szerző:
Gyenis Ágnes
Tetszett a cikk?

A pénteken részlegesen visszavont engedélyű brókercégen keresett pár százmillió forintnál is jóval több, milliárdos nagyságrendű összeg hiányozhat a HVG információi szerint.

Pillanatnyilag még nem jogerős a bírósági döntés a ceglédi székhelyű Hungária Értékpapír Zrt. három vezetőjének, S. Istvánnak, K. Lászlónénak és K.-né Sz. Klárának az előzetes letartóztatásáról (S. és K. tulajdonos is a brókercégben). A három brókervezető ugyanis házi őrizettel vagy óvadékkal váltaná ki a börtönt. Jogerősen lakhelyelhagyási tilalom alá került viszont a negyedik gyanúsított, a Hungária egyik pénztárosa, a ceglédi illetőségű J.-né Sz. Mária. Mindnyájukat különösen nagy értékű sikkasztással gyanúsítja a rendőrség.

Ha van információja a Hungária Értékpapírnál zajlott dolgokról, ügyfél, vagy más brókercégnél történtekről információja van, kérjük, írjon az onlinegazdasag@hvg.hu címre.

Az előzetes letartóztatásra és a lakhelyelhagyási tilalomra a HVG információi szerint – az egyébként zárt tárgyaláson elhangzott – bírósági indoklás szerint azért van szükség, mert a feltételezett bűncselekmény olyan jellegű, ami alááshatja „a pénzintézeti rendszerbe vetett közbizalmat”. Ezen kívül befolyásolhatnák a tanúkat, újabb bűncselekményeket követhetnének el, de meg is szökhetnének.

A konkrét rendőrségi gyanú szerint K. Lászlóné utasítására J.-né Sz. Klára hamis pénztárbizonylatot készített arról, hogy az egyik ügyfelük 300 millió forintot vett fel készpénzben a kasszából. Azt, hogy az ügyfél számláján rendelkezésre áll a kellő fedezet, K.-nén kívül tudomásunk szerint az ellenőri feladatokkal megbízott K.-né Sz. Klára is aláírta, így a rendőrök szerint neki is tudnia kellett a fiktív műveletről. A pénzt K.-né és S. „egyéb célra fordították”. Az ügyfél semmit sem tudott arról, hogy meglopták, a gyanúsítottak ugyanis azt tervezték, hogy mielőtt felhasználná a számlaegyenlegét, visszacsempészik a „kölcsönvett” összeget.

Jóllehet, egyelőre csak ezzel az egy cselekménnyel gyanúsítja a rendőrség az MNB által március 5-én részlegesen felfüggesztett, s azóta felügyeleti biztos által irányított Hungária vezetőit, a HVG informátorai szerint a cégből milliárdos nagyságrendű összeg hiányzik. Egy, a HVG-t megkereső ügyfél szerint a brókercég előszeretettel utazott az emberek adófizetést elkerülő jövedelmeire, amelyekre – mint egy pilótajátékban – extrahozamot ígért.

Németh Zoltán, S. István védője a HVG kérdésére annyit fűzött hozzá, hogy a Venyige utcai börtönbe szállított védence nem vett részt a feltételezett sikkasztásban, az aláírása sem szerepel a rendőrség által lefoglalt dokumentumokon. A bűnös ügylet Cegléden történt, az elnök-vezérigazgató pedig Budapesten tevékenykedett – tette hozzá. Az előzetes letartóztatási bírósági határozat ellen fellebbeznek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!