szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy lehetséges együttműködésről kezdődtek puhatolózó tárgyalások a szerb NIS és a horvát INA kőolajipari csoport között - közölték pénteken az INA társaságnál, amelyben a Mol a legnagyobb tulajdonos 47 százalékos részesedéssel, az államnak 44 százalékos tulajdonrésze van.

"Megerősítjük, hogy megtörtént az első kapcsolatfelvétel a NIS vállalattal, de hivatalos tárgyalások még nincsenek" - tette közzé közleményében az INA. A vállalatnál arról nem adtak információt, hogy melyek a lehetséges együttműködés területei. A NIS-nél azt közölték a Reuters hírügynökséggel, hogy a cégnél most van készülőben az új stratégia, amely "lehetővé teszi a vállalat forrásainak felhasználását a külföldi kőolaj- és földgázkutatásban és -kitermelésben". 

A horvátországi média a NIS-től származó információkra hivatkozva a héten arról számolt be, hogy a NIS bevonná az INA-t az érdekeltségi körébe tartozó szíriai és montenegrói kitermelésbe. 2008 decemberében írták alá Moszkvában az átfogó orosz-szerb energiaügyi megállapodást, amelynek értelmében Szerbián is áthalad majd a tervezett Déli Áramlat földgázvezeték, és a NIS olajvállalat 51 százalékát a Gazprom olajrészlege, a Gazprom Neft szerzi meg. Korábban a  Gazpromon kívül az osztrák OMV és a Mol is érdeklődött a NIS iránt.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

A Szurgut INA-részvényekre cserélné Mol-csomagját

A horvát INA olajtársaság részvényeire cserélné 21 százaléknyi Mol-részvényét az orosz Szurgutnyeftegaz (Szurgut), amiről levélben értesítette a horvát kormányt – írja a Napi Gazdaság pénteki számában.

hvg.hu Vélemény

A Mol nem adja fel horvát érdekeltségét, még a Szurgut kedvéért sem

A Mol elnök-vezérigazgatója, Hernádi Zsolt szerint egyelőre bizonytalan, mit akar a Szurgutnyeftyegaz a Mol-részvények 21,6 százalékával, amit márciusban az OMV-től, az akkori piaci ár duplájáért vásárolt meg. Az elnök-vezérigazgató a hvg.hu-nak adott interjúban kifejtette: az INA nem eladó, még a Szurgut által birtokolt részvények fejében sem.