szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Még mindig sok a panasz az adóhivatal új csodafegyverére.

Július 1-jétől kötelező a vállalkozásoknak az online számlázás. Ennek lényege, hogy az általuk használt számlázó programok minden olyan számlát, amelynek áfatartalma meghaladja a 100 ezer forintot, automatikusan elküldenek az adóhatóságnak. A gazdálkodók ezen kívül lekérdezhetik az összes, adatszolgáltatással érintett számlájukat, a többi között a partnereik számláit is megnézhetik. Természetesen csak azokat, amelyeknél ők voltak a vevők vagy a számlacímzettek. A kormány ettől azt várja, hogy tovább fehéredik a gazdaság és jelentősen csökkennek a vállalkozók adminisztrációs terhei.

Csakhogy 10 nappal a szabályozás életbe lépése után a vállalkozók még mindig úgy érzik, nemhogy nem csökkentek, sokkal inkább nőttek a terheik.

A hvg.hu egyik olvasója arról számolt be, hogy míg egy számlát megírni mindössze 10 percig tart, azt rögzíteni a NAV rendszerében már háromnegyed órát. „A rögzítésnél nincs semmi automatizmus, semmit nem számol a rendszer, mindent manuálisan kell begépelni. Minden egyes tételnél külön ki kell számolni az áfát és többször beírni ugyanazt az adatot” – panaszolta.

Azt ugyan elismeri, hogy szükség van egy számlázó programra, de arra is figyelmeztet, hogy aki az áru átadásának helyszínén írja a számlát, nem tud számítógépes programot használni, csak kézi számla kiállítása jöhet szóba. Az új szabály szerint egyébként a 100 ezer forint feletti áfatartalmú kézi számlákat is rögzíteni kell a NAV oldalán.

Egy barátom napolajat terít a Balatonnál, felhívtam, hogy vigyázzon, mert ha a hó vége felé összejön valakinél az összesített 100 ezer forint áfa, akkor a korábbiakat is be kell gépelni a rendszerbe, azonnal bekapott egy felest

– írta.

Reklamált az adóhatóságnál is, arra volt kíváncsi, miért kell mindent tételesen beírni, miért nem elég csak a főbb adatokat felvinni az oldalra. Azt is szerette volna megtudni, hogy ha egy utazó üzletkötő péntekig több jelentenivaló számlát is összehoz, majd elmenne 9 nap szabadságra, akkor mi történik, számíthat-e büntetésre? Érdemi választ nem kapott.

„Hát így segíti a számlát író vállalkozókat a NAV, így igazán duplán bosszantó, hogy a kínaiak, a vietnámiak és az albánok nem írnak számlát, ha netán mégis, akkor is csak töredék értéken. Gondolom, ez a rendszer nem a számlaíró kedvet fogja erősíteni” – tette hozzá.

A NAV új csodafegyveréről itt írtunk részletesen.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!