkalmazását" - fogalmazott a pénzügyminiszter, aki szerint egy ilyen döntés után például nem szükséges egy országnak két évet eltölteni az ERM-2 rendszerben.

"Nem arról van szó, hogy a magyar kormány a maastrichti kritériumok megváltoztatását, azok fellazítását kezdeményezi, hanem arról, hogy a csatlakozási folyamat gyorsítását javasoljuk" - rögzítette a magyar álláspontot Veres János. Véleménye szerint az eurózóna stabilitásához is hozzájárulhat az, ha gyorsan tudnak csatlakozni azok az országok, amelyek jelenleg az Európai Unión belül, de a zónán kívül vannak.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Újra az egekben az euró – kanyar 307 felett

A Gyurcsány Ferenc által javasolt régiós mentőcsomagból nem lesz semmi – hétfő reggel a bankközi devizapiac is levonta a következtetést. Az euró árfolyama, amely pénteken még 296 forint alatt is járt, hétfőn reggel kilenc órakor valamivel 306 forint fölött mozgott (korábban 307 forint fölött is született kötés).

MTI Gazdaság

Gyurcsány: négy feladatot szolgálna a 180 milliárd eurós program

Négyféle teendőt foglal magában az a Közép-Európának szóló, 180 milliárd euró értékű stabilizációs és integrációs program, amelyet Magyarország kezdeményezett a gazdasági válság leküzdésére, jelentette be vasárnapi brüsszeli sajtótájékoztatóján Gyurcsány Ferenc miniszterelnök.

MTI Gazdaság

Az AmCham támogatja a Reformszövetség javaslatát

Az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) általánosságban egyetért a Reformszövetség által kidolgozott javaslatokkal, mert olyan lépéseket irányoznak elő a következő évekre, amelyek – eltökélt és erőteljes megvalósítást feltételezve – ismét növekedési pályára állíthatják a magyar gazdaságot – közölte a szervezet.

MTI Gazdaság

Forgatókönyvek a kelet-európai adósságfinanszírozásra

Kedvező esetben jóval meghaladhatják a külső források az idén lejáró kelet-európai szuverén és kereskedelmi devizaadósságok refinanszírozási igényét, a tőkeáramlásokban bekövetkező esetleges komolyabb fordulat azonban a térségi össztermék-érték (GDP) 10 százalékánál is nagyobb adósságfinanszírozási lyukat okozhat – áll az egyik vezető londoni befektetési csoport hétvégi elemzésében, amely szerint Magyarország külső finanszírozási helyzete még az optimálisnál kevésbé kedvező változat esetén sem tartozna a leggyengébbek közé.

Itthon

Orbán Viktor Angela Merkelnél lobbizott

Angela Merkel a kancellári hivatalban csaknem egyórás találkozó keretében fogadta pénteken Orbán Viktort. Meghallgatta a legnagyobb ellenzéki párt elnökének felvetéseit. Orbán Merkel támogatását kérte a közép-európai térség megsegítéséhez, illetve problémái megoldásához. A Fidesz elnöke a Konrad Adenauer Alapítvány meghívására utazott a német fővárosba. A hvg.hu értesülései szerint hamarosan Londonba indul.

MTI Gazdaság

Chikán: meg kellene csinálni a nagy társadalmi-gazdasági reformokat

Chikán Attila, a Reformszövetség reálgazdasági munkacsoportjának vezetője szerint ahhoz, hogy Magyarország előre tudjon lépni, meg kell csinálni a nagy társadalmi-gazdasági reformokat. Ezek végigviteléhez komoly politikai akarat kell – mondta az Orbán-kormány volt gazdasági minisztere Napi Gazdaságban adott interjújában.

Gazdaság

Államcsőd árnyékában: hogyan mászhatunk ki?

A magyarországi elemzők csak újabb állami kiadáscsökkentéssel látják megelőzhetőnek az összeomlást, ugyanakkor világszerte érlelődik a felismerés, hogy a kelet-európai régió az eddiginél nagyobb segítségre szorul.

MTI Gazdaság

EU-csúcs: az egységes piac legyen a fellendülés motorja

Az unió egységes piacában rejlő előnyöket maximálisan ki kell használni az európai gazdaság fellendítése, a növekedés és a munkahelyteremtés érdekében – olvasható abban a tervezetben, amely az EU állam- és kormányfői előtt fekszik, vasárnapi brüsszeli találkozójuk vitaalapjaként.