Az év első 9 hónapjában 256 milliárd forint lakáscélú hitelt helyeztek ki a bankok a háztartásokhoz, és ez 48 százalékkal több, mint a tavalyi év azonos időszakában – derül ki az Otthon Centrum Hitel Center (OCHC) összeállításából. 2009 óta ez a legmagasabb összeg, és a fellendülés a lakáspiac általános felfutásával van összhangban.
A hitelből lakást vásárlók aránya ugyan még nem érte el a válság előtti szintet, de az előző évekhez képest egyértelműen nőtt. „2015 első félévében, és a harmadik negyedévében is 20 százalék körül volt a fővárosban a lakásukat hitelből vásárlók aránya” – mondja Bánfalvi László, az OCHC ügyvezető igazgatója.
Az Magyar Nemzeti Bank adatai szerint az átlagos hitelköltség mutató a lakáscélú hitelek esetében 5,64 százalék, de még ennél is olcsóbbak voltak a legfeljebb 1 éves kamatperiódusú termékek, ahol csupán 4,6 százalék. Az 1- 5 év közötti kamatperiódusú termékek esetén 6,8 százalék, az 5 évnél hosszabb kamatperiódusúaknál 6,3-6,4 százalék az átlagos hitelköltség mutató. Mivel a 2008-at megelőző időszakban az euró és svájci frank devizahitelek átlagos hitelköltség mutatóinak legalacsonyabb szintje 5,5-6 százalék körül alakult, a jelenlegi finanszírozási környezetben már olcsóbb hitelből finanszírozni a lakásvásárlást, mint a devizahitelek idején.
Az OCHC tapasztalata szerint az ügyfelek egy jelentős része az olcsó (vagy legolcsóbb) hiteltermékeket keresi, azaz minél alacsonyabb kamatot és minél alacsonyabb törlesztő részletet preferál. Ilyen konstrukciók jellemzően a rövid, akár éven belüli kamatperiódusú termékek, akár 3-4 százalék körüli kamattal.
A másik csoportba tartozó ügyfelek a biztonságot, hosszú távú kiszámíthatóságot keresik, ezért inkább a drágább, de több éven – akár 10, vagy annál hosszabb időn – keresztül fix kamatozású terméket választják. Az ilyen hiteltermékek kamatai 5-6 százalék körül mozognak.
A folyamatosan csökkenő hitelköltségek miatt nem csak az új hitelekkel lehet olcsó finanszírozáshoz jutni, hanem gyakran megéri megvizsgálni a már meglévő hitel kiváltásának lehetőségét is. „Érdemes időről időre felülvizsgálni a meglévő hitelek törlesztőrészletét, összevetni azt az új hitelkínálattal – mondta Bánfalvi László. – A hitelkiváltással jelentős megtakarítás is elérhető havi szinten."
Az ügyfelek a lehető legrövidebb futamidőt preferálják, de ezt gyakran felülírják egyéb szempontok, így a jellemző futamidő 15 év körül alakul. A KSH statisztikái szerint a lakáscélú hitelek átlagos futamideje 14,2 év volt 2015 első félévében. Az Otthon Centrum Hitel Center által közvetített lakáscélú hitelek átlagos összege 7,5 millió forint körül alakult, bár a budapesti belvárosban az átlagos hitelösszeg 2015 harmadik negyedévében a 10 milliót is meghaladta.