szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Volt-e hatástanulmány, kik és milyen eljárás keretében döntöttek az összesen közel 200 milliárd forinthoz juttatott MNB-s alapítványok létrehozásáról? Ilyen kérdésekre nem válaszolt a jegybank időben, ezért beperli őket a Transparency International.

Kik és milyen eljárásban döntöttek az MNB öt alapítványának létrehozásáról, az azoknak adott, egyenként is sok tízmilliárdos támogatásról, milyen hatásvizsgálatok, megvalósíthatósági tanulmányok, felmérések, előkészítés előzte meg ezeket – többek között ezekre a kérdésekre volt kíváncsi a Transparency International (TI), amikor közérdekű adatigényléssel fordult pár héttel ezelőtt a Matolcsy György vezette jegybankhoz. Az MNB azonban egyáltalán nem válaszolt eddig az egy hónapja feltett kérdésekre (amúgy is 15 napja lenne rá), így a TI beperli a jegybankot, mondták el a hvg.hu-nak a TI-nál.

Az öt alapítványról a HVG rántotta le a leplet pár hete, akkor derült ki, hogy közel 200 milliárd forintnyi vagyont (a teljes magyar felsőoktatás éves állami támogatásának másfélszeresét) juttatott az MNB ezeknek az idén létrehozott alapítványoknak, amelyeknek a kuratóriumai és felügyelőbizottságai tele vannak jegybanki vezetőkkel, vagy olyanokkal, akik Matolcsyhoz valamilyen formában kötődnek.

A Transparency azt is feszegette, hogy az alapítványok létrehozása és támogatása miként illeszkedik a MNB törvényi feladataihoz, és mi indokolja azt, hogy az MNB ilyen mértékű anyagi hozzájárulással vesz részt a magyarországi pénzügyi és közgazdasági képzés megújításában. Az egyik alapítvány ugyanis Kecskeméten létesít egy felsőoktatási képzést, amelyen egy új bankárgenerációt akarnak kinevelni Matolcsyék, a jegybankelnök pedig tankönyvet is ír.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!