szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított februári értéke 57,0 volt, 2,3 százalékponttal magasabb a januárinál - közölte a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) kedden.

A jelentés szerint februárban két kivétellel a többi részindex pozitív tartományban tartózkodott, és az indexértékek többsége nőtt januárhoz képest, csak a szállítási átfutási idő és a foglalkoztatás indexei mutattak csökkenést, az exportindex értéke pedig változatlan maradt. Tavaly július óta folyamatosan bővült a feldolgozóipar, és ennek a növekedésnek az üteme novembertől kezdve tartósan magasan van. Az e havi értéknél magasabbat legutóbb 2007 áprilisában mértek, akkor 58,2 volt. A szezonálisan kiigazított index 2011-ben eddig mindig növekedést jelzett. 

A januári növekedés után ezúttal 4,1 százalékponttal lett még magasabb az új megrendelések indexe, 64,3 lett, és ezzel már tizennegyedik hónapja mutatja a rendelésállomány növekedését. A beszerzési mennyiség indexe nagyon erősen megugrott 8,6 százalékponttal 64,3-ra nőtt januárhoz képest. A termelési mennyiség indexének folyó havi értéke 3,8 százalékponttal magasabb az előző hónaphoz viszonyítva, februárban 59,8 volt. A beszerzési árak indexe ezúttal erősebben emelkedett januárhoz képest, 76,7 lett, és továbbra is az árak dinamikusabb emelkedésére utal. A trend a szezonális kiigazításnak köszönhetően immár huszonegyedik hónapja tart. A szállítási átfutási idő indexe némileg romlott, értéke 3,1 százalékponttal 43,9-re csökkent a januárihoz képest, arra utal, hogy nagyobb mértékben nőtt az átfutási idők. 

Februárban a szeptemberi-novemberi csökkenés, a decemberi emelkedés, majd a januári visszaesés után ismét több lett a vásárolt készletek mennyisége. A késztermékkészletek ismételten alacsonyabbak lettek az elmúlt hónaphoz képest. A vásárolt készletek szintje februárban az előző havinál 5,0 százalékponttal magasabb, 54,3 lett. A késztermékkészletek indexe februárban 49,5 volt, 2,5 százalékponttal nagyobb, és ezzel a készletmennyiség lassabb csökkenésére utal. A külpiaci mutatók januárhoz képest keveset változtak. Az importindex 61,0 lett, 0,7 százalékponttal magasabb, és továbbra is növekedést jelez.

Az elmúlt év végén visszaeső, majd januárban megugró exportindex értéke 61,8, ezúttal nem változott, és továbbra is az export változatlan ütemű növekedésére utal. A foglalkoztatási index 51,9 volt februárban. Az index kilenc hónap folyamatos bővülés után a foglalkoztatotti létszám csökkenését jelezte szeptemberben a feldolgozóiparban, de október óta megfordult az irány. Februárban a múlt havihoz képest 0,9 százalékponttal alacsonyabb lett az értéke, de ötödik hónapja újból a foglalkoztatottság bővülésére utal. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Csökkent a Beszerzési Menedzser Index augusztusban

A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított augusztusi értéke 51,9 pont, ami 1,6 százalékponttal alacsonyabb a júliusi értéknél – közölte a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság. A feldolgozóipar májusban és júniusban tapasztalt enyhe összehúzódása júliusban megfordult, és a javulás augusztusban lassabb ütemben folytatódott.