szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Mol Nyrt. és a Gazprom Export LLC szerződést írt alá közös tulajdonú gáztároló vállalat alapítására – jelentette be a Mol kedden. A Gazprom pedig készen áll, hogy aláírja az együttműködési megállapodást a Magyar Fejlesztési Bankkal a tervezett Déli Áramlat gázvezetékről – jelentette be Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök Gyurcsány Ferenccel folytatott megbeszélése után.

A földalatti gáztároló Magyarországon lesz. A felek az aktuális beruházási döntéseket a mindenkori hatósági jóváhagyások, valamint a pénzügyi és technikai megvalósíthatóság szerint hozzák meg. A Mol szerint az új, 50-50 százalékos tulajdonú társaság jelentősen növelni fogja a régió gázellátásának biztonságát. A gáztároló várt kapacitása 1,3 milliárd köbméter lesz, napi 15 millió köbméteres kitárolási kapacitással. A gáztárolót a Mol tulajdonában lévő Pusztaföldvár-Dús gázmező átalakításával építik ki. A létesítmény építése várhatóan 2010 után kezdődik és 2012-2013-ban kezdi meg működését.

A tervezett Déli Áramlat vezetéken orosz földgázt szállítanának Európa déli országaiba, Ukrajnát megkerülve, a Fekete-tengeren és közép-európai országokon – köztük Magyarországon – át. Putyin arról is beszámolt, hogy a Gazprom és a Mol együttműködési megállapodást készül kötni tároló kapacitások kiépítésére is orosz földgáz számára Magyarországon. Magyarország abban érdekelt, hogy minél több vezeték működjék – mondta a találkozó után Gyurcsány Ferenc.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Az oroszok 2015-re ígérik a Déli Áramlatot

Oroszország garantálja, hogy a Gazprom gázipari vállalat és partnerei 2015-re elkészülnek a Déli Áramlat gázvezeték megépítésével, mondta szerdán Szerbia energiaügyi minisztere, Petar Skundric. Ez két évvel későbbi az eredeti tervnél, jegyezte meg az AP hírügynökség.

MTI Gazdaság

Ukrán szakértő az Északi és Déli Áramlat átláthatatlan viszonyairól

Azért elfogadhatatlan az európaiak "hallgatása" az orosz-ukrán gázszállítási szerződés átláthatatlan viszonyairól a konfliktus gyors megoldására hivatkozva, mert az Északi és a Déli Áramlat gázvezetékek tervével megbízott társaságok a RosUkrEnergóhoz hasonlóan Svájcban bejegyzett, homályos hátterű cégek - véli Mikhail Goncsar ukrán energetikai szakértő a Libération című francia napilapban hétfőn megjelent kijevi tudósításban.

MTI Gazdaság

A Gazprom újra elzárhatja a csapokat

A Gazprom már március 8-án újra beszüntetheti a földgázexportot Ukrajna számára, mivel az ukrán importőrnek, a Naftogaznak március 7-én kellene mintegy 400 millió dollárt fizetnie a februári szállításokért, de jelezte, hogy ezzel problémák lesznek - írja a Kommerszant.

MTI Gazdaság

A Gazprom hozzáfog a Déli Áramlat gázvezeték építéséhez

A Gazprom hozzálát a tervek szerint Magyarországon is áthaladó Déli Áramlat, a monopólium fennállása óta legköltségesebb gázvezeték építéséhez: az első ízben közzétett becslések szerint 19-24 milliárd euróba kerül majd, s a szakértők kétlik, hogy nyereséges lesz-e, mivel a vezetékbe szánt gázmennyiséget az ukrán rendszeren is lehetne szállítani – írta hétfőn a Kommerszant című orosz lap.

MTI Gazdaság

A Gazprom visszafogja termelését

A Gazprom orosz gázipari monopólium 2009-ben erőteljesen visszafoghatja tőkeberuházásait - írja a Kommerszant című lap a vállalathoz közelálló forrásokra hivatkozva. A fejlesztési költségeket eszerint 200 milliárd rubellel (5,5 milliárd dollár) is visszafoghatják, vagyis a korábban tervezett közel 700 milliárd rubel helyett 460-500 milliárd rubeles fejlesztést terveznek az idén.

MTI Gazdaság

Aláírták az orosz-szerb megállapodást a Déli Áramlatról

Dmitrij Medvegyev orosz és Boris Tadic szerb államfő szerdán Moszkvában aláírta a végleges megállapodást az átfogó orosz-szerb energiaügyi együttműködésről, amelynek keretében Szerbián is áthalad majd a tervezett Déli Áramlat földgázvezeték, a szerb NIS olajtársaság többsége pedig orosz kézbe kerül.