szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Miközben a januárban hatályba lépő új alkotmány szerint a parlament által elfogadott költségvetés semmi esetre sem növelheti az államadósságot, a Matolcsy György által vasárnap beadott törvényjavaslat ezt a szabályt négy évre függesztené fel.

Feladta volna a kormányzat az államadósság elleni háborút? - teszi fel a kérdést a Facebookon a Haza és Haladás alapítvány, amely éppen pár hete számolt be arról, hogy a kormánytöbbség által áprilisban elfogadott "húsvéti alkotmány" államadósságra vonatkozó, szigorú rendelkezéseit rögtön az első évben megsértené a kormány.

Az alapítvány korábban rámutatott, hogy technikai államcsőd következhet be 2012-ben, és a jövő évtől életbe lépő alaptörvény adósságplafon-szabálya alapján az államháztartási hiány egy része nem lesz törvényesen finanszírozható, ha növekszik az államadósság. Márpedig - írják - az államadósság nőni fog, ha igaznak bizonyul az Európai Bizottság előrejelzése, mely szerint a 2011-es 75,9 százalékos államadósság 2012-ben 76,5 százalékra, 2013-ban pedig 76,7 százalékra nő. Ezzel a kormány két ponton is megsértheti az adósságplafonról szóló szabályokat, aminek súlyos következményei lehetnek - áll az alapítvány elemzésében. Ez azért is érdekes, mert a kormányzati retorika középpontjába az államadósság elleni küzdelem került, bár van, aki szerint "hiteltelen az államadósság-ellenes túlbuzgóság".

Egy vasárnap, Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter által benyújtott törvényjavaslat azonban 2016-ig felfüggesztené az adósságszabály alkalmazását. "Az átmeneti szabály szerint az adósságcsökkentési szabály először a 2016. évre vonatkozó költségvetés készítésénél kerülne alkalmazásra. Az átmeneti időszak alatt a hatályos 2011 tavaszi konvergenciaprogramban a Kormány által rögzített hiányszámok szerint kell tervezni a költségvetést az adósságráta csökkenésének biztosítása érdekében" - áll a T/5130. számú törvényjavaslatban, amelynek tárgyalását már csütörtökön elkezdené a parlament.

"Magyarország pénzügyi sérülékenységének legfőbb forrása a magas államadósság. Az Alaptörvény előírja, hogy az államadósságot a GDP 50 százaléka alá kell csökkenteni. E törvényjavaslat definiálja az államadósság fogalmát, és szigorúan szabályozza az ennek részét képező önkormányzati adósság képződésének feltételeit. Az 50 százalékos adósságszint eléréséig olyan adósságcsökkentési szabályt definiál, ami egyszerű, kizárja a prociklikusságot, automatikusan kezeli az Alaptörvény azon kitételét, miszerint tartós és jelentős gazdasági visszaesés esetén el lehet tekinteni az adósságcsökkentéstől, és biztosítja az 50 százalékos adósságmutató elérését belátható időn belül" - olvasható a tervezet indoklásában.

A pénzügyi stabilitásáról szóló sarkalatos törvényben rögzítené a kormány azt is, hogy a személyi jövedelemadó (szja) egykulcsos, és a gyermekvállalás költségeit ebben az adónemben érvényesíteni kell. A parlament honlapján olvasható stabilitási törvénytervről Orbán Viktor miniszterelnök egy május végi tévéinterjúban beszélt először, elmondva, hogy elkészítését magára osztotta. A végül Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter jegyezte indítvány a nyugdíjrendszerrel kapcsolatban kimondja, hogy az állam garantálja az állami nyugdíjak kifizetését, illetve hogy azok reálértékét biztosítani kell. A javaslat szerint az szja adókulcsa 2013. január 1-jétől, a társasági adóé pedig 2015. január 1-jétől kötelezően egységes.

MTI / Szigetváry Zsolt

Ez a javaslat, ebben a formában, mindenfajta előzetes magyarázat, értelmezés nélkül nem más, mint a második Orbán-kormány azonnali fegyverletétele a saját maga által indított háborúban - kommentálta a törvényjavaslatot blogján Török Gábor politikai elemző. Ha valóban 2016-ra tolja el a kormány az adósságcsökkentési klauzula hatálybalépést, akkor teljesen értelmetlen, sőt, egyenesen kontraproduktív tevékenységnek látszik majd az az erőfeszítés, amelyet a kormány az adósságcsökkentés elleni küzdelem kommunikációjára fordított - teszi hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!