szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az OPEC akár 1,5 millió hordóval is emelhet napi termelési kvótáján a június 8-i ülésén – mondta a Reuters hírügynökségnek az egyik tagállam delegáltja csütörtökön.

Az olajpiaci kartell azért dönthet az emelés mellett, mivel a 100 dolláros olajár túl magas, ráadásul szükség van a kieső líbiai termelési kapacitások pótlására is. A világ olajtermelésének egy harmadát adó államokat tömörítő OPEC 2007 után először növelheti termelési kvótáit.

A forrás ugyanakkor elmondta, hogy a legvalószínűbb forgatókönyv szerint napi 1 millió hordóval nőhet a kibocsátás. Ez megnyugtató lenne az árakra nézve – tette hozzá. Az 1 millió hordós emelés kevéssé hatna az olaj világpiaci kínálatára, mivel több tagállam már így is kvótáján felül termel. A szervezethez tartozó 11 állam – piaci becslések szerint – napi 26.23 millió hordó olajat hozott felszínre májusban, többet a 24,84 millió hordós célnál.

Nehézségeket okozhat a megállapodásban, hogy egyes OPEC tagállamok nem rendelkeznek szabad termelési kapacitással, így nem tudnák kihasználni a megnövekedett termelési lehetőségeket. Ezek az államok ugyanakkor aligha néznék jó szemmel a többi olajtermelő piaci részesedésének növekedését.

Az olajpiaci kartell hagyományosan nem közöl számokat sem termeléséről, sem a megállapodott kvótákról. A szervezet által ismertetett számok is másodlagos forrásból származnak.

Egy másik küldött ugyanakkor kételyeit fejezte ki, hogy értelme lenne a termelési célok formális emelésének. "Mindenki annyit termel, amennyit akar és azt a pénzt zsebeli be, amit akar" – fogalmazott a Reutersnek nyilatkozó forrás. Ezt erősíti meg a hírügynökség felmérése is, amelyben az elemzők többsége a jelenlegi termelési kvóták megtartását valószínűsítette.

Az elszálló nyersanyag- és energiaárak komoly gondot okoznak a világgazdaságnak: a magasabb infláció több jegybankot is monetáris politikájának szigorítására ösztönözött.

A JP Morgan & Chase elemzőinek szerdai jelentése szerint a világgazdaság szempontjából jó hír lenne a magasabb kitermelés. "Ez kedvező lépés lenne az importáló országok szemszögéből (...) és jót tenne a gyengébb periódusba került világgazdaságnak is" – írta a bankház. Ugyanakkor figyelmeztettek: nem világos még, hogy ez elegendő-e arra, hogy ne emelkedjenek tovább az olajárak a harmadik negyedévben.

Korábban a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) – tőle szokatlan módon – arra szólította fel az olajtermelő országokat, hogy növeljék kibocsátásukat az olajárak csökkentése, illetve gazdasági válságból való kilábalás támogatása érdekében. Korábban Szaúd-Arábia 70-80 dollár közötti hordónkénti olajárat tartott keresleti és kínálati oldalról egyaránt igazságosnak.
A Brent északi-tengeri olajfajta ára csütörtök délelőtt 44 centes csökkenéssel 114,09 dolláron állt, míg a nyugati félteken irányadó West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolajfajta ára 58 cent eséssel 99,71 dollár volt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

OPEC: továbbra is megfelelő az olajkínálat

Tartotta korábbi előrejelzését az olaj világpiaci keresletére a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC); az olaj kínálata továbbra is megfelelő, mivel a kieső líbiai termelést pótolják a többi olajtermelő államok - közölte a szervezet havi jelentésében, szerdán.

MTI Gazdaság

OPEC: nem indokolt a magas olajár

Az olajpiacon megfelelő a kínálat és az olaj ára nem tükrözi a valós kereslet-kínálati viszonyokat - közölte az olajtermelő országokat tömörítő szervezet, az OPEC a Nemzetközi Valutaalap (IMF) tavaszi gyűlésének résztvevőinek címzett közleményben.

hvg.hu Világ

Ahmadinezsád lehet az OPEC soros elnöke

Átmenetileg átvette az olajügyi minisztérium irányítását az iráni elnök, Mahmud Ahmadinezsád. Mindez azt jelenti, hogy miután Irán - illetve annak aktuális olajügyi minisztere - tölti be az OPEC, az olajkitermelő országok szervezetének a soros elnöki tisztét, így Ahmadinezsád töltheti be ezt a fontos nemzetközi posztot.