szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

A korrupciógyanúgy ügyletekbe sikerült belekeverni a helyi parlament elnökét is.

2 millió euróért eddig jóformán bárki megszerezhette a ciprusi állampolgárságot és vele a szabad utazási lehetőséget az Európai Unión belül. Korrupciós botrányok kísérték az ilyen programokat az EU-ban, amire az Európai Bizottság is felhívta korábban a figyelmet. Cipruson azonban nem emiatt, hanem azért függesztik fel, mert az al-Dzsazíra közzétett egy videót, amelynek egyik szereplője az országgyűlés elnöke – írja a BBC.

Kínai üzletember kétes múlttal európai útlevelet keres, és Cipruson meg is találja azt – erről szólt a riport, amelyben a fiktív üzletember természetesen beépített szereplő volt. A parlament elnöke – a testület rendkívüli ülése után – felfüggesztette működését a vizsgálat végéig. Demetrisz Szillourisz, aki hazája második közjogi méltósága, közleményben kért elnézést amiért "kedvezőtlen színben tüntette fel a Ciprust".

A világ legnagyobb pénzügyi csalásának főszereplője is ciprusi útlevelet szerzett

A BBC emlékeztet a hír kapcsán, hogy tavaly ilyenkor kiderült: Jho Low, az 1MDB dollármilliárdos botrányának főszereplője még 2015-ben szerzett így ciprusi állampolgárságot! Hogyan? Úgy, hogy 5 millió euróért szép birtokot vásárolt Ayia Napán. A ciprusi hatóságok azután visszavonták az aranyútlevelet, miután New Yorkban a korrupciós ügyészség közölte: 4,5 milliárd dollárt keresnek az 1MDB malajziai cégen. Ciprus hasonló kínos ügyek miatt eddig már 25 aranyútlevél visszavonására kényszerült, kínaiak, oroszok és kambodzsaiak voltak a vásárlók.

Az Európai Unió tavaly figyelmeztette Ciprust, Máltát és Bulgáriát, hogy szigorítsanak az aranyútlevelek rendszerén. Ennek előzménye az volt, hogy Máltán maga a miniszterelnök kényszerült lemondásra, mert belekeveredett hasonló korrupciós ügyekbe. Máltán nemrég letartóztatták az exminiszterelnök kabinetfőnökét azzal a váddal, hogy ő szervezhette meg az erről író újságíró, Daphne Galizia elleni merényletet.

Nemcsak aranyútlevél van az EU-ban, de aranyvízum is – emlékeztet a BBC. Ez nem ad állampolgárságot, de tartózkodási engedélyt igen. Ami ennél is fontosabb: lehetővé teszi az utazást az Európai Unióban olyanoknak, akik szép pénzt hajlandóak fizetni ezért. Hasonló rendszer letelepedési kötvény néven Magyarországon is működött, itt elsősorban államkötvény vásárlásához kötötték a tartózkodási engedély megszerzését. A rendszer 2013-2017 között élt, addig körülbelül 20 ezren szereztek jogosultságot letelepedésre vagy tartózkodásra, a közvetítők többsége kormányközeli személyekhez köthető offshore cég volt, az elszámolás alapján jobbára ők profitáltak a rendszerből.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!