Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Januárban hét éve nem látott mértékben nőttek az árak Magyarországon. A Portfolio most annak járt utána, mely termékeket és szolgáltatásokat érint leginkább a drágulás.
Januárban a fogyasztói árak átlagosan 4,7%-kal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál Magyarországon – tudhattuk meg abból a tájékoztatóból, amelyet a KSH tett közzé a napokban. Ebből azt is leszűrhettük, hogy ennél magasabb inflációs adatot utoljára 2012-ben láthattunk.
A fentiek hatására a Portfolio igyekezett kideríteni, mik azok a termékek, illetve szolgáltatások, melyek ára kifejezetten gyorsan emelkedett. Összesítésük szerint a friss zöldségek ára 14% feletti mértékben emelkedett egy hónap alatt, de ebben az uborka és a paradicsom árrobbanása is benne van.
Az áremelkedési lista második helyére a postai szolgáltatásokat lehet beírni, azok ára decemberhez képest közel 9%-ot emelkedett. Ennek egy részét magyarázza, hogy a Magyar Posta folytatja a "levéltermék-portfólió egyszerűsítését", miközben "változnak" a levélfeladási díjak. Nos, a jelek szerint mindez igen komoly áremelésben csapódott le – vonja le a konklúziót a lap.
A dobogó harmadik fokán a tea található (az itteni emelkedés 8%-os), de a listán olyan tételek is szerepelnek, mint a szerencsejáték, a mozi, vagy pl. a margarin, a hazai és déli gyümölcs, a sertészsír, valamint a burgonya.
Ezek mind a tíz leggyorsabban dráguló termékek és szolgáltatások listáját gyarapítják.
A szerencsejáték esetében a szervező januárban 20%-kal növelte az ötös- és hatoslottó árát, vagyis a drágulás igazából nem meglepő. A Luxor, a Keno, a Joker és a Putto is drágult, de ezek csak február közepétől, így a januári árindexben még nem szerepel a hatásuk.
Azért valami olcsóbb is lett, habár túl nagy meglepetést ne várjunk: a szezonális kiárusítások hatására döntően a ruházati termékek ára csökkent januárban, 1-4%-os mértékben. A lap szerint olcsóbb lett a klíma is, így talán most éri meg a legjobban beruházni rá.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.