A forgalomnövekedés leginkább a külföldi vendégek visszatérésének köszönhető, míg a belföldi vendégek száma lényegében stagnált.
Magyarországon a vendégek és vendégéjszakák száma tavaly körülbelül két százalékkal emelkedett. A vendégszám növekedéséből elsősorban a szállodák profitáltak, ahol a növekedés hat százalék körüli volt. A négy és ötcsillagos helyek forgalma körülbelül 15 százalékkal növekedett - áll a Colliers International budapesti irodájának szerdai közleményében.
E szerint a forgalomnövekedés leginkább a külföldi vendégek visszatérésének köszönhető, míg a belföldi vendégek száma lényegében stagnált. Ebből elsősorban Budapest profitált ahol jellemzően magas a külföldi vendégek aránya, itt 5 százalékkal nőtt a vendégéjszakák száma. Az alacsony kereslet miatt a Balatonon 5-8 százalékkal csökkent a belföldi és külföldi vendégéjszakák száma egyaránt, egyedül a wellness-szállodák tudtak jelentős növekedést elérni.
Pécsre pozitív hatással volt a tavalyi évi Európa Kulturális Fővárosa cím, a megvalósult és folyamatban lévő fejlesztések mellett 28 százalékkal nőtt a vendégéjszakák száma. Szintén pozitív, hogy a Magyarországon megrendezett nemzetközi konferenciák száma 40 százalékkal haladta meg az előző évit.
A szállodai szobaárak minden kategóriában 5-8 százalékot csökkentek, a szobafoglaltság viszont növekedést mutat. Magyarország soros EU elnöksége minden bizonnyal pozitív hatással lesz a budapesti szállodák kihasználtságára idén, azonban ez csak fél évig tart majd. A Colliers International mindezeket, valamint az új személyi jövedelemadó szabályok várhatóan pozitív hatásait figyelembe véve továbbra is enyhe emelkedésre számít a turizmus fő mutatószámaiban.
2010-ben nyolc új négycsillagos szálloda nyitotta meg kapuit több mint ezer új szobával bővítve a kínálatot, a turizmus növekedése azonban nem tartott lépést ezzel a kínálattal. Továbbra is nagy az árverseny és viszonylag alacsony a szobák kihasználtsága. 2011-ben várhatóan újabb 6 szállodát, mintegy 400 szobát adnak át idén Budapesten. Ezek közt lesz három, négy és ötcsillagos, valamint egy apartman szálloda is. A vidéki szállodafejlesztéseket továbbra is az uniós forrásból érkező támogatások hajtják. 2010-ben több ilyen szállodát adtak át elsősorban a népszerűbb fürdőhelyek közelében, és ugyanerre számítanak a következő 1-2 évben is.