szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Magyarország is a figyelem középpontjába került az eurózóna problémáinak továbbterjedésével kapcsolatos piaci aggodalmak miatt, a kérdés csak az, mit csinál rosszul Orbán Viktor kormánya és hogyan tudná megfordítani a piaci hangulatot - írja a Financial Times (FT) szerkesztőségi blogjában Timothy Ash, a Royal Bank of Scotland (RBS) bankcsoport térségi kutatórészlegének vezetője. A magyar kormányfőnek szerinte érdemes lenne lenyelni a keserű pirulát és készenléti megállapodást kötni az IMF-fel.

Meglepő a forint gyengesége, tekintettel arra, hogy a magyar folyómérleg-egyenleg többletben van, az idén várhatóan az államháztartási mérleg is többlettel zár, és Magyarország egyike azon mindössze néhány térségi országnak, amelyek GDP-arányos államadósság-rátája csökkenni fog.

Ash az FT blogjában azt írja, szerinte a problémát az jelenti, hogy a költségvetési és az adósságadatokat rövid távra szóló intézkedések javítják, köztük a nyugdíjrendszer második pillérének felszámolása és a különadók kivetése egyes üzleti szektorokra. "A kormány ezeket egyszeri intézkedésekként adta el, amelyekre azért volt szükség, hogy időt nyerjen az agresszív strukturális reformprogram végrehajtásához" - írja a szerző.

Az RBS vezető elemzője szerint azonban a reformprogram, azaz a Széll Kálmán-terv megvalósítása problémákba ütközött és a vártnál sokkal nehezebb. A kormányt dicséret illeti a programban megfogalmazott ambícióiért - a magyar kormány a növekedés új hajtóerőire összpontosít, és a térségben kevés kormány tesz így -, a gond azonban az, hogy éppen a program radikális jellege okozhat sokkot a gazdaságban, gyengítve a növekedést és a kilábalást - írta Timothy Ash.

Weisz Béla

A kormány mindeközben a bankokkal is szembekerült a háztartások devizaadósság-problémájának megoldását célzó erőfeszítéseivel.

Az RBS elemzője szerint a magyar kormánynak gyorsan fordítania kell a jelenleg "elsöprően negatív" piaci hangulaton. A piacon megnyugvást eredményezhetne egy új készenléti megállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), de ez valószínűleg keserű pirula lenne Orbánnak, aki korábban szakított az IMF-fel. "De a szükség nagy úr" - teszi hozzá Ash, aki szerint e lépés megváltoztatná a piaci hangulatot, a cselekvés elmaradása esetén azonban az MNB agresszív kamatemelésre kényszerülhet a forint védelmében, amely megakasztaná a gazdasági kilábalást.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!