szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az orosz GDP csaknem fele, pontosabban 46 százaléka a feketegazdaságban keletkezik a Global Financial Integrity nevű washingtoni szervezet felmérése szerint. De megéri-e a kifehérítés?

Putyin elnök a Kremlben konferenciát rendezett az árnyékgazdaságról, mely a válság idején kulcsfontosságúvá, megkerülhetetlenné vált. Munkát, megélhetést kínált azoknak, akik nem találtak maguknak rendes állást. Ha megszüntetnék a garázsgazdaságot, akkor kitörne a forradalom Oroszországban- érzékeltette a dilemmát az egyik tartományi vezető a tanácskozáson. Putyin is azon a véleményen van, hogy a hatóságoknak nem letámadniuk kell az illegálisan működő kis gazdaságokat, hanem hozzá kell segíteniük őket ahhoz, hogy törvényessé váljanak.


De vajon megéri-e?

A felmérések szerint körülbelül 30 millió ember ügyködik a feketegazdaságban a 140 milliós Oroszországban. Adót, egészségügyi vagy nyugdíjjárulékot nem fizetnek. Ez nem is csoda, hiszen az átlagos orosz munkavállaló nyugdíja 12 ezer rubel körül van. Ez nagyjából 200 dollár. Élni kevés, éhen halni sok. A Kreml számításai szerint a feketegazdaság kifehérítése komoly bevételforrás lehetne. Csak a dolgozók bejelentése 1 százalékkal dobná meg az ország GDP-jét.

Alekszandr, a derék exkatona

Az amerikai Bloomberg hírügynökség Alekszandr, az egykori katona példáját hozza föl. Elment gyárba dolgozni, a keresete havonta 30 ezer rubel volt- 469 dollár. Kilépett. Egy katona haverjával vízvezetékszerelő vállalkozást indított. Az üzlet jól megy: három évre előre tele a megrendelési könyv. A bevétel változó, de sokkal több, mint egyszerű munkavállalóként. 80-150 ezer rubel összejön havonta. Természetesen úgy, hogy egyetlen rubel adót sem fizetnek és nincs sem egészség, sem pedig nyugdíjbiztosításuk. A 36 éves Alekszandr nemigen gondol arra, hogy legálisan vállalkozzon. Hiszen joggal kérdezheti: mit kapok az államtól az adómért, az egészségügyi és nyugdíjjárulékért?

* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?

A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!