szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Trükkös Takarékbank-átvétel, Matolcsyék számlakukkolása, elbújó paksi tanulmányok, plázastop miatti uniós kötelezettségszegési eljárás, Sanoma-eladás és az oroszokat majdnem bóvliba vágták. A világ egyik leggazdagabb embere pedig a régióban vásárolgat. Kövesse a tündérmese folytatását a hvg.hu-val!

Korai volt a takarékszövetkezetek öröme, amikor a Fővárosi Törvényszék megakasztotta a Takarékbank eladását, és arra kérte az Alkotmánybíróságot, hogy semmisítse meg a bank tavalyi államosítását lehetővé tevő törvényt, mert súlyosan sérti az Alaptörvényt. A Takarékbank megszerzésére készülő, az FHB-hoz és elnökéhez, Spéder Zoltánhoz kapcsolódó üzleti kör cselhez folyamodott, amivel elérheti, hogy akkor is az övé legyen a pénzintézet, ha az Alkotmánybíróság eltörli az ehhez vezető törvényt. A helyzet most megint az, hogy azokhoz kerülhet a Takarékbank, akiknek a kormány eredetileg is át akarta játszani.

Bármiféle hivatalos magyarázat nélkül nagyjából 10 milliárd forintot költ el a pénzünkből a Matolcsy György vezetése alatt álló Magyar Nemzeti Bank, hogy megvegye a Giro Zrt.-t, magyarán az átutalásainkat bonyolító céget. A találgatások szerint Matolcsy az utalásainkat akarja látni, mások szerint inkább az adósságainkra kíváncsi.

Monetáris lazítást hajt végre a Magyar Nemzeti Bank azzal a külső adósságállomány csökkentő csomaggal, amit csütörtökön jelentettek be – állapították meg londoni pénzügyi elemzők. Ez azt jelenthetné, a jegybank a forint gyengítésére törekszik, de az elemzők azt írják, hogy a gyenge forint politikájáról szóló teóriáknak nincs alapjuk. Írják ezt úgy, hogy a forint fokozatosan gyengül: egy euró november óta 310 forintba vagy annál is többe kerül, az azt megelőző időszakban egy ideig 300 körül járt az árfolyam, azt megelőzően 280-290 volt, 2010-ben pedig, a második Orbán-kormány megalakulásakor 260 közelében ingadozott az árfolyam.

"Mocsárban tapogatóztunk" – mondta a bíró az első tárgyaláson, amelyet az Energiaklub a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) képviseletével indított annak érdekében, hogy a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) tegye megismerhetővé a paksi bővítést megalapozó hatásvizsgálatokat. Az NFM az előzetes adatigénylés elutasításakor még arra hivatkozott, hogy a kért adatok a döntés megalapozását szolgálják és ezért 10 évig nem nyilvánosak. A tárgyaláson azonban már azzal érvelt a képviselőjük, hogy nem is ő az adatkezelő, hanem a Miniszterelnökség és a Nemzetgazdasági Minisztérium, és így nincsenek is náluk a kért dokumentumok.

A Sanoma finn anyavállalata csütörtökön eladta a magyar médiavállalat-csoportját mérsékelt jobboldali üzleti körök irányítása alatt álló Centrál Csoportnak. Az egyelőre ismeretlen összegű adás-vétel akkor válik hivatalossá, ha arra a Gazdasági Versenyhivatal is rábólint. A Centrál valószínűleg feldarabolja, és továbbértékesíti a Sanoma darabjait. A finnek kivonulnak Magyarországról.

Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója azt nyilatkozta csütörtökön, hogy a magyarországi bankpiac konszolidációja tovább tart, mint amire korábban számítani lehetett, de az a 4-5 bank, amelyről azt pletykálták, hogy elhagyja Magyarországot, középtávon valószínűleg ki is vonul majd az országból.

Carlos Slim, a világ egyik leggazdagabb embere a Telekom Austria megvásárlásával tör be a a kelet-európai piacokra – írta pénteken a Reuters. A mexikói üzletembert, illetve cégét, az America Movil mobilcéget korábban Magyarországgal is szóba hozták, de a cég nem erősítette meg, hogy érdeklődne bármilyen más régiós cég iránt.

A befektetésre ajánlott osztályzati sáv legalsó szintjére minősítette vissza Oroszország devizaadósságának osztályzatát pénteken a Standard & Poor's. Ezt elsősorban a nagyarányú tőkekiáramlás miatti külső finanszírozási kockázatokkal indokolták. Mindennek az ukrán válság az oka.

A hét képe: kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen a múlt héten az Európai Bizottság a plázastopot elrendelő törvény miatt.
MTI / Kelemen Zoltán Gergely

A hét mondata: "A bővülés szerkezete kedvező, minden lényeges mutató javul. Emelkednek a megrendelések, optimistábbak a bizalmi indexek, erősödik az építőipar, nő a kivitel, és a magánfogyasztás is lábra kapott. Ráadásul alacsony az infláció, és az árfolyam viszonylag stabil" – mondta Csaba László közgazdász a Magyar Nemzetnek adott pénteki interjújában.

Aktuális Tündérmese Mutató (ATM)

Kevesebben haltak meg és mérséklődött a természetes népességfogyás az év első két hónapjában a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán közzétett gyorstájékoztatója szerint. Ez azt jelenti, hogy – a migrációs adatokat figyelmen kívül hagyva – 7050-nel csökkent az ország lélekszáma a 2013. januári-februári adatokhoz képest. Januárban és februárban 14 069 gyermek született, ez 0,2 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. A 2014 második hónapjában regisztrált 6485 élve születés a legalacsonyabb februári értéknek számít a népmozgalmi statisztika történetében. A kiskereskedelmi forgalom 6,7 százalékkal haladta meg februárban az egy évvel korábbit a naptárhatástól megtisztított adatok szerint. Az élelmiszerforgalom 8,2 százalékkal, a nem élelmiszer jellegű cikkek kereslete 4,7 százalékkal, az üzemanyag-fogyasztás 6,4 százalékkal nőtt – jelentette csütörtökön második becslése alapján a KSH. A munkanélküliek száma 370 ezer volt az első negyedévben, 139 ezerrel kevesebb, mint egy évvel korábban. A 15-74 éves korosztályban számított 8,3 százalékos munkanélküliségi ráta 3,3 százalékponttal alacsonyabb a tavalyi első negyedévinél – jelentette pénteken KSH. Emellett az idei első negyedévben 4 millió 78 ezer foglalkoztatott volt Magyarországon, 261 ezerrel több, mint egy évvel korábban.

Ha a cikket érdekesnek találta, látogasson el a hvg gazd Facebook-oldalra, és nyomjon rá egy "Tetszik"-et. Plusztartalmakat is talál!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!