szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

"A tárgyalásnak nincs alternatívája, a Magyar Bankszövetség a kormányzatot meg kívánja győzni arról, hogy a bankadó jelenlegi mértékének súlyos gazdasági következményei lesznek" – mondta a szervezet főtitkára.

Nyers Rezső hangsúlyozta, hogy korrekció mindig lehetséges, és korrigálni sosem késő. Példaként az egyoldalú szerződésmódosításról szóló törvényt említette, amelyet hatályba lépése után módosítottak. (A bankadóról is szóló törvénycsomagról csütörtökön szavaz a parlament.)

A kormány az idén 200 milliárd forint összegű különadót kíván beszedni a pénzintézeti szektor szereplőitől. A bankoktól 120 milliárdot, a biztosítóktól 36 milliárdot, a pénzügyi szféra többi vállalkozásától további 30 milliárd forintot várnak, ehhez jön az idei költségvetésben már szereplő 13,6 milliárd forint hitelintézeti járadék (ezt az OTP és az FHB fizeti), így jön ki a 200 milliárd.

Erdei Tamás, a bankszövetség elnöke a napokban az ATV-nek azt mondta, hogy a bankszektorban az eddigi elvonást is beleértve 40-50 milliárd forint volna különösebb veszélyek nélkül kigazdálkodható, ebben az esetben a bankadó mértéke hasonló volna az európaihoz. A bankszövetség elnöke azt is felvetette: igazságtalan, hogy a különadó csak a pénzügyi szektorra vonatkozik, ugyanis más ágazatok is vannak, amelyeknek az átlagosnál magasabb a nyereségük.

A bankok adóterhelése a bankadó bevezetésével a társasági nyereségadót és hitelintézeti járadékot figyelembe véve 60 százalék fölé növekszik, az iparűzési adóval együtt pedig meghaladja a 70 százalékot a bankszövetség számításai szerint. Nyers Rezső hangsúlyozta: a bankok tőkeereje a bankadó miatt akár jelentősen – egyes számítások szerint 4-5 százalékponttal is – gyengülhet, ami forrásszerzési képességüket – ezen keresztül a hitelnyújtási képességüket is – rontja, így a lakosság és a kkv-szektor is nehezebben jut majd hitelhez, ami visszahat a gazdasági növekedésre is.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Raiffeisen: nagy terher lesz a magyar bankadó

Nagy terhet jelent a tervezett magyar bankadó − idézte Herbert Stepicet, a Raiffeisen International (RI) nemzetközi bankcsoport vezérigazgatóját a Wirtschaftsblatt című osztrák üzleti napilap.

hvg.hu Gazdaság

Aprópénz lett volna a bankadó Járaiéknak

A kormány olyan üzletemberekért áldozza be a sokat hangoztatott nemzeti együttműködést, akiknek valójában "aprópénznek" számítana a bankadó rájuk eső része, ugyanis szinte kivétel nélkül Magyarország leggazdagabb elitjéhez tartoznak – írja a Hírszerző. A parlament jövő héten várhatóan elfogadja a banki különadót tartalmazó salátatörvényt és ennek részeként azt a módosító javaslatot, amely a Fidesz-közeli CIG-et, valamint a Wabard biztosítót felmenti a különadó megfizetése alól.

MTI / hvg.hu Gazdaság

Bankadó: Rogán visszakozik, de Járai cége és a posta így is jól járhat

Rogán Antal visszavonja azt a javaslatát, amely megmentené a bankadótól a 2007 júniusa után indult biztosítókat, köztük a Járai Zsigmond nevével fémjelzett CIG Pannóniát – tudta meg az Index hírportál. A kormány ugyanakkor a költségvetési bizottságon keresztül beadott egy lényegében ugyanezt a célt szolgáló újabb módosító javaslatot. A Magyar Posta pedig a nyugdíjkifizetések biztonsága érdekében mentesülhet a közvetített pénzügyi szolgáltatások utáni adófizetéstől.

MTI Gazdaság

Matolcsy helyett Fellegi tárgyalhat a bankadóról

Orbán Viktor kormányfő Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter helyett Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési minisztert és Varga Mihályt szeretné "főtárgyalónak" a bankokkal folytatott egyeztetéseken a jövőben - írta a keddi Népszabadság.

MTI Gazdaság

Csányi: az OTP elbírja a bankadót és nem hárítja az ügyfelekre

Az OTP Bank nem örül a bankadónak, de a hitelintézet jövedelmezősége elbírja a különadót, és a hitelezési aktivitását sem kell visszafognia a következő években emiatt - mondta Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója Orbán Viktor miniszterelnökkel közösen tartott csütörtöki sajtótájékoztatón. Az MSZP szerint semmi garancia nincs arra, hogy a bankok ne az ügyfelekre hárítsák a bankadó költségét.

MTI Gazdaság

Bankadó: bővült a kedvezményezettek köre

Visszavonta Rogán Antal (Fidesz) a bankadóhoz benyújtott módosító indítványait, ám a Számvevőszéki és költségvetési bizottság újabb módosítókat nyújtott be, amelyek azonban a Rogán-javaslattal szemben már nem csak a biztosítók egy körét, hanem a Magyar Postát, a takarékszövetkezeteket és az árutőzsdei szolgáltatókat is kedvezőbb helyzetbe hoznák az eredeti javaslathoz képest.