szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az orosz Gazprom kedden megerősítette, hogy az ukrán Naftogaz hétfőn kiegyenlítette júniusi tartozását. Mindamellett Szergej Kuprijanov szóvivő továbbra is aggodalmának adott hangot, mondván: a vízválasztó az augusztus elején fizetendő gázszámla lesz, miután július első hetében az előző havi négyszeresére, azaz napi 120 millió köbméterre növelte Ukrajna a gázimportot Oroszországból, igaz, nem fogyasztásra, hanem tárolásra.

A Naftogaznál hétfőn közölték, hogy teljes egészében kifizették a júniusi számlát. Ezzel az ukrán vállalat eleget tett annak a kötelezettségének, amit az idén januári szállítási leállások után kötött megállapodásban rögzítettek, nevezetesen azt, hogy Ukrajnának az esedékes havi számlát a következő hónap hetedik napjáig kell kiegyenlítenie.

Az Ukrainska Pravda hírportál hétfőn arról számolt be, hogy Ukrajna 4 milliárd dollárnak megfelelő összeget kaphat az orosz Troika beruházási banktól az oroszországi gázimport finanszírozására. A hírrel kapcsolatban orosz bankforrások a Reutersnek elmondták, hogy szerintük a Troika csak folyósítaná a pénzt, valójában a Gazprom lenne a finanszírozó.

Oroszország több ízben figyelmeztetett arra, hogy Európa ismét gázszállítási fennakadásokra számíthat, ha Ukrajna a tél beállta előtt nem lesz képes feltölteni tárolóit orosz gázzal. Ennek költsége 4 milliárd dollárra tehető. A Nemzetközi Valutaalapnál (IMF) a múlt héten azt közölték, hogy nem adnak kölcsönt Ukrajnának orosz gáz vásárlására. Más nemzetközi hitelfolyósítók azt tervezik, hogy összesen kevesebb mint 1,4 milliárd dollárt folyósítanak Ukrajnának erre a célra.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A magyarok szerint a Szurgutnyeftyegaz a Gazprom strómanja

A Kommerszant című orosz gazdasági lap a címoldalán kezdődő cikkben számolt be hétfőn arról, hogy folytatódik a Szurgutnyeftyegaz Mol-részvásárlása körüli botrány, amennyiben a magyar politikusok új verzióval álltak elő a vásárlás okairól, és azt vélik látni mögötte, hogy Oroszország akadályozni akarja a Nabucco terv megvalósulását, amelynek a Mol is részese.