szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégekről szóló törvénnyel és a megtakarítások ösztönzésével összefüggő törvénymódosításokról szóló, a parlament előtt lévő törvényjavaslat az ingatlanszektorra vonatkozóan is tartalmaz módosításokat - hívja fel a figyelmet a PricewaterhouseCoopers (PwC).

A társasági adó törvény májusban elfogadott módosítása 2010-től adóalanynak nevesíti és megadóztatja a külföldi személyt, amennyiben ingatlannal rendelkező társaságban meglévő részesedését értékesíti, tőkeleszállítással kivonja, apportként vagy térítés nélkül átadja.

A mostani törvényjavaslat alapján változik az ingatlannal rendelkező társaság fogalma. A korábbival ellentétben nemcsak a belföldön ingatlannal rendelkező kapcsolt vállalkozások minősülhetnek ingatlannal rendelkező társaságnak, hanem az adózó minden kapcsolt vállalkozása, akár belföldi illetőségű adózónak, akár külföldi vállalkozónak minősül (tehát az is, amelyben nincs ingatlan), ezeket a törvény csoportnak tekinti - derül ki a PwC hírleveléből.

Ennek az a jelentősége, hogy az egyes beszámolójukban kimutatott eszközeik piaci értékének összegéből – együttesen, ennek a csoportnak a szintjén – kell az ingatlanok értékének a 75 százalékot meghaladnia ahhoz, hogy a csoport bármelyik tagja – egyéb feltételek mellett – ingatlannal rendelkező társaságnak minősüljön.

A törvényjavaslat lehetővé teszi, hogy a jelentős adminisztrációs terhet jelentő piaci átértékelést, valamint a kapcsoltak egymás közötti tájékoztatását az adózók elkerüljék, amennyiben a csoporton belül a megelőző naptári év folyamán külföldi tag által ingatlannal rendelkező társaságban lévő részesedés elidegenítése nem történt.

A nyáron elfogadott és 2010. január 1-jétől hatályos törvény alapján illetékköteles az ingatlanvagyonnal rendelkező társaságban fennálló vagyoni betét legalább 75 százalékban történő megszerzése.

A törvényjavaslat az illetékkötelezettséget kiterjeszti azon társaságokban való vagyoni betét szerzésére is, amelyek közvetve rendelkeznek csak részesedéssel az ingatlant közvetlenül birtokló társaságban. Emellett kimondja a javaslat, hogy a gazdálkodó szervezetben fennálló vagyoni betét átruházására vonatkozó illetékkötelezettség akkor is fennáll, ha annak megszerzése a Magyar Köztársaság területén kívül történik, tehát ha a szerződést külföldön kötik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Tovább esett a GKI fővárosi ingatlanpiaci indexe

A GKI, valamint az Ingatlan és Befektetés szaklap fővárosi ingatlanpiaci indexe tovább esett júliusban. Az index júliusban mínusz 33,4 ponton állt, ez 4,4 ponttal alacsonyabb az áprilisinál, és 2002 óta a legkisebb érték – mondta Akar László, a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke.

MTI Gazdaság

Az ingatlanos cégek a túlélésre játszanak

Az ingatlanos cégek a túlélésre játszanak, és nem foglalkoznak az adóváltozásokkal, a társaságok eddig ingatlannal rendelkező cégeket, nem tisztán ingatlant adtak-vettek, a jövő évtől ilyenkor is adót és illetéket kell fizetniük - ebben foglalható össze a GVA Robertson ingatlan tanácsadó és a Nörr Stiefenhofer Lutz ügyvédi iroda szerdai közös rendezvényén kialakult álláspont.

Vállalkozás

Mi a valódi probléma az ingatlanadóval?

Az ingatlanadóval kapcsolatos rendelkezések legnagyobb vihart kavart része a törvény melléklete alapján meghatározható úgynevezett korrekciós tényezőkkel számított érték. Súlyos kifogásként merült fel vele szemben, hogy az elnagyolt értékei távol vannak a valódi forgalmi értéktől. Ez így is van. De ez nem jelent semmilyen problémát, ugyanis a számított érték egyetlen szerepe, hogy „kiugrassza a nyulat a bokorból”.

hvg.hu Gazdaság

Ingatlanadó: sérti az alkotmányt. Vagy nem?

Jogbizonytalanságot teremt-e az ingatlanadót szabályozó törvény? Az Alkotmánybírósághoz forduló szakember szerint igen, míg más vélemények szerint, ha ezt a felvetést elfogadja a taláros testület, akkor a teljes adórendszerünket újra kell gondolni.