szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az elkövetkező hetekben a kelet-európai devizák esetében továbbra is fokozott volatilitással kell számolni – áll a Raiffeisen Capital Management (RCM) legutóbb közzétett régiós elemzésében.

Az elemzés szerint a globális gazdasági adatok a világ csaknem minden térségében az ipari termelés erőteljes csökkenéséről, és ezzel összefüggésben a világkereskedelem nagyfokú hanyatlásáról tanúskodnak. A fejlett és a feltörekvő országok egyaránt történelmük egyik legsúlyosabb recessziója előtt állnak, vagy már javában tapasztalják annak hatásait.

Az összefoglaló szerint a pénzügyi szektor sem az Egyesült Államokban, sem Európában nem jut nyugvópontra, a bankok államosításának mértékével, valószínűségével, szükségszerűségével kapcsolatban napról-napra változó tartalmú jelentések és előrejelzések erősítik a bizonytalanságot, és ismét nagymértékben fokozzák a banki részvények volatilitását.

Az RCM 2009-re az euróövezet esetében a GDP 2,2 százalékos csökkenésére számít. A gazdasági gyengülés és az erőteljesen csökkenő inflációs ráták miatt a piaci szereplők a közeljövőben inkább a kamatok jelentős csökkenésére számítanak.

Az elemzés kitér arra is, hogy a közép- és kelet-európai országok az év első két hónapjában erős nyomás alá kerültek. Az előre jelzettnél mélyebb gazdasági válságba sodródó nyugat-európai országokkal való erőteljes gazdasági összefonódásuk következtében a válság hatásai egyre jobban begyűrűznek a helyi nemzetgazdaságokba. A kelet-európai országok növekedési kilátásait folyamatosan lefelé korrigálják, amire a térség legnagyobb országainak jegybankjai kamatcsökkentésekkel reagáltak.

Mivel az utóbbi hónapokban főként a kelet-európai devizák erőteljesen leértékelődtek az euróval és a dollárral szemben, már a térség politikusai és jegybanki vezetői is eltúlzottnak és nem kívánatosnak minősítették a devizák alakulását, és egyúttal
ellenintézkedéseket helyeztek kilátásba. Ezek az eleinte csak verbális, ugyanakkor nyilvánvalóan koordinált intervenciók egyelőre stabilizálták a devizákat. A befektetők fokozódó kockázatkerülésének és a térséget érintő kedvezőtlen hírek áradatának hatására a forint februárban ismét nyomás alá került.

A magánháztartások idegen devizában való nagyfokú eladósodása miatt a magyar jegybank aggodalmának adott hangot a forint elmúlt hónapokban tapasztalt erőteljes leértékelődésével kapcsolatban, s ebben a helyzetben február végi ülésén változatlanul hagyta az alapkamatot. A jelenlegi konjunkturális környezetben egy magyar jegybanki kamatcsökkentés ugyan kedvező lenne, azonban hozzájárulhatna a forint további leértékelődéséhez.

Hosszabb távon a magyar államkötvények hozamszintje rendkívül vonzónak tűnik, rövid távon azonban továbbra is a piac fokozott volatilitásával kell számolni – áll az RCM térségi elemzésében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Befektetési tanácsok március elejére

A héten ismét csak lefelé tartottak a részvényárfolyamok. Egyre mélyebbre csúszik a világgazdaság a válságba, és még mindig nem látszik a fény az alagút végén. Már egyes feltörekvő gazdaságok sem képesek növekedést felmutatni, többek között Kína sem. A második világháború óta nem volt erre példa. A körülmények romlanak, már nem igazán van olyan szegmense az értékpapír-piacnak, ahol ne okozott volna komoly veszteségeket a válság. Mire figyeljünk a héten?

Vélemény

Raiffeisen vezér megnyugtatja a betéteseket

„ Szeretném a Raiffesisen bank valamennyi betétesét megnyugtatni, Közép-és Kelet Európában, megtakarításaik abszolút biztonságban vannak. Bankunk 120 éves fennállása alatt egyetlen betétes sem volt, akit akár egy fillérrel megkárosítottunk volna” – jelentette ki Herbert Stepic a Raiffeisen International Bank-Holding vezérigazgatója, egyben a Raiffeisen Zentralbank Österreich vezérigazgató-helyettese.

hvg.hu Gazdaság

Leárazás előtt a Raiffeisen és az Erste?

A bécsi tőzsdén ma újabb mélységbe zuhantak a banki részvények, különösen az Erste Bank és a Raiffeisen papírjai veszítettek megint közel 10 százalékot értékükből.

hvg.hu Gazdaság

Befektetési tanácsok február végére

A mögöttünk álló napok újabb tőzsdei lejtmenetet hoztak világszerte, amihez régiónk jelentősen hozzájárult. Közben egyre gyakrabban jelennek meg olyan hírek, miszerint a kelet-európai régió nagy bajban van és komoly pénzügyi védőhálóra lenne szükség a megmentésére. Ez a helyzet nemcsak az EU egészére, de a globalizálódott piacon minden egyes részpiac teljesítményére is hatással van. Mire figyeljünk a héten?