szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az Európai Parlament legnagyobb frakciójának tagjait a Lex CEU elfogadása dühítette fel, ám egyáltalán nem biztos, hogy ennyi elég a szakításhoz.

Április 29-én, legközelebbi ülésén dönthet az Európai Néppárt vezetése arról, hogy kizárják-e a Fideszt a jobboldali pártcsaládból – írja a Politico. Az Európai Parlament néhány nappal korábban tart vitanapot Magyarországról.

A magyar kormánypárt 12 képviselője tagja a néppárt európai parlamenti képviselőcsoportjának, a szakítás az után merült fel, hogy a frakció vezetője is bírálta a Lex CEU-t. Manfred Weber a Twitteren a képviselőcsoport nevében arra kérte az Európai Bizottságot, hogy vizsgálja felül a kedden elfogadott törvényt.

A miniszterelnök levélben reagált azzal, hogy „kellő körültekintéssel járjon el a magyarországi Soros-egyetem ügyében”. A Fidesz az EPP frakciójának írt egy másik levelet, amelyben szintén azt vetették fel, hogy az amerikai milliárdos propagandája megvezette őket. Erre a frakció egyik tagja, a luxemburgi Frank Engel már azt vetette fel, hogy a Fidesz lépjen ki a Néppártból, Magyarország pedig az EU-ból.

216 képviselőjével az EPP adja a legnagyobb frakciót a 751 tagú Európai Parlamentben, és ezt a 12 magyar képviselő távozásával sem veszítené el. Egy szakítás után őket – legalábbis elvben – a másik nagy jobboldali frakció, az euroszkeptikus Európai Konzervatívok és Reformisták fogadhatná be őket. Ennek a tagjai a brit konzervatívok és a lengyel Jog és Igazságosság párt is.

A vita azonban egyáltalán nem jelenti azt, hogy valóban kizárják a Fideszt – jegyzi meg a Politico, hozzátéve: a korábbi alelnök Orbán Viktor fontosságát nehéz megkérdőjelezni a pártcsaládon belül.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!