szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kissé visszaestek csütörtökön a nyugat-európai értéktőzsdék. A legnagyobb piaci tőkeértékű európai részvények FTSEurofirst 300-as mutatója előzetes adat szerint 0,51 százalékos napi visszalépéssel 1133,89 ponton zárt, 13,23 százalékkal a tavaly év végi értéke fölött.

Az európai gyűjtőmutató előzőleg nyolc napon át döntött új meg új, másfél éves csúcsot, ezért időszerű volt némi megtorpanás.

Erre intett az amerikai szövetségi tartalékbankrendszer (Fed) szerdán tőzsdezárás után kiadott közleménye is. A Fed másodszor is meghosszabbította, ezúttal határidő nélkül, azt a tavaly szeptemberben kezdett programját, amelyben hosszabb lejáratú kincstárjegyeket vesz és azonos értékben rövidebb lejáratúakat elad, leszorítandó a piaci kamatokat a hosszabb lejáratokra. A Fed folytatja idén szeptemberben határidő nélkül kezdett harmadik mennyiségi enyhítési programját is, amelyben havi 40 milliárd dollárért vásárol az állami ellenőrzésű hitelintézetek kötvényeiből.

Folytatja az állami ellenőrzésű hitelintézetek nála lévő kötvényei után járó tőketörlesztés újrabefektetését is ugyanolyan kötvényekbe. Mindez azonban megfelelt a piaci várakozásnak, pozitív meglepetés nem volt.

Ráadásul a Fed elbizonytalanította a befektetőket kamatemelése várható időpontja felől. Legutóbb, októberben még azt ígérte, hogy alapkamata legalább 2015 közepéig marad a mostani, nulla közeli szinten. Most a határidőt célszámra cserélte: addig marad a rekordalacsony kamat, amíg a munkanélküliség 6,5 százalék fölött van. A döntéshez mellékelt előrejelzéseinek szélső értékei között azonban már 2014 utolsó negyedére is van 6,5 százalék alatti előrejelzés.  

A csütörtöki rossz hírek között volt, hogy még mindig nem látszik a megegyezés az amerikai elnök és a kongresszus között a "költségvetési szakadék" elkerülésére, nagyon lazára sikeredett az EU pénzügyminisztereinek egyezsége a közös bankfelügyelet ügyében, az Ifo gazdaságkutató intézet pedig felére, 0,7 százalékra csökkentette jövő évi jóslatát Németország gazdasági növekedésére. Ennek hatását valamelyest egyensúlyozta, hogy az IMF és az euróövezeti pénzügyminiszterek megállapodtak Görögország finanszírozásának folytatásában.

A délután megjelent amerikai adatok vegyesek voltak, nem adtak irányt a piacoknak: a kiskereskedelmi forgalom az októberi csökkenésről bővülésre váltott novemberben, de a növekedés elmaradt a várttól; az új munkanélkülisegély-igénylések csökkentek, kevesebben is voltak a vártnál a múlt héten, de az év végi adatokat a szakértők megbízhatatlannak tartják; a nagykereskedelmi árak jótékony enyhülését pedig csak az üzemanyagok okozták novemberben, miközben a maginfláció növekedésre váltott az októberi árcsökkenés után.

A londoni értéktőzsde irányadó mutatója, az FTSE-100 16,24 pontos, 0,27 százalékos romlással 5929,61 ponton zárt.

A frankfurti DAX-30 32,81 pontos, 0,43 százalékos mínusszal 7581,98 ponton fejezte be a napot.

Párizsban a CAC-40 3,53 ponttal, 0,10 százalékkal 3643,13 pontra gyengült.

A milánói FTSE MIB-40 0,64 százalékkal, a madridi IBEX-35 0,38 százalékkal javult, az athéni ASE tőzsdemutató 1,54 százalékkal lejjebb került.

Varsóban a WIG20 0,26 százalékkal 2518,80 pontra fogyott, a Mol 0,85 százalékkal 245,30 zlotyra esett.

A nyugat-európai tőzsdezárás után a New York-i részvénypiacok fő mutatói közül a Dow Jones ipari átlag (DJIA) 0,23 százalékkal, az S&P 500-as 0,30 százalékkal, a Nasdaq piac összetett mutatója 0,37 százalékkal volt az előző záró alatt.

Az euró estefelé majdnem 1,31 dollárt ért, 0,07 százalékkal többet, mint szerda este. Svájci frankban 0,20 százalékot vesztett, 1,21 frank alá süllyedt, annak ellenére, hogy a Svájci Nemzeti Bank közleménye a frank túlzott erejét panaszolta, és ez új frankeladásokat valószínűsített.

Az északi-tengeri Brent könnyűolajfajta estefelé hordónként (159 liter) 108,87 dollárba került, 63 centes napi árveszteséggel, miután az OPEC főtitkára figyelmeztette a tagországokat, hogy a napi 30 millió hordós összkvótánál ne termeljenek több olajat, de megerősítette, hogy annál alább nem lehet csökkenteni a kitermelést. A gázolaj ára tonnánként 2,50 dollárral 920,75 dollárra apadt az Intercontinental Exchange (ICE) londoni jegyzésében, a normál benzin gallononként (3,78 liter) 2,6409 dollárba került, 0,0056 dollárral kevesebbe az előző napi zárónál.

Az arany késő délután unciánként (31,1 gramm) 1696,75 dollár volt a szerda délutáni 1711,05 dollár helyett azonnali szállításra Londonban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!