szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nyilvánosságra hozták az Európai Unió tagországai a hét végén mindazon cégek és személyek listáját, akik az elmúlt évben uniós támogatást kaptak mezőgazdasági tevékenységhez kapcsolódóan.

Az intézkedés célja az volt, hogy növeljék a támogatások felhasználásának átláthatóságát, nyomon követhetőségét a nagyközönség számára is, hiszen az adófizetők pénzéből gazdálkodó agrárköltségvetés az EU-büdzsé második legnagyobb tétele. Brüsszelben biztosak abban is, hogy ez a lépés javítja a források felhasználásának minőségét.

A magyar érintettekről a http://www.mvh.gov.hu/portal/MVHPortal/default/kozerdekmenu/kozerdeku_adatok/tevekenysegi_adatok/kozzeteteli_listak/Z20080910001 internetes oldalon lehet tájékozódni az Európai Bizottság honlapján közzétett útmutatás szerint.

A brüsszeli bizottság agrárfelelőse, Dacian Ciolos üdvözölte, hogy a tagországok adatszolgáltatásának az első közlési év – tavaly – óta javult a minősége. „Az EU közös agrárpolitikája hozzásegíti a társadalmat a biztonságos és elégséges élelmiszer-ellátáshoz, a környezet védelméhez és a vidéki foglalkoztatás növeléséhez, de az adófizetők számára is fontos tudni, miképpen költik el pénzüket ennek a politikának a keretében” – fogalmazott.

Kiemelte azt is hogy a nemzetközi gazdasági válság miatt tavaly még nagyobb szerepet kaptak az uniós agrártámogatások a mezőgazdaság szereplőinek életében. Háttéranyagában a bizottság emlékeztetett arra, hogy a jelenleg folyó költségvetési időszak hét éve (2007-2013) alatt uniós szinten összesen 95,2 milliárd euró jut vidékfejlesztésre, és évi 40 milliárd euró körüli összeg közvetlen támogatásra, illetve piaci intervencióra.

Az uniós adatokból kiderül, hogy tavaly a támogatások legnagyobb haszonélvezői közé a cukoripari cégek tartoztak. A bizottság szerint ez is bizonyítja, hogy a nemrégiben bevezetett cukoripari reform működik, ugyanis a támogatások nagy részét a tevékenységet váltó cégek egyszeri segítése tette ki.

A bizottság elismerte, hogy esetenként golfklubok, vasúttársaságok, lovas iskolák és hasonló vállalkozások s kaphattak támogatást, de hozzátette, hogy jogos juttatásról van szó, hiszen az érintett cégek valóban folytattak mezőgazdasági vagy a termőföld megőrzését célzó melléktevékenységet is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!